Інформація по темі "" | Публікації по тегу
19.07.21
366 0
Друкувати
Обране

Повернуто судовий збір: облік та подальша доля

Як правильно в бухобліку відобразити повернення сплаченого судового збору? Чи необхідно коригувати фінрезультат? Чи підлягають такі кошти поверненню до бюджету?


Давайте спочатку розглянемо, що це за платіж, коли його сплачують та за яких обставин повертають.

Що за платіж?

Судовий збір є платежем, який включається до складу судових витрат (ст. 123 г. 8 ГПКУ1). Він справляється на всій території України (ч. 1 ст. 3 Закону № 36742):

1 Господарський процесуальний кодекс України від 06.11.91 р. № 1798-XII.

2 Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI.

• за подання до суду позовної та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством;

• за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення;

• за подання окремих заяв (про перегляд судового рішення у зв’язку з нововиявленими обставинами, про скасування рішення третейського суду тощо);

• за видачу судами документів;

• у разі ухвалення судового рішення, передбаченого законодавством.

Окрім того, існують пільги, які звільняють від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях. Зокрема, до пільгової категорії відносять позивачів у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи, про стягнення аліментів тощо. Повний перелік пільг щодо сплати судового збору можете переглянути у ст. 5 Закону № 3674.

Розмір судового збору

Сума судового збору встановлюється (ч. 1 ст. 4 Закону № 3674):

• у фіксованому розмірі від ПМПО станом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду;

• у відсотковому співвідношенні до ціни позову (з урахуванням мінімальних та максимальних обмежень від розміру ПМПО станом на 1 січня того року, в якому подається заява або скарга).

Повернення платежу

Чинним законодавством передбачено відшкодування судових витрат стороні, на користь якої ухвалене судове рішення. Це стосується й суми сплаченого судового збору (ч. 2 ст. 124 ГПКУ).

Повернути судовий збір можна також за клопотанням сторони, яка його сплатила (ч. 1 ст. 7 Закону № 3674).

За ухвалою суду таке клопотання може бути задоволено частково або у повному обсязі.

Повернення всієї суми судового збору здійснюється у випадках, зазначених п.п. 2 — 5 ч. 1 ст. 7 Закону № 3674. Зокрема, судовий збір повертається, якщо заяву або скаргу повернуто або залишено без розгляду, у відкритті провадження відмовлено або провадження закрито.

Часткове повернення судового збору відбувається у разі зменшення розміру позовних вимог або внесення платежу в більшому розмірі, ніж установлено законодавством (ч. 2 ст. 7 Закону № 3674).

Бухгалтерський облік

Спочатку згадаємо норми бюджетного законодавства. Так, використовувати бюджетні асигнування можна протягом одного бюджетного періоду (із 1 січня по 31 грудня поточного року) (ч. 1 ст. 3 БКУ). Таке обмеження стосується коштів загального фонду. Щодо коштів спецфонду, то вони не обмежуються бюджетними періодами для використання (ч. 2 ст. 57 БКУ).

Загальний фонд (операції у межах одного бюджетного періоду)

Сплачений та повернутий судовий збір у межах одного бюджетного року залишається у розпорядженні установи. Для повторного використання коштів відновлюємо касові видатки з КЕКВ 0000 на КЕКВ 2800. Підстава — платіжне доручення.

Також на підставі бухгалтерської довідки зменшуємо понесені витрати:

• кредитуємо субрахунок 8511, якщо операції здійснені у межах одного бюджетного кварталу;

• кредитуємо субрахунок 5511, якщо операції здійснені у різних кварталах бюджетного періоду.

Загальний фонд (операції у межах кількох бюджетних періодів)

Операції з оплати та повернення суми судового збору, які проведені у різних бюджетних періодах, не підлягають відновленню як касові видатки. Такі кошти повертаються до загального фонду бюджету за кодом класифікації доходів 24060300 «Інші надходження».

Ми маємо обов’язково відкоригувати в обліку суми профіциту та дефіциту, які віднесені на фінрезультат. Для цього на підставі бухгалтерської довідки проводимо облікові записи:

• відкориговано суму фінрезультату (зменшено суму минулорічних витрат):

Дт 2117 — Кт 5512;

• нараховано зобов’язання перед бюджетом на повернення коштів минулого бюджетного періоду та відкориговано суму фінрезультату (зменшено суму минулоричних асигнувань):

Дт 5512 — Кт 6312.

Повернення коштів до бюджету проводимо на підставі платіжного доручення (Дт 6312 — Кт 2313).

Спеціальний фонд (операції у межах одного або кількох бюджетних періодів)

Платіж, здійснений за рахунок власних надходжень установи, після повернення залишається у її розпорядженні. І це не залежить від часового діапазону проведення господарських операцій (у межах одного або кількох бюджетних періодів).

У такому разі установа відновлює касові видатки та коригує здійснені витрати. Не забуваємо про порядок такого коригування, яке аналогічне коригуванню витрат за загальним фондом.

Зверніть увагу на такий момент. Відображати нарахування доходів за рахунками 71 — 75 при поверненні суми судового збору не потрібно. Вимога п. 2.4 Порядку № 3723у цьому випадку не діє. Надходження таких коштів не є поверненням дебіторської заборгованості минулих періодів за власними надходженнями бюджетних установ. Це обов’язкові витрати, які установа понесла в минулих періодах за необмінними операціями (субрахунок 8511).

3 Порядок бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ та внесення змін до деяких нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку бюджетних установ, затверджений наказом Мінфіну від 02.04.2014 р. № 372.

Приклад. У березні 2020 року установа за подання до суду позовної заяви майнового характеру сплатила судовий збір у розмірі 2102 грн (1 розмір ПМПО станом на 1 січня 2020 року). Платіж здійснено за рахунок коштів загального фонду.

У липні 2021 року сума судового збору за рішенням суду була відшкодована відповідачем шляхом зарахування коштів на реєстраційний рахунок установи. Відповідна сума повернута до загального фонду бюджету за кодом класифікації доходів 24060300 «Інші надходження».

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума, грн

№ м/о

дебет

кредит

Березень 2020 року

1

Отримано асигнування для сплати судового збору

2313

7011

2102

2

2

Нараховано зобов’язання щодо сплати судового збору

8511

6312

2102

6

3

Сплачено судовий збір

6312

2313

2102

2, 6

4

Закриття рахунків доходів

7011

5511

2102

17

5

Закриття рахунків витрат

5511

8511

2102

17

6

Віднесено суму профіциту на фінрезультат

5511

5512

2102

17

7

Віднесено суму дефіциту на фінрезультат

5512

5511

2102

17

Липень 2021 року

1

Повернуто судовий збір за рішенням суду

2313

2117

2102

2, 4

2

Відкориговано фінрезультат минулих періодів

2117

5512

2102

4

3

Нараховано зобов’язання перед бюджетом

5512

6312

2102

6

4

Перераховано кошти до бюджету

6312

2313

2102

2, 6

ВИСНОВКИ

• Якщо судовий збір був сплачений за рахунок коштів загального фонду та повернутий в межах одного бюджетного періоду — відновлюємо касові видатки та коригуємо понесені витрати

• Якщо судовий збір був сплачений за рахунок коштів загального фонду та повернутий в межах різних бюджетних періодів — повертаємо кошти до загального фонду бюджету з одночасним коригуванням фінрезультату

• Платіж, здійснений за рахунок коштів спецфонду, залишається у розпорядженні установи

Вежичаніна Світлана

Бюджетна бухгалтерія, липень, 2021/№ 27

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.