Сертифікація педагогів: коротко про головне
Яка мета сертифікації?
Сертифікація педпрацівників — це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педпрацівників, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду їх роботи. Таке визначення цьому поняттю надає ст. 51 Закону про освіту1.
1 Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.
Сертифікація є однією з процедур зовнішнього забезпечення якості освіти. Вона здійснюється з метою виявлення та заохочення педпрацівників з високим рівнем педагогічної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.
Сертифікація відбувається на добровільних засадах виключно за ініціативою самого педагога та за умови його добровільної реєстрації. При цьому керівник ЗЗСО зобов’язаний сприяти проходженню сертифікації педпрацівниками. Про це зазначено в ч. 4 ст. 38 Закону № 4632.
2 Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.
Процедуру сертифікації здійснюють спеціально уповноважені державою установи, положення про які затверджує Кабмін. Саме ж положення про проходження сертифікації затверджено постановою № 11903.
3 Положення про сертифікацію педагогічних працівників, затверджене постановою КМУ від 27.12.2018 № 1190.
Хто має право пройти сертифікацію?
Участь у сертифікації може взяти педпрацівник, який має стаж педроботи на відповідній посаді на момент його реєстрації не менше двох років. Він має право на проходження сертифікації безоплатно один раз на три роки. Якщо педагог не отримає сертифікат, то може розраховувати на повторне проходження сертифікації не раніше ніж через рік.
Педпрацівники, які мають сертифікат, можуть залучатися до:
• проведення інституційного аудиту в інших закладах освіти;
• розроблення та акредитації освітніх програм;
• процедур і заходів, пов’язаних з упровадженням педагогічних новацій і технологій у системі освіти.
За інформацією МОН у 2019 році сертифікацію успішно пройшли 705, у 2020 — 902, а у 2021 році — 1025 учителів початкових класів. Усього протягом трьох років пілотування в сертифікації взяли участь 4170 учителів початкових класів, з них успішно пройшли сертифікацію 2632 особи, або 63 % від загальної кількості учасників.
Стосовно проходження сертифікації вчителями у 2022 році, наказом № 34 передбачено, що добровільна реєстрація вчителів початкових класів (у регіональних центрах служби якості освіти) здійснюватиметься з 4 по 17 квітня 2022 року. Також цим наказом доведено граничну чисельність учителів за кожним регіоном, які зможуть зареєструватися, залежно від кількості початкових класів в області.
4 Наказ МОН «Про деякі питання проведення сертифікації в 2022 році» від 04.01.2022 № 3.
Загальна гранична чисельність вчителів по Україні, які можуть зареєструватися для проходження сертифікації у 2022 році, становить 2500 осіб.
Які при вілеї надає сертифікація?
Після проходження сертифікації педпрацівники мають певні переваги. А саме:
• педпрацівник, який успішно пройшов сертифікацію, зможе отримувати щомісячну доплату в розмірі 20 % посадового окладу (ч. 5 ст. 61 Закону про освіту);
• успішне проходження сертифікації зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації педпрацівником (ч. 4 ст. 51 Закону про освіту).
Поговоримо про кожен із цих «бонусів» окремо.
Доплата за сертифікат
Порядок установлення такої доплати прописаний у постанові № 1135. Її нормами передбачено, що педпрацівникам, які успішно пройшли сертифікацію, встановлюється щомісячна доплата в розмірі 20 % посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно до обсягу педнавантаження, що виконується працівником на цій посаді. При цьому, якщо педпрацівник має право на підвищення посадового окладу, то розмір доплати розраховують виходячи з окладу з підвищеннями (п. 34 Інструкції № 1026).
5 Постанова КМУ «Про встановлення доплати педагогічним працівникам за успішне проходження сертифікації» від 19.02.2020 № 113.
6 Інструкція про порядок обчислення зарплати працівників освіти, затверджена наказом МОН від 15.04.93 № 102.
Доплата за сертифікацію здійснюється протягом строку дії сертифіката. Для вчителів початкових класів ЗЗСО, які успішно пройшли сертифікацію у 2019 році, строк дії сертифіката становить 3 роки — з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2022 року.
У разі переходу сертифікованого вчителя початкових класів з одного закладу освіти до іншого на посаду вчителя початкових класів (іншої спеціальності) за ним зберігається право на встановлення доплати до кінця строку дії сертифіката.
До речі, у постанові № 113 визначено, з яких джерел здійснюється виплата доплати за сертифікацію. Така виплата фінансується за рахунок:
• освітньої субвенції, передбаченої місцевим бюджетам Законом про держбюджет на відповідний рік;
• коштів місцевих бюджетів.
Доплата педпрацівникам за успішне проходження сертифікації в розмірі 20 % посадового окладу також передбачена нещодавно запровадженою постановою № 13917.
7 Постанова КМУ «Деякі питання встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та доплат за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних закладах та установах освіти» від 28.12.2021 № 1391.
Сертифікація та атестація
Нагадаємо, що атестація педпрацівників проводиться відповідно до вимог Типового положення № 9308. Вона може бути черговою або позачерговою.
8 Типове положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом МОН від 06.10.2010 № 930.
Успішне проходження сертифікації зараховується педпрацівнику як проходження чергової (позачергової) атестації з присвоєнням йому наступної кваліфікаційної категорії або підтвердженням наявної вищої категорії (див. листи МОН від 19.12.2019 № 1/9-772 та від 11.01.2020 № 4/149-20).
Водночас неуспішне проходження педпрацівником сертифікації не впливає на результати його атестації. Такий факт не може бути перешкодою для продовження його роботи на відповідній посаді чи застосування до нього будь-яких заходів адміністративного впливу.
Зважаючи на зазначене, отримання сертифіката є достатньою підставою для прийняття атестаційною комісією рішення про присвоєння вчителеві наступної кваліфікаційної категорії / педагогічного звання або підтвердження наявної вищої категорії. Надавати жодних додаткових документів не потрібно. Проводити будь-які заходи, пов’язані з вивченням діяльності такого вчителя, теж не потрібно.
Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2022/№ 5