Підвищення кваліфікації у вихідний: «середню» НЕ зберігаємо
Ні, такий день не оплачується.
Далі пояснимо чому.
Гарантії. При направленні працівників для підвищення кваліфікації з відривом від виробництва за ними зберігається місце роботи (посада) і провадяться виплати, передбачені законодавством (ст. 122 КЗпП).
Конкретні гарантії працівникам, які підвищують кваліфікацію, установлено постановою № 6951. Серед них:
1 Постанова КМУ «Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва» від 28.06.97 р. № 695.
• збереження середньої зарплати за час навчання;
• оплата вартості проїзду до місця навчання і назад;
• виплата добових за кожний день перебування у дорозі.
Зауважимо: при дистанційному проходженні курсів підвищення кваліфікації виплачуємо лише середній заробіток (детальніше про це читайте у журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2020, № 26, с. 5).
«Формула успіху». Середню зарплату за час проходження курсів підвищення обчислюємо відповідно до Порядку № 100. Розрахунковий період у загальному випадку — останні два місяці, що передують місяцю направлення на курси підвищення кваліфікації.
Формулу розрахунку середньоденної зарплати наведено нижче:
Таким чином, для визначення розміру оплати праці за час курсів необхідно помножити середньоденну зарплату на кількість робочих днів, які припадають на час курсів.
Вихідний день. Середню зарплату зберігаємо саме за час навчання на курсах підвищення кваліфікації.
Майте на увазі: «середня» зберігається за дні проходження курсів підвищення кваліфікації, які припали на робочі дні за графіком роботи працівника.
Отже, якщо працівник проходив курси підвищення кваліфікації у свій вихідний день, то середня зарплата за цей день не зберігається (лист Мінсоцполітики від 02.02.2015 р. № 120/13/84-15). Не передбачено й надання іншого дня відпочинку за такий день (див. лист Мінсоцполітики від 29.06.2016 р. № 813/13/84-16).
Будз Володимир
Бюджетна бухгалтерія, березень, 2021/№ 9