Інформація по темі "" | Публікації по тегу
18.07.24
26623 2
Друкувати
Обране

Індексація зарплати повертається

Ну що, колеги, давно з індексацією зарплати заморочувались? Не знаємо, обрадуємо чи ні, але вже в серпні, після більш як півторарічної перерви, у окремих працівників знову з’являється право на індексацію. У яких саме працівників? Як ту індексацію рахувати? Чи можна щось зробити, щоб не індексувати? Говоримо про це прямо зараз.

Як уперше…

Проведення індексації регулюють Закон про індексацію і Порядок № 1078*.

Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 № 1282-XII та Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 відповідно.

Індексуємо гривневі постійні зарплатні доходи працівників. Разові виплати, середній заробіток та виплати в натуральній формі індексації не підлягають (див. п. 3 Порядку № 1078).

Зарплату працівників індексуємо в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб

І не важливо, яка її сума — 8000 чи 108000 грн. У разі настання права на індексацію зарплата працівника повинна бути проіндексована. Але тільки в межах прожиткового мінімуму, розмір якого у 2024 році дорівнює 3028 грн (ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX, далі — Закон про держбюджет-2024).

Заробітну плату індексують, якщо величина індексу споживчих цін (далі — ІСЦ) наростаючим підсумком перевищила поріг індексації в 103 %.

Статтею 39 Закону про держбюджет-2024 установлено, що ІСЦ для визначення порога індексації обчислюють шляхом множення місячних індексів інфляції починаючи з січня 2024 року до перевищення встановленого порога індексації.

З місяця, що настає за місяцем перевищення порога індексації, розрахунок ІСЦ наростаючим підсумком починають наново.

У разі підвищення окладів (тарифних ставок) значення ІСЦ у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 %. Обчислення ІСЦ для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення окладів (ставок). Це прямо зазначено в п. 5 Порядку № 1078.

Наведене вище дає можливість визначитися з базовим місяцем працівника.

Базовий місяць

Терміном «базовий місяць» не оперує ні Закон про індексацію, ні Порядок № 1078. Проте використання його є цілком логічним та виправданим. Так званий базовий місяць є точкою відліку для обчислення коефіцієнтів індексації (ІСЦ).

Знаючи базовий місяць працівника, можна визначити коефіцієнт та суму індексації. Якщо ви оклади (тарифні ставки, відрядні розцінки) у 2024 році:

варіант 1 — ще не підвищували, то для ваших працівників базовим є грудень 2023 року;

варіант 2 — підвищували, то базовим стане місяць останнього підвищення окладу (тарифної ставки, відрядної розцінки) за обійманою працівником посадою (виконуваною роботою), за якою індексується зарплата.

Дивимося в табл. 1, як це працює на конкретних ситуаціях.

Таблиця 1. Визначаємо базовий місяць

Ситуація

Базовий місяць

Оклад підвищено

Оклад працівника востаннє підвищувався у січні 2022 року

Базовим місяцем для працівника буде грудень 2023 року. Тут працює спецправило, визначене ст. 39 Закону про держбюджет-2024 (див. вище)

Оклад працівника підвищувався в січні, березні, травні та липні 2024 року

Базовим місцем для працівника буде липень 2024 року — місяць останнього підвищення окладу за обійманою працівником посадою (виконуваною роботою)

Встановлено (скасовано, підвищено, знижено) надбавку/доплату

Оклади на підприємстві востаннє підвищувалися у січні 2024 року. У травні працівнику встановили постійну доплату

Базовий місяць — січень 2024 року. Збільшення зарплати за рахунок установлення постійних надбавок, доплат тощо не впливає на базовий місяць

Призупинено (відновлено) дію трудового договору

Останній раз оклад працівника підвищувався в січні 2022 року. В липні 2022 року дію його трудового договору було призупинено, а в липні 2024 року відновлено

Призупинення (відновлення) дії трудового договору не впливає на базовий місяць. У випадку, що розглядається, базовим для працівника буде грудень 2023 року оскільки у 2024 році його оклад не підвищувався

Початок/закінчення простою, військової служби, відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною

Останній раз оклади підвищувалися в січні 2024 року. В липні 2024 року до роботи приступили працівники після звільнення з військової служби та після закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років

Базовим місяцем для працівників залишається січень 2024 року — місяць останнього підвищення окладів за обійманими працівниками посадами.

Факти початку/закінчення зазначених подій не змінюють базовий місяць

Новоприйнятий працівник

Оклади на підприємстві востаннє підвищувалися в січні 2024 року. В липні 2024 року на місце звільненого працівника приймається інший працівник

Для новачка базовим місяцем буде січень 2024 року — місяць останнього підвищення окладу за посадою, на яку його прийнято. Місяць прийняття на роботу тут не важливий

У січні 2024 року створена та введена до штатного розпису звичайного підприємства нова посада. У липні на неї прийнято працівника

Базовим місяцем для працівника є січень 2024 року — місяць введення нової посади до штатного розпису та встановлення для неї окладу (тарифної ставки)*

Останній раз оклади на підприємстві підвищувалися у січні 2024 року. З 1 червня за наявною в штатному розписі посадою збільшили кількість штатних одиниць. В липні на цю посаду прийнято нового працівника

Базовий місяць — січень 2024 року. Факт збільшення кількості штатних одиниць за посадою, вже наявною в штатному розписі, як і місяць прийняття працівник на роботу, не впливає на порядок визначення базового місяця

Переведення

З 1 липня 2024 року працівника було переведено на іншу постійну посаду. Останній раз на цій посаді оклад підвищувався в січні 2024 року

Базовий місяць — січень 2024 року, тобто місяць останнього підвищення окладу за обійманою посадою, за якою індексується зарплата**

Оклад знижено

Останній раз оклади підвищувалися у січні 2024 року, проте вже в квітні вони були знижені

Базовий місяць — січень 2024 року. Якщо оклад (тарифну ставку, відрядні розцінки) знижують, базовий місяць не змінюється

* Водночас конкретне рішення у цій ситуації підприємство може прийняти самостійно в колективному договорі (див. лист Мінсоцполітики від 14.06.2016 № 263/10/136-16). Але будьте уважні, якщо ви бухгалтер не звичайного підприємства (ФОП), а у держустанові, ОМС тощо. У вас базовим місяцем буде місяць підвищення окладу за посадою на законодавчому рівні. Це підтверджує й Мінсоцполітики в листі від 25.10.2017 № 97/0/66-17.

** Якщо переведення на нову посаду відбувається не з початку місяця, то суму індексації визначаємо за кожною посадою окремо, пропорційно відпрацьованому часу на такій посаді. При цьому враховуємо, що базові місяці за попередньою і за новою посадами можуть не збігатися.

З базовим місяцем розібралися. Згадуємо, як (а хто не працював з індексацією, то вчимося) визначати її суму.

Коефіцієнт та сума індексації

Звісно, коефіцієнти індексації можна обчислювати самостійно. Проте навіщо вам витрачати на це свій час, якщо ці нудні розрахунки можемо зробити ми?!

Щомісяця ми публікуватимемо таблиці з уже розрахованими коефіцієнтами індексації. Таблиця, необхідна для визначення суми індексації в серпні 2024 року, наведена нижче (див. табл. 2).

Принагідно зазначимо, що в січні — липні 2024 року, незалежно від базового місяця, право на індексацію ні у кого з працівників не виникло. Тож

індексувати зарплату в січні — липні 2024 року не потрібно

Про це ми розповідали, зокрема, в статті «Чи індексувати зарплату в червні та липні?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 48).

А ось у серпні можуть початися «танці з бубном», а точніше, з індексацією. У кого саме? У працівників з базовими місяцями грудень 2023 року, січень, лютий 2024 року (див. табл. 2).

Як працювати з відомостями, що наведені в табл. 2? Доволі просто. На перетині графи з найменуванням базового місяця і рядка з роком, у якому цей місяць став базовим, знаходимо:

— у верхній комірці коефіцієнт індексації (рядок «%»);

— в нижній комірці — вже розраховану суму поточної індексації (рядок «Сума») для працівника з повною зайнятістю, який відпрацював місяць повністю й в такому місяці у нього не було днів, що оплачені за середньою зарплатою.

Приклад 1. У працівника базовий місяць — січень 2024 року. Серпень 2024 року відпрацьовано ним повністю на умовах повної зайнятості. Оклад — 35000 грн. Доплат, надбавок, премій немає. Основана зарплата за серпень склала — 35000 грн.

Сума поточної індексації за серпень — 115,06 грн (значення на перетині графи «Січень» з рядком «2024/Сума» табл. 2). Її отримали так:

3028 грн х 3,8 % : 100 % = 115,06 грн,

де 3028 — це розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2024 році;

3,8 % — коефіцієнт індексації (значення на перетині графи «Січень» з рядком «2024/%» табл. 2).

У результаті загальна сума зарплати працівника за серпень 2024 року з урахуванням індексації складе:

35000 грн + 115,06 грн = 35115,06 грн.

Підсумуємо. Якщо працівник з повною зайнятістю відпрацював місяць, за який розраховується індексація, повністю й не мав днів, оплачених за середньою зарплатою, то можна не рахувати самостійно суму поточної індексації, а скористатися даними таблиць індексації, які ми публікуємо щомісяця.

Якщо ж працівник відпрацював місяць неповністю та/або працює неповний робочий час, то суму індексації визначаємо з розрахунку повного робочого часу / кількості календарних днів у місяці, а виплачуємо пропорційно відпрацьованому часу (абзац шостий п. 4 Порядку № 1078).

Приклад 2. Працівник (неповний робочий день, займає 0,5 штатної одиниці) у зв’язку з відпусткою за свій рахунок відпрацював у серпні 7 із 22 робочих днів. Оклад — 22000 грн. Доплат, надбавок, премій немає. Основана зарплата за серпень з урахуванням зайнятості та відпрацьованого часу склала 3500 грн. Базовий місяць — грудень 2023 року.

Визначимо суму індексації в серпні 2024 року.

Для базового місяця — грудня 2023 року сума індексації в серпні виходячи з повністю відпрацьованого місяця в умовах повної зайнятості склала 130,20 грн (див. табл. 2).

Працівник з неповною зайнятістю не відпрацював місяць повністю. Тож визначаємо суму індексації з урахуванням зайнятості та відпрацьованого часу:

130,20 грн х 0,5 шт. од. : 22 роб. дн. х 7 роб. дн. = 20,71 грн.

Загальна сума зарплати працівника за серпень:

3500 + 20,71 = 3520,71 (грн).

Також будьте уважні, якщо у працівника окремі дні оплачені за середньою зарплатою. Пам’ятаєте, на початку статті зазначалося, що не індексуються виплати, які розраховуються із середньої заробітної плати. Це — відпускні, лікарняні, середній заробіток, що зберігається за працівниками — членами добровольчих формувань тероборони, «донорські» тощо. Як це впливає на визначення суми індексації? Дивимося наступний приклад.

Приклад 3. Працівник (повна зайнятість) перебував у відрядженні з 1 по 8 серпня 2024 року. Період відрядження оплачений виходячи із середньоденної заробітної плати. Серпень відпрацьовано ним повністю (22 робочих дні, у тому числі 6 днів у відрядженні, що оплачені за середньою). Основна зарплата за серпень (з урахуванням оплати за період відрядження) склала 40253,73 грн. Базовий місяць для проведення індексації — січень 2024 року.

Для базового місяця — січня 2024 року сума індексації в серпні виходячи з повністю відпрацьованого місяця в умовах повної зайнятості склала 115,06 грн (див. табл. 2).

Водночас 6 робочих днів з 22 у серпні були оплачені за середньоденною зарплатою, яка не індексується. Тож доведеться обчислити суму індексації пропорційно дням, що були оплачені з окладу працівника. Сума індексації за серпень складе:

115,06 : 22 х (22 - 6) = 83,68 (грн).

Загальна сума зарплати працівника за серпень:

40253,73 + 83,68 = 40337,41 (грн).

Увага! Якби період відрядження цього працівника був оплачений не за середньою, а відповідно до умов трудового договору, то таких пропорційних розрахунків суми індексації проводити не довелося б і сума індексації працівника склала б 115,06 грн.

Не приваблює варіант розрахунку індексації? Що ж, є варіант, як цього уникнути.

Якщо немає бажання індексувати

Щоб не індексувати зарплату у серпні 2024 року, слід підвищити оклади (тарифні ставки, відрядні розцінки):

варіант 1 — у липні на будь-яку суму або

варіант 2 — з 1 серпня 2024 року таким чином, щоб сума підвищення зарплати у серпні перевищила суму індексації, яка склалася у цьому місяці (тобто суму можливої індексації).

Почнемо з варіанта 1.

Підвищуємо в липні. Що отримаємо, підвищуючи оклади (ставки, розцінки) в липні? Зміну базового місяця — з дати підвищення окладів (ставок, розцінок) базовим стане липень 2024 року. У результаті право на індексацію у працівників найраніше може виникнути тільки на 3-й місяць після підвищення окладів (тарифних ставок, розцінок). Тут усе залежить від того, в якому саме місяці індекс перевищить 103 %.

Увага! Щоб відбулася зміна базового місяця, не обов’язково оклади (ставки, розцінки) підвищувати з 1-го числа місяця.

Можна підвищити оклади (ставки, розцінки) з середини липня й уникнути індексації в серпні 2024 року. Сума підвищення не важлива

Це узгоджується з приписами абзацу сьомого п. 5 Порядку № 1078 та текстом прикладу 4 цього Порядку. Відповідно до них, якщо підвищення грошового доходу відбувається не з 1-го числа місяця, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу / кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

Проте оскільки в липні працівники не мали права на індексацію, то просто отримуємо зміну базового місяця. Ним стає липень 2024 року.

Але обираючи варіант 1, слід чітко розуміти, що ви отримуєте незручності у розрахунку зарплати за липень з двох окладів (ставок, розцінок), якщо підвищення відбулося в середині місяця (наприклад, тому що вже є звільнені працівники, з якими розрахунки проведені зі «старого» окладу, чи вже обчислена й виплачена зарплата за першу половину липня й ні про яке підвищення «заднім» числом не може бути й мови).

Тож пропонуємо розглянути ще один варіант.

Підвищуємо з 1 серпня. Щоб не возитися з серпневою індексацією, роботодавцеві

слід підвищити працівникам оклади (ставки, розцінки) з 1 серпня 2024 року так, щоб сума підвищення зарплати у кожного працівника перевищила суму серпневої індексації

Так ви обнулите індексацію в серпні 2024 року.

Новим базовим місяцем для працівників стане серпень 2024 року. Надалі найраніше право на індексацію може виникнути тільки на 3-й місяць після підвищення окладів (тарифних ставок, розцінок).

А чи можна підвищити всім на однакову суму? Наприклад, у всіх працівників підприємства базовим місяцем є грудень 2023 року. Сума поточної індексації за серпень від базового грудня 2023 року — 130,20 грн. Чи можна всім підвищити зарплату на 150 грн? Ні, якщо у вас на підприємстві є тарифна сітка. В такому випадку підвищення всім на однакову суму «порве» тарифні коефіцієнти. За таких умов необхідно підвищувати тарифну ставку (оклад) працівника 1-го тарифного розряду, а далі за ланцюжком зростуть оклади інших працівників.

Наступне запитання: а що буде, якщо в серпні оклади (тарифні ставки) підняти на суму, що нижча за суму індексації серпня? Краще так не робити. Якщо у результаті підвищення окладу (ставки, розцінки) розмір підвищення зарплати не перевищить суму індексації, яка склалася в місяці такого підвищення, у працівника з’являється право на індексацію-різницю вже в базовому місяці, тобто в серпні 2024 року.

Індексація-різниця дорівнює різниці двох величин: (1) можливої індексації, що склалася в місяці підвищення окладу, і (2) розміру підвищення зарплати.

Виплачувати індексацію-різницю в розмірі, визначеному в місяці підвищення окладів (ставок, розцінок), необхідно до наступного їх підвищення. Надалі в умовах інфляції (найшвидше — через 3 місяці) до індексації-різниці додасться ще й поточна індексація. І до наступного підвищення окладу (ставки, розцінки) загальна сума індексації працівника складатиметься з індексації-різниці та поточної індексації.

Тобто,

підвищуючи зарплату на суму, що не перекриває суму можливої індексації, ви не тільки не позбавляєтесь від індексації, а й отримуєте додатковий головний біль — індексацію-різницю

А чи є варіант взагалі не заморочуватися з індексацією? Так, є такий. Потрібно підвищувати працівникам оклади (тарифні ставки) до настання права на індексацію, наприклад, через місяць. У такому разі базовий місяць постійно «зсуватиметься» й право на індексацію так і не настане. Головне тут — обнулити індексацію, тобто підвищити оклади (ставки, розцінки) так, щоб сума підвищення зарплати перевищила суму індексації, яка склалася в місяці підвищення.

Висновки

  • У серпні 2024 року право на індексацію заробітної плати з’являється у працівників з базовими місяцями грудень 2023 року, січень та лютий 2024 року. Тим роботодавцям, які підвищували оклади в березні 2024 року чи пізніше, індексувати зарплату не треба.
  • Якщо оклад працівника у 2024 році не підвищувався, то базовим для нього є грудень 2023 року. Якщо ж підвищення у 2024 році відбулося, базовим стане місяць останнього підвищення окладу за обійманою працівником посадою.
  • Щоб уникнути індексації в серпні 2024 року, слід підвищити оклади або в липні на будь-яку суму або вже з 1 серпня 2024 року таким чином, щоб сума підвищення зарплати у серпні перевищила суму індексації, яка склалася у цьому місяці.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
2
Марія
18.07.2024
Дякую за роз'яснення
Шкуропат Наталия
23.07.2024
Доброго дня . Яки гарні пртклади .Де це такі оклади ,коли бухгалтерия мае 5025,
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×