Інформація по темі "" | Публікації по тегу
06.04.23
140 0
Друкувати
Обране

Оцінка орендованого майна комісією орендодавця: чи можливо?Питання оренди майна завжди є актуальними, адже досить велика кількість бюджетних установ не мають власних приміщень і є орендарями. Ба більше, в період дії воєнного стану така оренда має свої особливості. Цього разу з’ясуємо, чи може оцінку орендованого майна провести орендодавець самостійно.

Загальні правила оцінки орендованого майна

Передусім звернемося до норм Закону № 157*.

* Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX.

Вартість об’єкта оренди встановлюють на рівні його ринкової (оціночної) вартості за наявності однієї з таких підстав:

— об’єктом оренди є єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства;

— об’єкт оренди пропонується для передачі в оренду без проведення аукціону;

— об’єкт оренди використовується на підставі договору оренди, укладеного без проведення аукціону або конкурсу, і орендар бажає продовжити договір оренди на новий строк.

Таким є припис ч. 4 ст. 8 Закону № 157.

Отже, у випадку читача проведення оцінки майна є обов’язковим.

При цьому ринкова (оціночна) вартість об’єкта оренди визначається відповідно до Методики № 1891*. Це чорним по білому прописано у ч. 7 ст. 8 Закону № 157.

* Методика оцінки майна, затверджена постановою КМУ від 10.12.2003 № 1891.

При цьому під незалежною оцінкою слід розуміти визначення суб’єктом оціночної діяльності суб’єктом господарювання на підставі договору про проведення оцінки певного виду вартості майна, крім оціночної, відповідно до національних стандартів оцінки та інших нормативно-правових актів з методичного регулювання незалежної оцінки (п. 2 Методики № 1891).

Тож, як бачимо, ринкову вартість об’єкта оренди має визначати саме суб’єкт оціночної діяльності. Відповідно комісія бюджетної установи орендодавця в жодному разі не може провести оцінку майна самостійно.

Оцінка об’єкта оренди в умовах воєнного стану

У період дії воєнного стану передача державного та комунального майна в оренду має свої особливості, визначені постановою № 634*. Про них ми докладно розповідали у матеріалах «Оренда в умовах воєнного стану: вивчаємо нові правила» // «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 22 та «Порядок оренди: є зміни» // «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 36 (ср. USER_SHOW_ID).

* Постанова КМУ «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 № 634.

Зауважимо: постановою № 634 визначено особливості передачі майна в оренду органам державної влади, місцевого самоврядування, іншим установам і організаціям, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів.

Серед згаданих особливостей такі (п. 6 постанови № 634):

— для цілей укладення відповідних договорів оренди або продовження договору оренди вартістю об’єкта оренди є його балансова вартість станом на останнє число місяця, який передує даті подання заяви про оренду державного чи комунального майна. Якщо балансова вартість об’єкта оренди дорівнює нулю або відсутня, переоцінка такого об’єкта не проводиться;

— страхування об’єкта оренди не здійснюється;

— договір оренди та акт приймання-передачі оприлюднюються в електронній торговій системі протягом одного місяця з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Отже, на період дії воєнного стану для передачі майна в оренду бюджетній установі цілком можна скористатися балансовою вартістю майна.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі