Інформація по темі "" | Публікації по тегу
12.09.22
1685 0
Друкувати
Обране

Окупанти знищили комп'ютерну техніку: як її списати?

Територія, де розміщена наша бюджетна установа, певний час перебувала в тимчасовій окупації. Після того, як вона була звільнена, комісія установи провела огляд та інвентаризацію усього майна. У результаті було з’ясовано, що вся комп’ютерна техніка в установі знищена. Яким чином списати таку комп’ютерну техніку? Чи необхідно отримувати згоду ОМС на списання такого комунального майна?

Яким документом керуватись при списанні майна?

Для списання майна, яке зруйновано або пошкоджено внаслідок бойових дій, розпорядники коштів традиційно керуються Порядком № 1314*. Наразі це основний документ, в якому визначено процедуру списання державного майна. А тому розпорядникам у період воєнного часу необхідно продовжувати керуватись вимогами цього документа.

* Порядок списання об’єктів державної власності, затверджений постановою КМУ від 08.11.2007 № 1314.

Маєте певні сумніви щодо цього? Дарма, адже після 24.02.2022 до Порядку № 1314 Урядом не було внесено ніяких змін. Ба більше, дію такого Порядку не було призупинено на період воєнного стану, його вимоги для розпорядників лишаються без змін та жодних послаблень.

Отже, розпорядники в період воєнного часу повинні застосовувати Порядок № 1314 під час списання такого майна як:

об’єкти незавершеного будівництва (незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи);

— матеріальні активи, що визнані об’єктами ОЗ та ІНМА.

Нагадаємо: списанню підлягає майно, яке не може бути в установленому порядку відчужене, якщо воно (п. 4 Порядку № 1314):

1) морально застаріле чи фізично зношене, непридатне для подальшого використання, а його відновлення є економічно недоцільним;

2) пошкоджене внаслідок аварії чи стихійного лиха (у нашому випадку — збройної агресії Росії);

3) виявлене в результаті інвентаризації як нестача.

Ті ж самі вимоги працюють щодо списання комунального майна. Як і до війни, так і в період воєнного часу, списання комунального майна розпорядники здійснюють відповідно до Порядку (положення) списання об’єктів (майна) комунальної власності (далі — Порядок). Розробляє та затверджує такий документ ОМС шляхом реалізації своїх повноважень щодо управління об’єктами права комунальної власності на пленарних засіданнях рад.

А тому якщо необхідно вам списати з балансу комунальне майно (у нашому випадку — комп’ютерну техніку), шукайте місцевий Порядок та уважно читайте його вимоги. Після цього з’ясуйте, які документи підготувати для списання майна та яка процедура отримання згоди ОМС на списання комунального майна.

Коли отримувати дозвіл на списання майна?

За загальним правилом, визначеним у п. 5 Порядку № 1314, — бюджетні установи списують майно, що перебуває у них на балансі, після погодження рішення про списання з суб’єктом управління.

З огляду на вимоги Порядку № 1314, керівники суб’єктів господарювання (тобто керівники бюджетних установ) мають право самостійно прийняти рішення про списання такого майна, як:

1) об’єкти ОЗ, на які нараховано знос у розмірі 100 %;

2) ІНМА (тобто об’єкти, що обліковуються на рахунку 11).

Але є головна умова — первісна (переоцінена) вартість таких об’єктів не повинна перевищувати 50 тис. грн. Отже, вартісна межа, за якої керівник бюджетної установи може самостійно приймати рішення про списання майна, становить 50 тис. грн.

А тому якщо первісна (переоцінена) вартість об’єктів ОЗ та ІНМА становить більше 50 тис. грн або списують об’єкти ОЗ, на які 100 %-й знос не нараховано, то доведеться отримати згоду суб’єкта управління (тобто вищої за рівнем організації).

Тож якщо первісна вартість комп’ютерної техніки, знищеної окупантами, становить менше 50 тис. грн, ви могли обліковувати її у складі ІНМА. За таких умов керівник установи цілком може самостійно прийняти рішення про списання. Інша справа, якщо комп’ютерна техніка, яка стояла на обліку як ОЗ, на момент знищення була зношена не на 100 відсотків. Вочевидь, для її списання з балансу доведеться отримати згоду суб’єкта управління (ОМС).

Оскільки в нашій ситуації мова йде про списання комунального майна, в цьому питанні насамперед слід керувались місцевим Порядком. Так, досить часто ОМС у Порядках прописують ті ж самі умови щодо списання комунального майна, які передбачені в Порядку № 1314. Проте інколи в цих документах установлено інші вартісні межі щодо самостійного списання комунального майна або містяться додаткові умови.

Тому аби бути впевненим у правильності своїх дій, наша порада така: ретельно перегляньте свій місцевий Порядок. Та не сумнівайтесь, вимоги такого документа також є чинними у воєнний час. Лише так ви застрахуєте себе від хибних висновків та порушень щодо операцій з комунальним майном.

Бюджетна бухгалтерія, вересень, 2022/№ 34

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі