Індексуємо зарплату окремих категорій працівників: «дивимося в корінь» оновленої норми
Автор: Трохименко Людмила, заступник головного редактора (e-mail: l.trokhimenko@id.factor.ua)
З грудня минулого року в нормі п. 102 Порядку № 1078 повний «ребрендинг»: і за суттю, і за формою. Адже тепер вона охоплює не тільки переведених працівників, а й новоприйнятих, а також тих, що вийшли на роботу після декретної відпустки. Та й саме спецправило звучить абсолютно інакше.
З 1 грудня 2015 року в оновленому п. 102 Порядку № 1078 закріпили механізм обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) для таких працівників:
— переведених на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі чи організації, а також переведених на роботу на інше підприємство, в установу або організацію чи до іншої місцевості і у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці в разі продовження такими працівниками роботи;
— новоприйнятих;
— які вийшли з відпустки для догляду за дитиною до 3 років і після відпустки без збереження заробітної плати, передбачених законодавством про відпустки (зокрема, йдеться про відпустки для догляду за дитиною до 6 або 16 років згідно зі ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР).
Для таких категорій працівників обчислення ІСЦ для проведення індексації здійснюється з місяця, що настає за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Тобто для індексації зарплати такої аудиторії тепер
єдиний підхід і орієнтир — на місяць останнього підвищення окладу за посадою!
Це також означає, що тепер для випадків переходу на іншу посаду (на цьому ж підприємстві або від інших роботодавців) не має жодного значення зміна зарплати на новому місці роботи (її збільшення або зниження). На нове місце роботи не потрібно приносити довідки від екс-роботодавців після звільнення за переведенням.
Для нових працівників розрахунок ІСЦ не прив’язаний до місяця прийняття на роботу. Важливим є тільки факт підвищення посадових окладів за посадою.
Ми ретельно проаналізували всі істотні нюанси у застосуванні п. 102 Порядку № 1078. Для наочності та зручності у використанні представимо їх у таблиці нижче.
Важливо! Наші логічні міркування підкріплені й позицією фахівця Мінсоцполітики (див. с. 7 цього номера).
Подія / категорії працівників |
Ключові індексаційні моменти: що врахувати |
1 |
2 |
«Новачок» |
|
У місяці прийняття за займаною посадою: — оклад збільшується або — це нова штатна посада |
1. Індексації немає (у місяці прийняття). 2. Право на індексацію настане, коли ІСЦ перевищить новий поріг — 103 %. 3. Місяць підвищення (встановлення) окладу за посадою є базовим |
Приймаємо на посаду, за якою оклад збільшували раніше |
1. Індексація поточна (якщо настало право) від місяця останнього збільшення окладу. 2. «Новачок» не «успадкує» фіксовану індексацію, що була в попереднього працівника за цією посадою. 3. У місяці прийняття індексацію (поточну) нараховують пропорційно фактично відпрацьованому часу. 4. Залишається раніше визначений базовий місяць |
«Переведений» |
|
Переведення на іншу посаду (роботодавець той самий) або прийняття на роботу після звільнення за переведенням з іншого підприємства. У місяці переведення за новою обійманою посадою: |
|
За новою обійманою посадою: — оклад збільшується або — це нова штатна посада |
1. Індексації немає. 2. Право настане, коли ІСЦ перевищить новий поріг — 103 %. 3. Місяць підвищення (установлення) окладу за посадою є базовим |
Переведення на вже існуючу посаду, за якою оклад збільшували раніше |
1. Індексація може бути поточною* (якщо настало право) від місяця останнього збільшення окладу за посадою (на яку перевели). 2. У «переведеного» не зберігається його фіксована (або поточна) індексація, яку він отримував за попередньою посадою. 3. Залишається раніше визначений базовий місяць |
* Якщо на новій посаді оклад менший, то протягом двох тижнів після переведення на нову посаду згідно зі ст. 114 КЗпП за працівником зберігається його середній заробіток. Тоді з метою індексації робочий час (дні або години) за період збереження середнього заробітку виключаємо з фактично відпрацьованого часу (виплати з середньої зарплати не індексують). |
|
Екс-декретниця |
|
У місяці виходу з декретної відпустки (для догляду за дитиною до 3 (6) років) на свою посаду: |
|
Оклад збільшується |
1. Можлива індексація = фіксована (за наявності) + поточна (від місяця останнього збільшення окладу за посадою). 2. Право на індексацію цього місяця визначають у результаті порівняльних розрахунків. 3. Індексацію нараховують пропорційно фактично відпрацьованому часу. 4. Місяць виходу на роботу є базовим |
Оклад без змін |
1. Індексація, що склалася = фіксована (за наявності) + поточна (від місяця останнього збільшення окладу за посадою). 2. Індексацію нараховують пропорційно фактично відпрацьованому часу |
Істотні нюанси для індексаційної практики за «новачками», «переведеними» та екс-декретницями
Закріпимо озвучену відповідь на запитання, що надійшло до нашої редакції.
Приклад. У результаті реорганізації на підприємстві з 01.12.2015 р. зі штатного розпису було виведено посаду «перший заступник начальника» і введено посаду «заступник начальника служби — головний інженер» з тими самими посадовими обов’язками та окладом. У наказі зазначено: «Переведено на посаду… згідно із заявою». Як у цьому випадку виплачуватиметься індексація працівнику у грудні та наступних місяцях, якщо в нього була фіксована сума індексації в розмірі 915 грн.?
Для розрахунку індексації працівнику, якого у грудні 2015 року перевели на нову посаду, використовуємо новий п. 102 Порядку № 1078.
Для нової посади виплата фіксованої індексації (915 грн.) у цьому випадку не має значення. Орієнтир для нарахування поточної індексації у грудні-2015 — виключно на місяць останнього підвищення окладу за посадою заступника начальника служби (новою посадою). Якщо аналогічна посада вже існувала у штатному розписі і підвищення окладу у грудні-2015 за нею не було, то індексацію за грудень визначимо так: у нашій індексаційній таблиці шукаємо коефіцієнт навпроти місяця останнього підвищення окладів за цією посадою.
Якщо це нова посада (раніше у штатному розписі заступників начальника служби взагалі не було), то ІСЦ обчислюють з місяця, що настає за місяцем переведення на нововведену посаду, тобто в таблиці орієнтиром буде грудень-2015.
Отримуємо, що зарплата такого працівника за грудень-2015 і січень — березень 2016 року не індексується.
Така сама ситуація буде, якщо посада заступника начальника вже існувала, але підприємство підвищило оклади всім у грудні-2015, тоді орієнтиром для подальшої індексації для переведеного працівника також буде грудень-2015.
Висновки:
— Якщо починаючи з 1 грудня 2015 року працівник належить до однієї з категорій: новоприйнятих, переведених на іншу роботу на тому самому підприємстві або ж від іншого роботодавця, які вийшли на роботу після відпустки для догляду за дитиною, — з метою індексації його зарплати застосовуємо оновлену норму — п. 102 Порядку № 1078.
— Базовим місяцем для нарахування індексації буде місяць, в якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку зараз займає співробітник.
— Якщо посада нова, то базовим місяцем буде місяць введення посади (установлення окладу) до штатного розпису підприємства.