Передача «благодійки» у користування: чи можливо?
Отримання благодійної допомоги для подальшої передачі
Передусім пригадаємо особливості отримання благодійної допомоги, яка підлягає подальшій передачі кінцевому споживачу. Такі особливості стосуються переважно порядку бюджетного та бухгалтерського обліку.
Так, благодійні внески, гранти та дарунки належать до першої підгрупи другої групи власних надходжень бюджетних установ. Це передбачено ч. 4 ст. 13 БКУ*.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
Відповідно такі надходження слід відображати за кодом класифікації доходів бюджету 25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки».
ВАЖЛИВО!
Усі доходи бюджету, включаючи власні надходження бюджетних установ, мають цільове спрямування
Це прямо передбачено п. 1 ч. 3 ст. 13 БКУ.
І, зокрема, власні надходження першої підгрупи другої групи (благодійні внески, гранти та дарунки) бюджетні установи можуть використовувати на організацію своєї основної діяльності. Це прописано в абз. 20 ч. 4 ст. 13 БКУ. Інших напрямків використання зазначених надходжень (передачу іншим установам, закладам тощо) бюджетним законодавством не передбачено.
Якщо ж ОМС або інша бюджетна установа отримує благодійну допомогу, яку надалі планує передавати іншим установам, закладам, підприємствам тощо, то її слід зарахувати до складу другої підгрупи другої групи власних надходжень.
При цьому необхідно застосовувати вже інший код доходів, а саме 25020200 «Надходження, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об’єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб».
Згідно зі ст. 13 БКУ такі надходження можуть спрямовуватися на виконання відповідних цільових заходів.
Щодо оприбуткування благодійної допомоги, яка підлягає передачі іншим установам, то таку допомогу слід зарахувати на субрахунок 1815 «Активи для розподілу, передачі, продажу».
Докладніше про це читайте у статті «Благодійна допомога: оформлення та облік» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 28 (ср. USER_SHOW_ID).
Чи можна передати благодійну допомогу підпорядкованій установі?
Якщо ОМС вважає за доцільне передати отриману благодійну допомогу підлеглій бюджетній установі, то цілком можливо ухвалити таке рішення. Але насамперед слід поцікавитися, чи не заперечує благодійник проти такого використання.
І тільки якщо благодійник не має заперечень щодо передачі, благодійну допомогу можна передати на баланс підлеглій бюджетній установі.
Якщо ж ОМС має намір залишити допомогу у себе на балансі, тоді єдиним можливим варіантом її використання іншою установою є надання такого майна в оренду.
УВАГА!
Передавати державне або комунальне майно в безоплатне користування або позичку заборонено
Це чорним по білому прописано у ч. 2 ст. 9 Закону № 157*.
* Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX.
Висновок
- ОМС може передати, отриману ним благодійну допомогу підлеглій бюджетній установі на баланс або надати їй в оренду. При цьому щодо такої передачі не має заперечувати благодійник, який надав таку допомогу.
Бюджетна бухгалтерія, жовтень, 2024/№ 39