Інформація по темі "" | Публікації по тегу
04.07.22
1035 0
Друкувати
Обране

Знищено/пошкоджено орендоване майно: підтвердні документи

На жаль, наслідки збройної агресії РФ жахливі. Це торкнулося й орендованого майна, зокрема, подекуди воно зазнало пошкоджень чи взагалі було знищено. Якими саме документами можуть бути підтверджені факти знищення або пошкодження орендованого майна внаслідок бойових дій? Роз’яснення з цього приводу надав ФДМУ на своєму офіційному сайті*. Що й до чого, пояснимо далі.

* Див. за посиланням: orenda.gov.ua/roziasnennia-zakonodavstva/shchodo-dokumentiv-iaki-pidtverdzhuiut-fakt-znyshchennia-abo-poshkodzhennia-orendovanoho-maina-vnaslidok-zbroinoi-ahresii-rosiiskoi-federatsii/

Внесення змін до договору оренди

Умови, за яких може бути внесено зміни до договорів оренди, чітко регламентовані п. 127 Порядку № 483**.

** Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою КМУ від 03.06.2020 № 483.

Зокрема, такі зміни допускаються в разі істотного пошкодження об’єкта оренди внаслідок дії обставин непереборної сили, які настали після підписання сторонами акта приймання-передачі об’єкта. Однак це стосується лише випадків, коли відновлення об’єкта до стану, в якому він перебував до настання таких обставин, потребуватиме капітального ремонту. Про це свідчить п.п. «а» п.п. 3 п. 127 Порядку № 483.

Зменшення або звільнення від орендної плати

Логічно, що в разі пошкодження (знищення) орендованого майна орендар розраховує на зменшення орендної плати чи взагалі на звільнення від її сплати. Адже фактично можливості використання об’єкта оренди немає.

Надання таких послаблень здійснюється за рішенням орендодавця на підставі:

заяви орендаря, до якої додані документи, що підтверджують існування відповідних обставин,

або

рішення суду.

При цьому призупинення нарахування орендної плати повинно бути здійснено на період неможливості користування об’єктом оренди. Зокрема, у разі істотного пошкодження через обставини, за які орендар не відповідає, цей строк триває до відновлення відповідного об’єкта оренди (в т. ч. і після проведення капітального ремонту).

Документальне підтвердження пошкодження/знищення майна

Для підтвердження факту знищення або істотного пошкодження орендованого майна внаслідок збройної агресії РФ необхідно використовувати документи, передбачені Порядком № 473*** та Порядком № 257****.

*** Порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних з пошкодженням будівель та споруд, затверджений постановою КМУ від 19.04.2022 № 473.

**** Порядок проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва, затверджений постановою КМУ від 12.04.2017 № 257.

Згрупуємо запропоновані ФДМУ документи в таблиці.

Документи, які підтверджують пошкодження або знищення орендованого майна

Назва документа

Опис

Нормативний документ

Звіт

Складається за результатами обстеження пошкоджених об’єктів. Має містити висновок про технічний стан, рекомендації щодо подальшої експлуатації (у т. ч. щодо можливості виконання робіт із відновлення) або демонтажу (ліквідації). Також за потреби до Звіту вносять відомості про пошкоджені (зруйновані) несучі та огороджувальні конструкції, інженерні системи (із зазначенням ступеня та обсягів пошкоджень), принципові рішення (рекомендації) щодо їх відновлення (підсилення)

п. 81 Порядку № 257

Акт обстеження

Додається до Звіту. Містить інформацію щодо визначеної за результатами обстеження категорії пошкоджень об’єкта (відповідно до кількісних та якісних характеристик пошкоджень)

п. 9 Порядку № 473

Паспорт об’єкта

У ньому відображаються результати обстеження. Складається в паперовій та електронній формі на об’єкт у цілому та передається протягом 10 днів із дати його складення управителю або власнику об’єкта

п. 13 Порядку № 257

Додатково документами, які підтверджують знищення майна, можуть бути:

— матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують факт знищення майна;

— довідки органів ВСУ;

— акт про пожежу;

— офіційні висновки інших установ або організацій, які відповідно до законодавства уповноважені засвідчувати факт знищення майна тощо.

Також із приводу проведення інвентаризації зруйнованого та пошкодженого майна радимо ознайомитися з матеріалом «Інвентаризація зруйнованого та пошкодженого майна» // «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 22.

Бюджетна бухгалтерія, липень, 2022/№ 25

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі