Фінпідтримка КП: на який рахунок спрямувати
Так, обов’язково. Без відкриття бюджетного рахунку в Казначействі не обійтися. Чому, пояснимо далі.
Насамперед нагадаємо: суб’єкти господарювання, які не мають статусу бюджетної установи, але уповноважені розпорядником бюджетних коштів на здійснення передбачених бюджетною програмою заходів та отримують для цього кошти бюджету, вважаються одержувачами бюджетних коштів (п. 38 ч. 1 ст. 2 БКУ).
Звісно, КП не є бюджетною установою. Відтак отримувати кошти з бюджету воно може лише як одержувач бюджетних коштів у мережі головного розпорядника коштів.
Для реалізації бюджетної програми розпорядник бюджетних коштів доводить одержувачу бюджетні асигнування та надає кошти. При цьому одержувач використовує ці кошти відповідно до вимог бюджетного законодавства та виключно на підставі плану використання бюджетних коштів (ч. 6 ст. 22 БКУ).
Важливо: при виконанні державного та місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Воно передбачає розрахунково-касове обслуговування органами Казначейства не лише розпорядників бюджетних коштів, але й одержувачів. Це випливає з п. 1 ч. 1 ст. 43 БКУ. Аналогічну за змістом норму містить і п. 10.1 Порядку № 9381.
1 Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом Мінфіну від 23.08.2012 р. № 938.
Окрім того, з метою контролю за цільовим спрямуванням бюджетних коштів органи Казначейства здійснюють (п. 10.2 Порядку № 938):
попередній контроль — на етапі реєстрації бюджетних зобов’язань одержувачів;
поточний контроль — у процесі оплати рахунків одержувачів бюджетних коштів. Таким чином, фінпідтримку з місцевого бюджету КП може отримувати виключно на бюджетний рахунок, відкритий в органах Казначейства.
З огляду на це, КП як одержувач бюджетних коштів повинен виконати такі дії:
Відкрити рахунок у Казначействі. Порядок відкриття бюджетних рахунків для одержувачів бюджетних коштів визначено п. 3.2 розд. ІІІ Порядку № 7582.
2 Порядок відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затверджений наказом Мінфіну від 22.06.2012 р. № 758.
Скласти і надати План використання бюджетних коштів. Форму цього документа затверджено наказом № 573. Після затвердження керівником одержувача (КП) і погодження з головним розпорядником (радою чи виконкомом ОМС) План необхідно подати до органу Держказначейської служби. Цей документ обов’язково повинен містити розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі відповідного розпорядника бюджетних коштів (п. 5.6 Порядку № 938).
3 Наказ Мінфіну «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету» від 28.01.2002 р. № 57.
Станкус Тетяна
Бюджетна бухгалтерія, квітень, 2021/№ 13