Інформація по темі "" | Публікації по тегу
11.03.25
5999 0
Друкувати
Обране

Змінено Порядок списання держмайна

Нещодавно Кабмін уніс зміни до Порядку № 1314*, яким регламентовано механізм списання державного майна. У чому полягає суть цих змін, читайте в нашому матеріалі.

*Порядок списання об’єктів державної власності, затверджений постановою КМУ від 08.11.2007 № 1314.

Зміни, унесені постановою № 175*, спрямовані переважно на унормування списання та підготовки документів щодо зруйнованого або пошкодженого внаслідок обстрілів державного майна. Зазначені новації набули чинності 22.02.2025.

Постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку списання об’єктів державної власності» від 07.02.2025 № 175.

Розглянемо детальніше ці зміни.

1. Уточнено термінологію

Кабмін нарешті позбувся застарілого терміна «основні фонди», замінивши його основними засобами (далі — ОЗ).

При цьому, як і раніше, вимоги Порядку № 1314 застосовують у разі списання такого майна, як:

  • об’єкти незавершеного будівництва (незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи);
  • матеріальні активи, що визнають об’єктами ОЗ;
  • інші необоротні матеріальні активи.

2. Нова підстава для списання

Уточнено, що списанню підлягає майно, яке не може бути відчужене, безоплатно передане суб’єктам господарювання, зазначеним в абз. 3 п. 1 Порядку № 1314, та щодо якого не можуть бути застосовані інші способи управління або їх застосування може бути економічно недоцільне.

Зокрема, такими суб’єктами господарювання є казенні підприємства, державні комерційні підприємства (їх об’єднання), господарські товариства, заклади, установи та організації, а також підприємства, установи та організації, які перебувають у віданні Національної академії наук і галузевих академій наук.

УВАГА! До Порядку № 1314 додана нова підстава для списання державного майна

Зокрема, бюджетні установи можуть списати державне майно, яке:

— зруйноване (пошкоджене / знищене), відновлення якого є економічно недоцільним чи неможливим

або

— знищене / зруйноване внаслідок аварії чи стихійного лиха, пожежі, воєнних дій або терористичних актів.

3. Часткове списання

Одним із ключових нововведень, впроваджених до Порядку № 1314, є згадка про часткове списання майна.

Звісно, як і раніше, списувати майно з метою розукомплектування не можна. Але якщо в процесі експлуатації складові об’єкта ОЗ вийшли з ладу (пошкоджені або зруйновані), установам дозволено проводити часткову ліквідацію об’єкта ОЗ. При цьому ліквідувати доведеться саме ту складову частину, яка вийшла з ладу та не підлягає ремонту (відновленню).

Також відтепер у разі часткового списання майна необхідно визначати первісну (переоцінену) вартість та знос частини майна, яка підлягає списанню. Якщо ж дані про вартість ідентифікованої частини майна, яка підлягає списанню, відсутні, вартість такої частини доведеться визначати на пропорційній основі. Для цього слід використовувати такі натуральні параметри, як: площа, довжина, висота, об’єм, обсяг тощо.

До речі, у разі часткового списання майна бюджетні установи повинні подати суб’єкту управління такий самий пакет документів, який передбачено й для повного списання певного об’єкта. Про це свідчить п. 6 Порядку № 1314.

4. Нові документи для списання зруйнованого (пошкодженого / знищеного) майна

Доповнено перелік документів, які необхідно додавати до протоколу комісії зі списання майна у разі, якщо списують майно, зруйноване або пошкоджене внаслідок обстрілів.

Так, у разі списання майна, зруйнованого (пошкодженого / знищеного) внаслідок збройної агресії рф проти України, відновлення якого є економічно недоцільним або неможливим, до Акта списання ОЗ (часткової ліквідації) слід додати засвідчені копії таких документів, як:

  • Акт обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією рф. Примірна форма цього Акта наведена у додатку до Порядку № 473*;
  • Звіт про оцінку збитків, завданих збройною агресією рф проти України, внаслідок знищення або пошкодження такого майна;
  • рецензія на такий звіт про оцінку. Такий документ підтверджує, до збитки класифіковано за ознаками, передбаченими абз. 2 або 3 п. 67 Нацстандарту**.

Порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затверджений постановою КМУ від 19.04.2022 № 473.

** Національний стандарт № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затверджений постановою КМУ від 10.09.2003 № 1440.

5. Подальша доля вилучених дорогоцінних металів

Завдяки унесеним змінам із Порядку № 1314 зникла згадка про необхідність здавання вилучених після демонтажу та розбирання списаного майна дорогоцінних металів та каміння суб’єктам господарювання, які провадять діяльність із збирання і первинної обробки брухту та відходів дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння на підставі ліцензій.

За оновленим п. 25 Порядку № 1314 такі матеріали підлягають реалізації згідно із законодавством.

6. Інші зміни

Решта змін, внесених до Порядку № 1314, стосуються списання майна об’єктів енергетичної інфраструктури, зруйнованого (пошкодженого / знищеного) внаслідок війни.

Висновки

  • Додано нову підставу для списання державного майна — зруйнування (пошкодження / знищення) майна, відновлення якого є економічно недоцільним або неможливим, або знищення / зруйнування внаслідок аварії чи стихійного лиха, пожежі, воєнних дій або терористичних актів.
  • У разі часткового списання майна необхідно подати суб’єкту управління такий самий пакет документів, як і в разі повного списання певного об’єкта.
  • Відтепер у разі списання зруйнованого (пошкодженого / знищеного) внаслідок збройної агресії рф проти України майна до акта його списання необхідно додати засвідчені копії Акта обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією рф, Звіту про оцінку збитків, завданих збройною агресією рф проти України, а також рецензії на такий звіт.

 

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×