Інформація по темі "" | Публікації по тегу
27.06.22
467 0
Друкувати
Обране

Медогляд членів тероборони: за чий кошт?

Чи може сільська рада оплатити медогляд членів тероборони, і за яким КПКВК планувати видатки на такі цілі?

Утворення ДФТГ

Насамперед нагадаємо: добровольче формування територіальної громади (далі — ДФТГ) — це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади (далі — ТГ), призначений для участі в підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної ТГ.

Таке визначення наведено в п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 17021.

1 Закон України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 № 1702-IX.

ДФТГ утворюються з урахуванням ресурсних та людських можливостей відповідних ТГ. Загальну кількість та місця розташування ДФТГ визначає Командування Сил тероборони ЗСУ за участю відповідних сільських, селищних, міських рад та затверджує Головнокомандувач ЗСУ (ч. 2 ст. 8 Закону № 1702).

Порядок утворення та діяльності ДФТГ визначено Положенням № 14492.

2 Положення про добровольчі формування територіальних громад, затверджене постановою КМУ від 29.12.2021 № 1449.

Для виконання завдань тероборони у своїх межах ТГ ініціюють утворення ДФТГ. Сільські, селищні, міські ради та сільські, селищні, міські голови за нормами ч. 2 та 3 ст. 14 Закону № 1702 повинні сприяти утворенню ДФТГ на відповідній території, а командування Сил тероборони ЗСУ через командирів військових частин заохочує жителів ТГ до утворення ДФТГ шляхом інформування чи вжиття інших заходів (п. 8 Положення № 1449).

Медогляди членів ДФТГ

Медичний відбір (огляд) кандидатів у члени ДФТГ проводять лікарсько-консультативні комісії комунальних закладів охорони здоров’я ТГ за направленням посадової особи ОМС, відповідальної за оборонну чи мобілізаційну роботу, на умовах, визначених Порядком № 2523.

3 Порядок видачі медичної довідки для отримання дозволу (ліцензії) на об’єкт дозвільної системи, затверджений наказом МОЗ від 20.10.99 № 252.

За результатами медогляду громадянину видається Медична довідка для отримання дозволу (ліцензії) на об’єкт дозвільної системи (ф. № 127/о (облікова)). Форму цієї довідки наведено в додатку 1 до Порядку № 252.

При цьому об’єкти дозвільної системи визначаються відповідно до постанови № 5764 та постанови № 7065.

4 Постанова КМУ «Про затвердження Положення про дозвільну систему» від 12.10.92 № 576.

5 Постанова КМУ «Про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії» від 07.09.93 № 706.

Дозвільна система — це особливий порядок виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, обліку і використання спеціально визначених предметів, матеріалів і речовин, а також відкриття та функціонування окремих підприємств, майстерень і лабораторій з метою охорони інтересів держави та безпеки громадян.

Наразі йдеться про можливість використання членами ДФТГ вогнепальної зброї (нарізної воєнних зразків, несучасної стрілецької, спортивної, навчальної, мисливської нарізної і гладкоствольної, охолощеної тощо), боєприпасів до неї, холодної зброї (арбалети, шаблі, мечі, кинджали, мисливські ножі) тощо.

Фінансування медоглядів членів ДФТГ

Фінансування та матеріально-технічне забезпечення ДФТГ здійснюються за рахунок і в межах коштів (ч. 1 ст. 23 Закону № 1702 та п. 5 Положення № 1449):

— Державного бюджету України;

місцевих бюджетів;

— інших не заборонених законодавством України джерел.

У свою чергу, до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, зокрема, належать видатки на заходи та роботи з територіальної оборони та мобілізаційної підготовки місцевого значення (п. 17 ч. 1 ст. 91 БКУ).

Наразі режим воєнного стану дозволяє працювати всім надавачам медичних послуг у рамках вимог, встановлених для повсякденного функціонування. Про це зазначив МОЗ у листі від 08.04.2022 № 03.1-18/17/645/ЗПІ-22//882 (ср. USER_SHOW_ID).

Центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів АР Крим, місцеві держадміністрації та ОМС для проведення медичного огляду громадян зобов’язані забезпечувати районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки необхідною кількістю технічних працівників та обслуговуючого персоналу, обладнаними призовними (збірними) пунктами, медикаментами, інструментарієм, медичним і господарським майном, автомобільним транспортом, а також здійснення охорони громадського порядку на призовних пунктах. Це передбачено ч. 2 ст. 43 Закону № 22326.

6 Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-ХІІ.

При цьому, як визначено у вищезгаданому листі, медичні КНП зобов’язані надавати пацієнтам за програмою медичних гарантій медичні послуги, передбачені Порядком № 5047. Цим Порядком чітко регламентовано перелік послуг, які надаються на первинній ланці. Водночас робота лікарів-терапевтів первинної ланки у складі позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії не входить до переліку зазначених послуг та відповідно не може оплачуватись НСЗУ.

7 Порядок надання первинної медичної допомоги, затверджений наказом МОЗ від 19.03.2018 № 504.

Але хто саме може оплачувати такі послуги, на жаль, МОЗ не роз’яснює.

Водночас на заходи, необхідні для функціонування ДФТГ, можуть бути виділені кошти з місцевого бюджету. До таких заходів цілком може належати і проведення медоглядів членів ДФТГ.

Та, як завжди, для цього необхідна відповідна місцева програма.

До виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування. Це передбачено п. 22 ч. 1 ст. 26 Закону № 2808. Однак в умовах воєнного стану право затверджувати місцеві (цільові) програми (вносити до них зміни) з дотриманням вимог ст. 91 БКУ надано, серед іншого, виконкомам місцевих рад (п.п. 2 п. 1 постанови № 2528).

8 Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 № 280/97-ВР.

9 Постанова КМУ «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану» від 11.03.2022 № 252.

Водночас затвердження місцевої програми замало. Необхідно прийняти і бюджетну програму. Адже, як відомо, всі видатки місцевих бюджетів повинні знайти своє відображення в бюджетних програмах. Цього вимагає програмно-цільовий метод, який наразі стосується абсолютно всіх рівнів місцевих бюджетів.

Таку бюджетну програму має бути затверджено за КПКВК 8240 «Заходи та роботи з територіальної оборони».

Бюджетна бухгалтерія, червень, 2022/№ 24

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×