Техобслуговування котлів: чи можливо?
Отримання благодійної допомоги та її різновиду — «гуманітарки» наразі є доволі поширеним явищем. З огляду на це, у наших читачів виникає безліч запитань стосовно отримання та використання такої допомоги. Сьогодні розглянемо разом з вами одне з них.
Код отримання «благодійки»
Досить часто котли передають відповідним комунальним підприємствам, які здійснюють їх подальше утримання та обслуговування. Якщо ж котли будуть використовуватися безпосередньо установою-отримувачем допомоги, то код надходження благодійної допомоги правильний.
Інша річ, якщо котли підлягають до передачі іншим підлеглим установам чи підприємствам. У такому разі код класифікації доходів має бути іншим. Нагадаємо чому.
Благодійні внески, гранти та дарунки належать до першої підгрупи другої групи власних надходжень бюджетних установ. Це передбачено ч. 4 ст. 13 БКУ*.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
ВАЖЛИВО!
Кошти зазначеної підгрупи бюджетні установи можуть використовувати виключно на організацію своєї основної діяльності
Пряму вказівку на це містить абз. 20 ч. 4 ст. 13 БКУ. Інших шляхів використання зазначених надходжень (передачу іншим установам, закладам, підприємствам тощо) бюджетним законодавством не передбачено.
Отже, якщо бюджетна установа отримує благодійну допомогу на власні потреби, таку допомогу слід зараховувати до складу першої підгрупи другої групи власних надходжень. При цьому застосовуємо код доходів 25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки».
Якщо ж бюджетна установа отримує благодійну допомогу, яку надалі планує передати іншим підлеглим установам та/або підприємствам, тоді зарахувати її слід до складу другої підгрупи другої групи власних надходжень. При цьому застосовуємо код доходів 25020200 «Надходження, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об’єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб». Згідно зі ст. 13 БКУ такі надходження, дійсно, можна спрямовувати на виконання відповідних цільових заходів.
Також нагадаємо: у разі отримання благодійної або гуманітарної допомоги у натуральній формі (товари, роботи, послуги) потрібно скласти і подати до Казначейства Довідку про надходження у натуральній формі. Зробити це слід не пізніше останнього робочого дня звітного місяця. Форму довідки наведено у додатку 25 до Порядку № 938* (ср. USER_SHOW_ID).
Окрім того, такі надходження не мають постійного характеру та не плануються розпорядниками бюджетних коштів у своїх кошторисах. З огляду на це, у разі фактичного отримання благодійної чи гуманітарної допомоги, необхідно внести зміни до кошторису в частині спеціального фонду за власними надходженнями.
Цього вимагає п. 49 Порядку № 228*.
Майно, отримане як благодійна допомога, підлягає оприбуткуванню. Відповідно ваша установа є його балансоутримувачем. Надалі вам нічого не заважає витрачати бюджетні кошти на обслуговування та ремонт такого майна.
Чи можливо здійснювати видатки на техобслуговування?
Хоча в період дії воєнного стану дещо все ж таки заважає витрачати кошти. А саме черговість здійснення видатків, передбачена п. 19 Порядку № 590*.
Утім, у вашому випадку турбуватися щодо цього не слід. Адже видатки на оплату послуг з поточного ремонту та технічного обслуговування обладнання, техніки, механізмів, локальної мережі, охоронної сигналізації, систем вентиляції, а також техобслуговування та утримання в належному стані внутрішніх і зовнішніх мереж тепло-, водо-, електро-, газопостачання та водовідведення визначені п. 19 Порядку № 590 як такі, що можуть здійснюватися у другу чергу. Причому такі видатки дозволено проводити за рахунок коштів як загального, так і спеціального фонду.
За яким КЕКВ здійснити видатки?
У питаннях обрання КЕКВ, як завжди, виходимо із економічної суті платежу та керуємося Інструкцією № 333*.
Таким чином, видатки на технічне обслуговування котлів слід планувати та проводити за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».
Бюджетна бухгалтерія, листопад, 2022/№ 43