Інформація по темі "" | Публікації по тегу
12.06.15
70041 27
Друкувати
Обране

Зарплатна індексація: просто про складне

Кажуть, що завжди треба думати. Але й думати потрібно з розумом. Щоб переконатися в тому, що індексувати зарплату легко і просто, — достатньо ознайомитися з нашими наочними посібниками та готовими рішеннями. І просто діяти! На прохання наших передплатників (а їх лави нестримно зростають! Ура! Так само, як індекси інфляції, на жаль) ми з вами зануримося у світ зарплатно-індексаційного задоволення. Причому зробимо це за допомогою зручних схематичних інструментів.


Індекси інфляції зростають, усе дорожчає! А що із зарплатою? Її роботодавець зобов’язаний індексувати! Адже саме індексація за задумом повинна «підтягувати» купівельну спроможність до нових цін. Щодо ефективності «підтягування» можна посперечатися. А ось що сама індексація — додаткові витрати роботодавця та головний біль для бухгалтера — знають не з чуток і всі працівники.

У нинішніх умовах жорстокої економії фінансів запитання «Чи є індексація обов’язковою?» ставлять усе частіше. Для відповіді ми звернемося до законів, що регулюють трудові відносини.

Зарплата підлягає обов’язковій індексації! Такий вердикт приписує ст. 95 КЗпПст. 33 Закону про оплату праці. Більше того,ст18 Закону про держгарантії визначає індексацію доходу як державну соціальну гарантію, яка надається для соціальної підтримки населення в умовах зростання цін (лист Мінсоцполітики від 03.10.2014 р. № 219/10/136-14). А державні соцгарантії обов’язкові для всіх держорганів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (ст. 19 Закону про держгарантії).

Ідемо далі. Індексація є складовою частиною зарплати, входить до фонду оплати праці у складі додаткової зарплати (ст. 2 Закону про оплату праціп.п. 2.2.7 Інструкції № 5). Невиплата індексації (або виплата її не в повному розмірі) розглядається як порушення трудового законодавства!

Не забувайте, що для зарплатних виплат строку позовної давності не встановлено. А отже, по-перше, належну суму індексаціїпрацівник може в будь-який час відсудити. Так, у разі порушення законодавства про оплату праці в частині її виплати працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому суми індексації зарплати без обмеження жодним строком ( ч. 2 ст. 233 КЗпП). Підтверджує це й ВСУ в листі від 07.05.2013 р. № 708/0/4-13. Більше того, не має значення, нарахована індексація на момент звернення чи ні. Такого висновку дійшов і Конституційний Суд України в рішеннях від 15.10.2013 р. № 8-рп/2013 і від 22.02.2012 р. № 4-рп/2012.

По-друге, з 1 січня 2015 року ст. 265 КЗпП установлено фінансову відповідальність роботодавця (підприємства, установи, організації) за порушення трудового законодавства. Проводити перевірки та стягувати штрафи згідно зі ст. 265 КЗпПуповноважено Держпраці. За невиплату, виплату не в повному обсязі зарплати «світить» фінансова санкція в розмірі 3 МЗП (абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП), за інші порушення трудового законодавства — 1 МЗП ( абз. 5 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

По-третє, індексаційні порушення загрожують притягненням до адмінвідповідальності на підставі ст. 41 КпАП посадових осіб підприємств, установ, організацій. Розмір адмінштрафу — від 510 до 1700 грн. (у разі повторного порушення протягом року — від 1700 до 5100 грн.). Рішення про накладення штрафу виносить суд на підставі протоколу, складеного за результатами перевірки Держпраці.

За необґрунтовану недоплату зарплати (виплату не в повному розмірі) бюджетників може перевірити й покарати згідно зі ст. 1642 КпАП і Держфінінспекція (штраф — від 8 до 15 нмдг, при повторному порушенні — від 10 до 20 нмдг). При цьому суму індексації доведеться доплатити.

Ну ось, з індексаційними обов’язками визначилися, час перейти до прав.

Правові, економічні та організаційні основи проведення індексації визначає Закон про індексацію. Докладно механізм індексації описує індексаційний Порядок.

У 2015 році Уряд планує підкоригувати механізм індексації виплат з бюджету (п. 9 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет-2015п. 31 Закону № 76ст. 5 Закону про індексацію). При цьому для госпрозрахункових підприємств індексаційних змін не передбачається.

Зверніть увагу! Особливий порядок індексації доходів, що виплачуються з держбюджету-2015 (у межах фінансових можливостей), Кабмін ще не затвердив. Це означає, що бюджетники керуються чинними нормами Порядку.

Нагадаємо: у червні 2012 року і лютому 2014 року Уряд кардинально відновив зазначений Порядок, унаслідок чого змінилися підходи до проведення індексації.

Усі чинні на сьогодні єдині «зарплатно-індексаційні постулати» згідно з Порядком ми зібрали в наочну схему (див. с. 10 —11 цього номера). Вам достатньо пробігтися очима по 10 золотих правилах зарплатної індексації — і усі норми як на долоні! Давайте знайомитися, а досвідчені професіонали зможуть до того ж і перевірити себе!

КОРИСТУЄМОСЯ ТАБЛИЦЕЮ: ШВИДКО ТА ЗРУЧНО!

Величину приросту ІСЦ (так званого коефіцієнта індексації) обчислюють на основі щомісячних ІСЦ, що публікуються Держкомстатом. Розрахунок ведуть наростаючим підсумком до перевищення порога індексації (101 %). Починають з місяця, що настає за базовим (п. 5 Порядку), для «новачків» — з місяця прийняття на роботу (абз. 3 п. 101 Порядку).

Треба визнати, що розрахунок ІСЦ наростаючим підсумком — процедура досить трудомістка та клопітна. Не засмучуйтеся! Ми подбали про вас. Знайти потрібну інформацію швидко і зручно, не витрачаючи часу та сил, допоможе таблиця з готовими коефіцієнтами за відповідний місяць, яка щомісячно публікується на сторінках газети «Оплата праці». Тому користуйтеся нашими індексаційними таблицями із задоволенням.

Для конкретного місяця нарахування індексації ви знайдете і готові коефіцієнти, і суми поточної індексації. Це допоможе вам легко провести зарплатну індексацію. Підприємства, що мають фінансову свободу щодо підвищення окладів, можуть ще і «прикинути» необхідні суми зарплатного підвищення, щоб «утекти» від індексації!

Нагадаємо, як користуватися такими таблицями. Погляньте на індексаційну таблицю за червень 2015 року (с. 12 цього номера).

Припустимо, базовим місяцем працівника є жовтень 2014 року. Отже, у червні 2015 року його зарплату потрібно індексувати на 43,9 % (значення приросту ІСЦ для проведення індексації на перетині рядка «2014 Жовтень» з графою 4). Якщо червень 2015 року відпрацьовано повністю (працівник на повній ставці, усі робочі дні/години є фактично відпрацьованими), то сума поточної індексації — 534,70 грн. (значення на перетині рядка «2014 Жовтень» з графою 5). Її ми отримали так: 1218 грн. х 43,9 % = 534,70 грн.

Для працівника, прийнятого на роботу у квітні 2015 року, червнева сума поточної індексації складе 170,52 грн. (1218 грн. х 14,0 %, орієнтир — березень 2015 року). Як бачите, усе легко та просто!

Далі переходимо одразу до справи — практикуємося і відповідаємо на ваші топ-запитання.

ПІДВИЩУЄМО ЗП: ПРАВО НА ІНДЕКСАЦІЮ — ТІЛЬКИ ШЛЯХОМ ПОРІВНЯННЯ

Приклад 1. Востаннє зарплату працівнику підвищували в січні 2014 року (базовий місяць). Починаючи з травня 2014 року працівник отримував поточну індексацію. У травні 2015 року його оклад збільшили на 600 грн. Чи треба індексувати травневу зарплату?

Якщо у конкретному місяці у працівника є право на індексацію (від його останнього базового місяця) і в цьому самому місяці ви підвищуєте йому зарплату — без математики не обійтися. Тому що в новому базовому місяці (підвищення доходу) право працівника на індексацію визначаємо шляхом порівняльних розрахунків. Порівнюють суму підвищення зарплати із сумою індексації.

Важливо! Порівняльні розрахунки проводять виходячи з умов повністю відпрацьованого місяця та повної ставки працівника.

Якщо в результаті порівняння сума підвищення зарплати:

а) більше суми індексації, то зарплату не індексують;

б) менше суми індексації, то цього місяця необхідно розрахувати фіксовану суму індексації. Її визначаємо так: від суми можливої індексації (яка могла бути нарахована в місяці підвищення доходу) потрібно відняти суму підвищення зарплати.

У нашому випадку порівнюватимемо можливу індексацію за травень 2015 року з червневим підвищенням зарплати.

Від базового січня 2014 року сума належної поточної індексації за травень 2015 року (при повністю відпрацьованому місяці) дорівнює 606,56 грн. (1218 грн. х 49,8 %, див. «ОП», 2015, № 9, с. 17). Сума підвищення зарплати становить 600 грн.

Що отримали при порівнянні цих величин? Зарплата підвищилася на суму меншу, ніж належна в такому місяці індексація (600 < 606,56). А отже, застосовуємо норму абз. 3 п. 5 Порядку і в місяці підвищення зарплати визначаємо фіксовану індексацію: 606,56 - 600 = 6,56 (грн.). Цю фіксовану суму індексації (6,56 грн.) ми зберігатимемо за працівником (починаючи з травня 2015 року) і виплачуватимемо її у травні, червні тощо доти, доки сума чергового підвищення зарплати не перевищить належну індексацію.

Травень 2015 року (місяць підвищення зарплати) стає базовим місяцем. Із червня 2015 року починаємо розрахунок величини приросту ІСЦ наростаючим підсумком для поточної індексації.

Щоб не індексувати травневу зарплату, підвищення зарплати працівнику мало би бути не менше ніж 606,56 грн.

Сума червневої індексації (при повністю відпрацьованому місяці) становитиме 6,56 грн.

Зверніть увагу! У повному розмірі суми індексації нараховуємо, коли місяць відпрацьовано повністю. У разі«неповного» місяця роботи (відпустка будь-якого виду, хвороба, неповний робочий час, звільнення тощо) такі суми необхідно розрахувати пропорційно відпрацьованому часу (абз. 7 п. 4 Порядку).

ВИЗНАЧАЄМО НОВУ ФІКСІНДЕКСАЦІЮ

Приклад 2. У червні 2015 року посадовий оклад водія підвищився на 450 грн., а надбавка за класність — на 45 грн. Належна сума індексації становить: фіксована — 519,24 грн., поточна — 867,22 грн. (базовий місяць — грудень 2013 року). Чи зменшувати в червні 2015 року індексацію на суму підвищення зарплати? Якщо зменшувати, то яку саме: фіксовану чи поточну?

Надбавка за класність водієві — постійна складова зарплати, тому вона бере участь у порівняльних розрахунках. Тоді червнева сума збільшення зарплати працівника становить 495 грн. (450 + 45). Можлива сума індексації за червень 2015 року дорівнює 1386,46 грн. (519,24 + 867,22).

Зарплата підвищилася на суму меншу, ніж належна в такому місяці індексація (495 < 1386,46). А отже, застосуємо норму абз. 3 п. 5 Порядку і в місяці підвищення зарплати визначимо нову фіксовану індексацію: 1386,46 - 495 = 891,46 (грн.). Ця сума зберігається за працівником починаючи з червня 2015 року і в усіх подальших місяцях доти, доки зарплатне підвищення не виявиться більше.

Важливо! У разі «неповного» місяця роботи фіксовану суму індексації розрахуємо пропорційно відпрацьованому часу.

Червень 2015 року стає базовим місяцем. Із липня 2015 року починаємо розрахунок величини приросту ІСЦ наростаючим підсумком для поточної індексації.

Якби червневе підвищення зарплати перекрило можливу індексацію (1386,46 грн.), то працівник утратив би право на індексацію зарплати в такому місяці.

ПЕРЕХІД НА НЕПОВНИЙ РОБОЧИЙ ЧАС + ВІДПУСТКА

Приклад 3. Працівник отримує фіксовану суму індексації 230,60 грн. Посадовий оклад становить 2300 грн., востаннє він підвищувався в січні 2015 року (базовий місяць). З 1 квітня 2015 року працівник перейшов працювати на 0,5 ставки (неповний робочий день). У червні 2015 року він відпрацював на 0,5 ставки 4 робочі дні замість 20 за графіком (відпустка з 08.06.2015 р. по 30.06.2015 р.). Як нарахувати індексацію за квітень — червень 2015 року?

У квітні 2015 року у працівника настало право на поточну індексацію (від базового січня 2015 року). Сума поточної індексації виходячи з повної зайнятості становить:

— за квітень 2015 року: 64,55 грн. (1218 грн. х х 5,3 %, див. «ОП», 2015, № 7, с. 27);

— за травень 2015 року: 203,41 грн. (1218 грн. х х 16,7 %, див. «ОП», 2015, № 9, с. 17);

 

 

Коефіцієнти індексації та суми поточної індексації за ЧЕРВЕНЬ 2015 року

Базовий місяць (місяць підвищення зарплати)

Індекс інфляції, %

Інформація для індексації за червень 2015 року

коефіцієнт індексації, %

сума поточної індексації, грн.

1

2

3

4

5

2008 рік

Січень

102,9

161,4

1965,85

Лютий

102,7

154,5

1881,81

Березень

103,8

145,2

1768,54

Квітень

103,1

137,8

1678,40

Травень

101,3

134,8

1641,86

Червень

100,8

132,9

1618,72

Липень

99,5

134,0

1632,12

Серпень

99,9

134,3

1635,77

Вересень

101,1

131,8

1605,32

Жовтень

101,7

127,9

1557,82

Листопад

101,5

124,5

1516,41

Грудень

102,1

119,9

1460,38

2009 рік

Січень

102,9

113,7

1384,87

Лютий

101,5

110,5

1345,89

Березень

101,4

107,6

1310,57

Квітень

100,9

105,8

1288,64

Травень

100,5

104,8

1276,46

Червень

101,1

102,5

1248,45

Липень

99,9

102,7

1250,89

Серпень

99,8

103,1

1255,76

Вересень

100,8

101,5

1236,27

Жовтень

100,9

99,8

1215,56

Листопад

101,1

97,6

1188,77

Грудень

100,9

95,8

1166,84

2010 рік

Січень

101,8

92,4

1125,43

Лютий

101,9

88,8

1081,58

Березень

100,9

87,2

1062,10

Квітень

99,7

87,7

1068,19

Травень

99,4

88,8

1081,58

Червень

99,6

89,5

1090,11

Липень

99,8

90,0

1096,20

Серпень

101,2

87,7

1068,19

Вересень

102,9

82,4

1003,63

Жовтень

100,5

81,5

992,67

Листопад

100,3

81,0

986,58

Грудень

100,8

79,5

968,31

2011 рік

Січень

101,0

77,8

947,60

Лютий

100,9

76,2

928,12

Березень

101,4

73,8

898,88

Квітень

101,3

71,5

870,87

Травень

100,8

70,2

855,04

Червень

100,4

69,5

846,51

Липень

98,7

71,7

873,31

Серпень

99,6

72,4

881,83

Вересень

100,1

72,2

879,40

Жовтень

100,0

72,2

879,40

Листопад

100,1

72,0

876,96

Грудень

100,2

71,7

873,31

2012 рік

Січень

100,2

71,3

868,43

Лютий

100,2

71,0

864,78

Березень

100,3

70,5

858,69

Квітень

100,0

70,5

858,69

Травень

99,7

71,0

864,78

Червень

99,7

71,5

870,87

Липень

99,8

71,9

875,74

Серпень

99,7

72,4

881,83

Вересень

100,1

72,2

879,40

Жовтень

100,0

72,2

879,40

Листопад

99,9

72,4

881,83

Грудень

100,2

72,0

876,96

2013 рік

Січень

100,2

71,7

873,31

Лютий

99,9

71,9

875,74

Березень

100,0

71,9

875,74

Квітень

100,0

71,9

875,74

Травень

100,1

71,7

873,31

Червень

100,0

71,7

873,31

Липень

99,9

71,9

875,74

Серпень

99,3

73,0

889,14

Вересень

100,0

73,0

889,14

Жовтень

100,4

72,4

881,83

Листопад

100,2

72,0

876,96

Грудень

100,5

71,2

867,22

2014 рік

Січень

100,2

70,8

862,34

Лютий

100,6

69,8

850,16

Березень

102,2

66,2

806,32

Квітень

103,3

60,9

741,76

Травень

103,8

55,0

669,90

Червень

101,0

53,5

651,63

Липень

100,4

52,8

643,10

Серпень

100,8

51,7

629,71

Вересень

102,9

47,4

577,33

Жовтень

102,4

43,9

534,70

Листопад

101,9

41,2

501,82

Грудень

103,0

37,1

451,88

2015 рік

Січень

103,1

33,0

401,94

Лютий

105,3

26,3

320,33

Березень

110,8

14,0

170,52

Квітень

114,0

Не індексується

Травень

102,2

Не індексується

Червень

Не індексується

— за червень 2015 року: 401,94 грн. (1218 грн. х х 33,0 %, див. с. 12 цього номера).

При цьому у працівника є право й на отримання фіксованої індексації (для повної ставки її розмір становив 230,60 грн.).

Зверніть увагу! Оскільки у квітні 2015 року працівнику встановлено неповний робочий час, то суму індексації (і поточну, і фіксовану) необхідно нарахувати пропорційно відпрацьованому часу (абз. 7 п. 4 Порядку).

Тоді з урахуванням неповного робочого часу (0,5 ставки) сума індексації складе:

— за квітень 2015 року: (64,55 грн. + 230,60 грн.) х х 0,5 = 147,58 грн.;

— за травень 2015 року: (203,41 грн. + 230,60 грн.) х х 0,5 = 217,01 грн.

У червні 2015 року працівнику належить індексація в розмірі 316,27 грн. ((401,94 грн. + 230,60 грн.) х х 0,5) за умови, що за цей місяць відпрацьовано норму на 0,5 ставки. Проте робочі дні травня за графіком його роботи були відпрацьовані не повністю (відпустка), тому доведеться ще раз застосувати пропорційний підхід. Тоді сума індексації за червень 2015 року становитиме: 316,27 грн. : 20 роб. дн. х х 4 роб. дн. = 63,25 грн. Базовим залишається січень 2015 року.

ІЗ НЕПОВНОГО РОБОЧОГО ЧАСУ НА ПОВНИЙ

Приклад 4. У грудні 2014 року працівнику, який працював на 0,75 ставки, визначили фіксовану величину індексації в розмірі 360,19 грн., а нараховували її пропорційно — 270,14 грн. (360,19 грн. х 0,75). Базовий місяць — грудень 2014 року (місяць підвищення окладу). З 1 березня 2015 року працівник перейшов працювати на повну ставку. Що з індексацією за березень — червень 2015 року?

У березні 2015 року у працівника настало право на поточну індексацію (від базового грудня 2014 року). Сума поточної індексації виходячи з повної ставки дорівнює:

— за березень 2015 року: 37,76 грн. (1218 грн. х х 3,1 %, див. «ОП», 2015, № 5, с. 25);

— за квітень 2015 року: 104,75 грн. (1218 грн. х х 8,6 %, див. «ОП», 2015, № 7, с. 27);

— за травень 2015 року: 247,25 грн. (1218 грн. х х 20,3 %, див.«ОП», 2015, № 9, с. 17);

— за червень 2015 року: 451,88 грн. (1218 грн. х х 37,1 %, див. с. 12 цього номера).

При цьому у працівника є збережена за ним фіксована індексація (для повної ставки її розмір становив 360,19 грн.).

Ураховуючи, що з березня 2015 року працівник перейшов працювати на повну ставку, сума індексації при повністю відпрацьованих місяцях складає: за березень — 360,19 + 37,76 = 397,95 (грн.); за квітень — 360,19 + 104,75 = 464,94 (грн.); за травень — 360,19 + 247,25 = 607,44 (грн.); за червень — 360,19 + 451,88 = 812,07 (грн.). Базовим залишається грудень 2014 року.

«НОВОПРИЙНЯТИЙ» СТАВ «ЗВИЧАЙНИМ»

Приклад 5. Працівника підприємства прийнято на роботу в жовтні 2014 року з посадовим окладом 1218 грн. У грудні 2014 року його оклад підвищили на 30 грн. Коли індексувати його зарплату і на скільки?

Для працівника, прийнятого на роботу в жовтні 2014 року, вперше право на індексацію зарплати настало у грудні 2014 року. Можлива сума індексації за грудень 2014 року становила б 29,23 грн. (1218 грн. х 2,4 %, у таблиці орієнтир для коефіцієнта — вересень 2014 року). Тобто тоді (у грудні) працівник був новоприйнятим і в таблиці орієнтувалися на місяць, що передував місяцю прийняття на роботу.

Ураховуючи, що сума підвищення грудневої зарплати (30 грн.) перевищила можливу індексацію (29,23 грн.), працівник утратив право на індексацію зарплати за грудень 2014 року. Зарплата за січень і лютий 2015 року також не індексувалася (не наставало право). При цьому грудень 2014 року (місяць зарплатного підвищення) став для нього базовим.

Важливо! З появою базового місяця працівник втрачає статус «новоприйнятого» у цілях індексації зарплати.

Тому надалі в таблиці індексації коефіцієнт для такого працівника шукаємо у звичному порядку — навпроти базового місяця.

Від базового грудня 2014 року право на поточну індексацію настає в березні 2015 року.

Якщо зарплату після грудня 2014 року так і не підвищували і при цьому березень — червень 2015 року — повністю відпрацьовані місяці, то сума індексації (від базового грудня 2014 року) становитиме: за березень — 37,76 грн. (1218 грн. х х 3,1 %); за квітень — 104,75 грн. (1218 грн. х 8,6 %); за травень — 247,25 грн. (1218 грн. х 20,3 %); за червень — 451,88 грн. (1218 грн. х 37,1 %). Базовим місяцем залишається грудень 2014 року.

ВИХІД НА РОБОТУ З ДЕКРЕТНОЇ ВІДПУСТКИ

Приклад 6. Працівниця вийшла на роботу з відпустки для догляду за дитиною до 3 років 18.05.2015 р. Базовим місяцем для неї є листопад 2014 року (у період відпустки збільшився відсоток надбавки за вислугу років). Цього місяця їй зафіксували суму індексації 133,60 грн. Як індексувати зарплату за травень і червень 2015 року?

Ви знаєте, що в місяці виходу на роботу з відпустки для догляду за дитиною до 3 (6) років повинні зберігатися такі самі умови нарахування сум індексації, як і в інших працівників, які обіймають аналогічні посади, з урахуванням положень пп. 11, 4 і 5 Порядку. Це означає, що розрахунок коефіцієнта і сум індексації для екс-декретниці нічим не відрізняється від решти працівників.

Від базового листопада 2014 року в лютому 2015 року в неї з’явилося право на поточну індексацію. Оскільки працівниця не працювала, то індексація їй не нараховувалася.

Травнева картина виглядає так: для повністю відпрацьованого місяця сума індексації становить: 133,60 (фіксована) + 291,10 (поточна, 1218 грн. х 16,7 %) = 424,70 (грн.). Проте нарахувати травневу індексацію необхідно з урахуванням пропорційного підходу, оскільки місяць відпрацьований не повністю. Припустимо, її норма робочого часу у травні — 18 роб. дн., а в червні — 20 роб. дн. Тоді травнева сума індексації становитиме: 424,70 грн. : 18 роб. дн. х 10 роб. дн. = 235,94 грн.

Для повністю відпрацьованого червня 2015 року сума індексації складе: 133,60 (фіксована) + 501,82 (поточна, 1218 грн. х 41,2 %) = 635,42 (грн.).

УРАХОВУЄМО ДУМКУ МІНСОЦПОЛІТИКИ

Позицію головного трудозарплатного відомства щодо певних специфічних ситуацій, які не врегульовані Порядком, ви знайдете в добірці консультацій фахівця Мінсоцполітики в нашій газеті:

— «Чи індексувати зарплату сумісника» // «ОП», 2014, № 12, с. 11;

— «Коли розраховувати нову фіксовану суму індексації» // «ОП», 2014, № 17, с. 21;

— «Посадовий оклад підвищується на 6 місяців: чи зміниться базовий місяць» // «ОП», 2014, № 17, с. 22;

— «Середній заробіток мобілізованих працівників не індексуємо» // «ОП», 2014, № 18, с. 9;

— «Неповна» робота на двох посадах без сумісництва: як індексувати зарплату» // «ОП», 2014, № 19, с. 17;

— «У місяці підвищення окладу змінилася норма робочого часу: як розрахувати суму індексації» // «ОП», 2014, № 20, с. 12;

— «Оплата періоду простою не підлягає індексації» // «ОП», 2014, № 22, с. 8;

— «Підвищення зарплати не з початку місяця: ураховуємо нюанси індексації» // «ОП», 2014, № 23, с. 15;

— «Індексація зарплати педагогів: вникаємо в тонкощі» // «ОП», 2014, № 24, с. 5.

Упевнені, тепер ви з індексацією подружилися! А значить, будь-яка ситуація вам під силу!

ВИКОРИСТАНІ ДОКУМЕНТИ І СКОРОЧЕННЯ

Закон про оплату праці — Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР.

Закон про Держбюджет-2015 — Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 р. № 80-VIII.

Закон про індексацію — Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 р. № 1282-ХII (у редакції Закону України від 06.02.2003 р. № 491-IV).

Закон про держгарантії — Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-III.

Закон № 76 — Закон України «Про внесення змін і визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. № 76-VIII.

Порядок № 1078 — Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078.

Інструкція № 5 — Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

ІСЦ — індекс споживчих цін.

нмдг — неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

 

 

id.factor.ua

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»коментарі
(27)
Анна
12.06.2015
З якого часу для новоприйнятого базовим є місяць попередній до місяця прийняття?
eMelya
12.06.2015
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу. {Пункт 10-1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 526 від 13.06.2012}
Троєщанна
12.06.2015
Про те,як платити, нарахувати,понести відповідальність - "нарити можно воз и маленькую тележку", а на питання конкретне: бюджетна організація, а це значить кошторис на рік помісячний затверджений.Кошти на індексацію, які було закладено на рік(по 2014 році)використано.Так що робимо- платимо,не платимо.Якщо платимо то після яких виплат.Чи можемо зменшити суму- виходу немає.Навіть на урядову лінію зверталась, відповіді 0000,00(звонили в КРУ,в вищестящу)- всі мороєяться. А скоро нараховувати з/ту за червень, що робити з цією проклятою індексацією при відсутності коштів та Особливого порядку її нарахування!!!!!!!!!!!!!
Анна
15.06.2015
У прикладі працівник прийнятий у жовтні 2014 року, а базовим є місяць попередній, тобто вересень 2014 року
Оксана
24.06.2015
Чому ви не відповіли на питання Троєщанна від 12.06.2015р ? у нас подібна ситуація, проте вирішили не виплачувати матеріальну допомогу на оздоровлення. (хоча в колективному договорі вона зазначена), і частині працівників які вже отримали, вираховувати з заробвтної плати.
Ленс
29.07.2015
Оксано! Ось Вам відповідь ((( в листі міністра Н.Яресько Про індексацію грошових доходів населення МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ ЛИСТ від 24 червня 2015 р. № 31-09010-09-8/21023
роза
05.09.2015
в банківській сфері працюю з 2007 року з-тна ставка 2000 грн а інднесацію за серпень 2015 р нарахували як за грудень2014р чи це законно ?
Оксана
08.09.2015
Як ідексувати заробітну платупри неповному робочомі місяці, якщо вона не перевищила 1218 грн.?
Олена
28.09.2015
Працівник працює на 1,5 ставки (оклад+ вислуга років + спортивне звання) базовий місяць січень 2013 року. З вересня 2015 р підвишується заробітна плата. Поточна індексація складала 1040,39 грн. Для того щоб зафіксувати індексацію за вересень 2015р потрібно дивитись сумму підвищення заробітної плати з 1,5 стаівки чи з 1 ставки?
оксана
01.10.2015
чому медикам не платять індексації з квітня 2015 року. чи має лікарня на це право.чи це незаконно?
ліля
01.10.2015
я працюю медсестрою у трускавці. індексацію не платять з квітня 2015.чи порушує керівництво лікарні закон про виплату чи має право не платити?
валентина
26.11.2015
підкажіть будь-ласка. ситуація така : на 1 квартал 2015р. надбавка за високі досягення у праці встановлена у розмірі 50%, на 2 і 3 кв. у розмірі 40% на 4- у розмірі 50%. Чи буде жовтень базовим для нарахування індексації?
Галатиба
26.11.2015
Підкажіть будь-ласка.яка фіксована індексація буде за вересень 2015 рік,якщо базовий місяць квітень 2014 рік,а у вересню було піднаття зарплати і оклад збільшився на 629.20грн.
Валентина
30.11.2015
Підскажіть будь-ласка, я працюю з 5 серпня 2015 року, з якого часу від початку роботи нараховують індексацію?
Валентина
30.11.2015
З якого часу від початку роботи нараховують індексацію?
Easy
09.12.2015
Доброго Дня! Я працював з грудня 2013 року по вересень 2015 року на посаді методиста РМК відділу освіти (1 ставка). З 1 вересня 2015 року мене перевели на посаду вчителя в три школі: в першу основним працівником (4 години), в другу по сумісництву (4 години), в третю ро сумісництву (4 години + 7 заміни). Чи повинна мені виплачуватися індексація ?
Надія
15.12.2015
Я працюю в школі вчителем та керівник гуртка за сумісництвом. Чи маю я право на індексацію, бо в бугалтерії відмовили.
світлана
26.12.2015
Доброго дня!Я працюю медсестрою у відділені інтенсивноі терапіі новонародженних ,у травні 2014 року мені дали 30 % за вислугу років.Чому зараз у мене зарплатня менша на 200-500грн ніж у тих що мають лише 20%
Галина 30.12.2015
30.12.2015
Доброго дня! Я працюю у лікарні медсестрою, у травні 2014року вийшла з декретної відпустки. У листопаді отримала 1 категорію і маю 10% вислуги, а також 3дитини до 14 років. Чи маю я право на індексацію і яку? Працюю по змінах.
Інна
10.01.2016
От я до кінця так і не зрозуміл нічого. 1) через який період після прийтяття на роботу потрібно починати індексувати ЗП? чи від чого відштовхуватись почанаючи нараховувати індексацію ЗП? 2) якщо системно щокварталу п-во піднімає ЗП то все одно потрібно визначати шляхом порівняння необхідність виплати індексації? 3) як розрахувати коеф індексації, якщо на сайті статистики тільки індекс інфляції? 4)Чому в першому прикладі для працівника базовим місяцем є місяць, що передує місяцю його прийняття? вибачте якщо мої питання недолугі і для багатьох відповіді на них є очевидними, але я щось не можу розібратися. дякую
Оксана
17.01.2016
Доброго дня! Я працюю з травня 2015 року з посадовим окладом 1600 грн., як нарахувати індексацію ЗП. Бухгалтер не нераховував індексацію у зв'язку з відсутністю коштів. Чи правильно веде себе бухгалтер?
Арина
19.01.2016
згідно постанови КМУ №1013 оклад державного службовця зріс,індексація обнулилась, заробітна плата фактично зменшилась.Як правильно нарахувати заробітну плату такому працівникові в січні 2016 року?
Марина
23.08.2016
Скажіть,будь-ласка,якщо у нас на фірмі з підняттям мінімальної зарплати змінювався і штатний розпис,то чи потрібно робити індексацію заробітної плати????
Віта
24.12.2016
Доброго дня . Підкажіть будь-ласка , чи маю я право на індексацію , якщо я працюю з 14 січня 2016 року ? Мої колеги отримали гроші , а ті , хто прийшов разом зі мною і на протязі року не отримали ні копійки .
Антон
05.05.2017
Всі такі вумні у своїх статтях цетувати законодавство, а пояснити на конкретних прикладах з безліччю нюансів (1,5 ставки, переведення на іншу посаду, неповна ставка, відрядження) кеби невистачає.
Антон
05.05.2017
Я так розумію ніхто у цій країні так до кінця і незнає як застосовувати те, що написано у порядку 1078
Антон
05.05.2017
У цій статті найбільш толкові приклади, дякую.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.