Інтернет-субвенція: гра за новими правилами
1 Інтернет-субвенція — субвенція на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення доступності широкосмугового доступу до Інтернету в сільській місцевості.
Не так давно, у 2021 році, Кабмін прийняв Порядок № 4532.
2 Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення доступності широкосмугового доступу до Інтернету в сільській місцевості, затверджені постановою КМУ від 28.04.2021 № 453.
І вже у грудні того ж року постановою № 13383 уніс до нього зміни.
3 Постанова «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 р. № 453» від 15.12.2021 № 1338.
Саме ці зміни «задають настрій» щодо отримання та використання коштів інтернет-субвенції на поточний рік. Ну що ж, почнемо розбиратися, що до чого.
Кому надається?
Нагадаємо: у 2021 році така субвенція надавалась тільки селам. Але постановою № 1338 були оновлені вимоги до термінології, яка вживається в Порядку № 453.
Так, наразі зазначено, що терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі № 18074. Тож під сільською місцевістю слід розуміти території, що знаходяться за межами міст і є переважно зонами сільськогосподарського виробництва та сільської забудови. Саме так прописано у ст. 1 Закону № 1807. З огляду на це, наразі субвенція може надаватися не тільки селам, а й усім населеним пунктам, які знаходяться за межами міст.
4 Закон України «Про сільськогосподарську дорадчу діяльність» від 17.06.2004 № 1807-IV.
Наприклад, ними можуть бути і селища, навіть міського типу.
Головним розпорядником коштів цієї субвенції, як і раніше, є Мінцифри. Розпорядників та одержувачів субвенції на місцях визначають своїми рішеннями місцеві ради.
Субвенція спрямовується на підвищення доступності широкосмугового доступу до Інтернету в сільській місцевості шляхом підключення до такого Інтернету закладів соціальної інфраструктури, розташованих у сільській місцевості.
До речі, перелік закладів у 2022 році також розширено.
До нього додали ще й поліцейські станції.
Для вашої зручності наведемо повний перелік таких закладів соціальної інфраструктури:
1) заклади дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти, позашкільні заклади освіти, інтернатні заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, ЗВО;
2) заклади первинної та вторинної медичної допомоги;
3) заклади соціального захисту та заклади, що надають соціальні послуги (терцентри, центри соцслужб, центри надання соцпослуг тощо);
4) заклади культури та заклади освіти сфери культури;
5) центри надання адміністративних послуг, віддалені робочі місця працівників центрів надання адміністративних послуг;
6) місцеві пожежно-рятувальні підрозділи;
7) представницькі ОМС та виконавчі органи рад;
8) поліцейські станції.
Повторне отримання інтернет-субвенції
ВАЖЛИВО!
Якщо ви вже отримували інтернет-субвенцію у 2021 році, то у 2022 році — зась
Так, у разі якщо у клопотанні зазначено про необхідність фінансування для всіх населених пунктів, на які вже було спрямоване фінансування в межах субвенції у такому ж обсязі, то комісія приймає рішення про відмову у погодженні клопотання.
Тобто якщо йдеться не про дофінансування.
Це передбачено п.п. 3 п. 16 Порядку № 453.
Перерозподіл коштів інтернет-субвенції
В оновленому Порядку № 453 передбачено можливість перерозподілу коштів інтернет-субвенції.
УВАГА!
Кошти субвенції можуть перерозподілятися на інші ТГ за рах унок зменшення обсягу фінансування одержувачів субвенції
Це передбачено п. 23 Порядку № 453.
При такому перерозподілі слід враховувати вимоги Порядку № 453 та порядок перерахування міжбюджетних трансфертів, передбачений ст. 108 БКУ (ср. USER_SHOW_ID).
Крім того, обсяг фінансування одержувачів субвенції може бути зменшено:
• якщо одержувачами субвенції протягом двох місяців з моменту надходження коштів субвенції не оприлюднено в електронній системі закупівель (далі — ЕСЗ) оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель / спрощеної закупівлі / переговорної процедури закупівлі / звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ;
• у разі надходження від сільського, селищного, міського голови або особи, яка виконує їх обов’язки, інформації щодо відмови або часткової відмови від субвенції;
• у разі наявності економії та/або залишків коштів субвенції після проведення закупівель послуг.
Відмова або часткова відмова від субвенції надається сільським, селищним, міським головою або особою, яка виконує їх обов’язки, шляхом надсилання до головного розпорядника субвенції листа про відмову або часткову відмову від субвенції.
Також інформація про відмову може бути зазначена у звіті про використання субвенції. У свою чергу, подання звіту передбачено п.п. 5 п. 2 постанови № 453.
Здійснення видатків одночасно з різних бюджетів
Як і раніше, одержувачі інтернет-субвенції мають право здійснювати протягом бюджетного періоду видатки на закупівлю послуг з підключення закладів соціальної інфраструктури до широкосмугового доступу до Інтернету одночасно з державного та місцевих бюджетів. Це дозволено п.п. 1 п. 2 постанови № 453.
При цьому джерелами співфінансування коштів місцевих бюджетів не можуть бути міжбюджетні трансферти з державного бюджету місцевим бюджетам. Але тут є цікава новина.
УВАГА!
У разі закупівлі послуг одночасно за кошти державного та місцевого бюджетів у договорах про надання послуг, закупівля яких здійснюється за рахунок субвенції, обов’язково зазначається обсяг коштів місцевого бюджету, які залучаються на умовах співфінансування та входять до вартості послуг
Строки та порядок подання клопотання
У зв’язку з тим що надання інтернет-субвенції продовжено і на 2022 рік, логічно, що старі строки подання клопотання більше не діють.
Утім, наразі дати чітко не прописані ув Порядку № 453, як це було у 2021 році. Передбачено лише, що сільські, селищні та міські голови мають їх подати у визначені комісією періоди подання клопотань.
Для цього необхідно заповнити електронну форму, яка розміщена на офіційному вебсайті Мінцифри, з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Раніше клопотання подавали через вебпортал електронних послуг «Портал Дія».
Тож зверніть увагу, що порядок подання дещо змінено.
Що ж саме змінилось?
Про проєкт тендерної документації / проєкт оголошення про проведення спрощеної закупівлі необхідно проінформувати Мінцифри не менше ніж за три робочі дні до дня оприлюднення в ЕСЗ оголошення про проведення конкурентних закупівель / спрощеної закупівлі.
Зауважимо: раніше цей строк становив сім робочих днів.
Робити це тепер також потрібно шляхом заповнення електронної форми на офіційному вебсайті Мінцифри, а не через «Дію».
Розгляд клопотань комісією
Нагадаємо: для розгляду поданих клопотань у Мінцифри створюється спеціальна комісія.
Унесеними постановою № 1338 змінами унормовано роботу цієї комісії.
Так, формою роботи комісії є засідання, що проводяться, зокрема, у режимі відеоконференції з використанням відповідного програмного забезпечення через Інтернет.
І тепер чітко прописано, чим саме займається комісія.
Отже, комісія:
• здійснює розгляд клопотань;
• за результатами розгляду клопотань формує перелік населених пунктів, для яких за рахунок субвенції планується здійснити закупівлю послуг у поточному бюджетному році;
• може прийняти рішення щодо оголошення періодів для подання клопотань тривалістю до 20 робочих днів;
• формує пропозиції щодо розподілу та/або перерозподілу субвенції між ТГ;
• формує пропозиції щодо зменшення суми фінансування громад за наявності хоча б одного з випадків, визначених п. 23 Порядку № 453, та умов;
• формує пропозиції щодо використання залишків коштів субвенції, їх розподілу та/або перерозподілу між ТГ.
Під час розгляду клопотань комісія враховує ті ж самі критерії, що й раніше.
Зокрема, розмір необхідного фінансування, інформація щодо покриття волоконно-оптичними мережами адміністративно-територіальних одиниць тощо.
Як і раніше, за результатами розгляду клопотань ця комісія приймає рішення про погодження клопотання, про часткове погодження клопотання або про відмову у погодженні клопотання.
Виконавці робіт
Додано новий критерій щодо обрання виконавців робіт. Так, окрім зазначених раніше критеріїв, тепер обираються виконавці, у яких відсутні випадки невиконання або неналежного виконання зобов’язань за договорами надання послуг, закупівля яких здійснюється з використанням коштів цієї субвенції. Повний перелік критеріїв наведено у п. 8 Порядку № 453.
Договір на виконання робіт
Форму договору на виконання робіт з підключення до Інтернету затверджено постановою № 4535.
5 Постанова «Питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення доступності широкосмугового доступу до Інтернету в сільській місцевості» від 28.04.2021 № 453.
До речі, законодавець дозволив у цих договорах передбачати попередню оплату (п.п. 2 п. 2 постанови № 453).
Її розмір може сягати до 30 % вартості робіт строком не більш як на три місяці.
Також постановою № 1338 Кабмін уточнив текст Типового договору надання послуг з підключення до Інтернету, закупівля яких здійснюється за рахунок субвенції, і протоколу тестування послуг.
Мережа Wi-Fi в закладах соцінфраструктури
Ця новина направлена на зручність користування Інтернетом для відвідувачів закладів соціальної інфраструктури.
Так, в оновленому п.п. 6 п. 7 Порядку № 453 передбачено, що провайдери телекомунікацій мають забезпечити можливість під’єднання відвідувачів закладів соціальної інфраструктури до відкритої гостьової мережі Wi-Fi без використання будь-яких паролів.
При цьому пропускна здатність такої гостьової мережі може бути обмежена до рівня не менш як 30 Мбіт/с.
Тішить те, що Кабмін потурбувався про зручність для людей.
Створювати локальні мережі не обов’язково
Вимоги щодо вжиття заходів для створення локальних мереж у закладах соціальної інфраструктури за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших не заборонених законодавством мереж в оновленому п. 2 постанови № 453 відсутні.
Стягнення абонплати
Раніше нормами Порядку № 453 було передбачено надання послуги широкосмугового доступу до Інтернету до 31.12.2022 без утримання оператором/провайдером телекомунікацій абонентської плати.
ВАЖЛИВО!
Протягом 24 місяців починаючи з дати підписання акта здачі-приймання наданих послуг абонплата не стягується
Така абонплата входить до вартості підключення.
Звітування щодо використання коштів субвенції
Змінено порядок звітування щодо використання коштів субвенції.
Тепер після прийняття рішення про розподіл субвенції більше не потрібно звітувати до ОДА.
Натомість до Мінцифри слід і надалі до 10-го числа подавати звіт про використання коштів субвенції.
Але такий звіт відтепер необхідно подавати шляхом заповнення електронної форми на сайті Мінцифри.
А ось «Дія» для звітування уже не застосовується.
Це чітко прописано у п.п. 5 п. 2 постанови № 453.
Зміни працюють уже з 18.12.2021.
Докладніше про порядок отримання інтернет-субвенції читайте в матеріалі «Інтернет-субвенція» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 21, с. 4 — 6).
Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2022/№ 5