Інформація по темі "" | Публікації по тегу
11.10.24
32 0
Друкувати
Обране

Набір для вивчення тактичної медицини: як правильно обліковувати?

Заклад освіти придбав набір тактичної медицини для оснащення кабінету «Захист України». Вартість такого набору — 99900 грн. До його складу входять джгути кровоспинні, бандажі перев’язувальні, пов’язки оклюзійні, манекени тренувальні, пластир, ножиці та інші засоби навчання. На який рахунок правильно зарахувати такий набір?

Для закладів освіти набір для вивчення тактичної медицини є різновидом засобів навчання. Наразі вимоги до таких засобів навчання, а також їх повний перелік (зокрема, обладнання, прилади, спорядження, інструменти, пристосування тощо) визначено у спеціальному документі — Переліку № 659*.

* Типовий перелік засобів навчання та обладнання для забезпечення викладання предмета «Захист України» закладів освіти, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, затверджений наказом МОН від 10.05.2024 № 659.

Закуповують такі засоби навчання зазвичай у вигляді комплектів. При цьому вартість наборів для вивчення тактичної медицини залежить від їх комплектації та становить від 3 до 300 тис. грн.

У договорі та підтвердних документах постачальники здебільшого зазначають загальну вартість придбаного набору. Тоді як вартість кожної складової такого набору в документах не виділяють, а в специфікації до договору зазначають лише їх найменування та кількість.

З огляду на такий підхід до оформлення документів, у бухгалтера неодмінно виникає запитання — на який субрахунок зарахувати такий набір. Далі розглянемо, які варіанти обліку передбачено чинним законодавством.

Набір тактичної медицини: визначаємо одиницю обліку

Традиційно в подібних ситуаціях бухгалтер порівнює вартість придбаних активів зі встановленими установою вартісними ознаками малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА). При цьому з вартісним критерієм слід порівнювати очікувану вартість саме одиниці такого активу. Тому далі нагадаємо, що вважається одиницею обліку основних засобів (далі — ОЗ).

Так, одиницею обліку об’єкта ОЗ може бути як закінчений пристрій чи конструктивно відокремлений предмет, так і комплекс конструктивно з’єднаних предметів одного або різного призначення (п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 121*).

* Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202.

Вочевидь, кожна зі складових набору для вивчення тактичної медицини може самостійно виконувати свої функції. Тобто такі предмети є конструктивно відокремленими від решти елементів.

ВАЖЛИВО!

Складові об’єкта ОЗ з різним строком експлуатації можуть бути визнані окремими об’єктами обліку

З огляду на це, існують два варіанти обліку набору для вивчення тактичної медицини.

Варіант 1. Набір єдиний об’єкт обліку

У такому разі всі його складові включаємо до складу цього набору (комплекту). На перший погляд — це найпростіший варіант. Але перш ніж його застосовуватися, варто врахувати його недоліки.

Наприклад, з часом певні предмети, що входять до складу такого комплекту, стануть непридатними і вимагатимуть заміни. Як вчинити з такими предметами та з самим об’єктом ОЗ (набором для вивчення тактичної медицини)?

Зауважте: розукомплектування об’єктів ОЗ не передбачено жодним нормативним документом. Натомість передбачена лише повна або часткова ліквідація об’єкта ОЗ. При цьому ліквідувати доведеться саме ту складову набору, яка вийшла з ладу та не підлягає відновленню (ремонту). А ось решту частин такого об’єкта ОЗ, тобто тих, які придатні до подальшої експлуатації, установа має продовжувати обліковувати на балансі у складі такого об’єкта на тому самому субрахунку, без будь-якого додаткового розукомплектування.

Також зауважте, що процес часткової ліквідації досить клопіткий. Як зробити це правильно, ми детально пояснювали в матеріалі «Часткова ліквідація комп’ютерного класу: як оформити та показати в обліку?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 30).

Варіант 2. Складові набору → окремі об’єкти обліку

У разі застосування такого варіанта кожен засіб навчання є самостійною одиницею обліку. Відповідно у разі виходу з ладу будь-якого самостійного об’єкта обліку є всі підстави для його списання з балансу.

Напевне, єдиний недолік цього варіанта — необхідність визначення первісної вартості кожного предмета, що входить до набору для вивчення тактичної медицини. І якщо постачальник у підтвердних документах зазначив лише загальну вартість набору, тоді доведеться самостійно визначити його вартість. Та впоратися з цим питанням цілком можливо.

І пам’ятайте: обидва варіанти обліку передбачені НП(С)БО 121. А от який із них обрати, вирішувати вам.

Який субрахунок обрати?

Залежно від обраного варіанта обліку установа застосовує один із субрахунків бухобліку до набору для вивчення тактичної медицини.

Варіант 1. Набір єдиний об’єкт обліку

Залежно від вартості придбаного набору та вартісних ознак предметів МНМА, встановлених обліковою політикою установи, ви можете його обліковувати на одному із субрахунків:

1018 «Інші основні засоби» — якщо вартість набору понад 20 тис. грн;

1118 «Інші необоротні матеріальні активи» — якщо вартість набору до 20 тис. грн.

У разі застосування цього варіанта обліку доведеться:

1) встановити один інвентарний номер на такий набір та зазначити його на кожному складовому елементі цього комплекту (кожному засобі навчання);

2) в Інвентарній картці обліку об’єкта ОЗ навести всі складові такого комплекту (навести всі засоби навчання);

3) нараховувати амортизацію (щоквартально або раз на рік);

4) у разі вибуття складової комплекту проводити часткову ліквідацію такого об’єкта.

Варіант 2. Складові набору окремі об’єкти обліку

Якщо ви зупинилися на цьому варіанті обліку, тоді під час оприбуткування враховуйте не лише вартість кожного засобу навчання (за одиницю), але й строк експлуатації.

Наприклад, для зручності ви можете розмежувати всі комплектуючі набору для вивчення тактичної медицини на дві групи залежно від очікуваного строку експлуатації:

короткострокового застосування — очікуваний строк служби менше року (пластирі, бинти, пов’язки тощо);

довгострокового застосування — очікуваний строк служби більше року (джгути кровоспинні, бандажі перев’язувальні, манекени тренувальні, ножиці тощо).

Відтак, орієнтуючись на те, до якої групи належить той чи інший предмет, застосовуйте субрахунки:

1113 «Малоцінні необоротні матеріальні активи» — якщо очікуваний строк експлуатації відповідного засобу навчання перевищує один рік;

1812 «Малоцінні та швидкозношувані предмети», 1816 «Інші нефінансові активи» — якщо очікуваний строк експлуатації засобу навчання становить менше одного року.

Висновки

  • Набір для вивчення тактичної медицини установа може обліковувати як єдиний об’єкт обліку. Але у подальшому установа не має права проводити його розукомплектування.
  • Кожна зі складових набору для вивчення тактичної медицини може самостійно виконувати окремі функції, тобто такі частини набору можуть бути визнані окремими об’єктами обліку.

Бюджетна бухгалтерія, жовтень, 2024/№ 38

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі