Соціальні відпустки: очікуємо апгрейд від Мінекономіки
Відповідні зміни пропонується внести до КЗпП та Закону про відпустки. Що ж саме хочуть змінити законотворці?
1 Проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо реформування законодавства у сфері соціальних відпусток)».
По-перше, нормами проєкту передбачається забезпечити індивідуальне право кожного з батьків дитини на безперешкодне отримання соціальних відпусток. Необхідність використання такого права, період його реалізації має визначатися за узгодженням між батьками дитини, на їх розсуд. У планах надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як матері, так і батькові дитини. Причому скористатися нею, як передбачається, вони зможуть одночасно.
По-друге, у законопроєкті наведено визначення термінів «одинока мати» / «одинокий батько», якими слід користуватися при застосуванні норм законодавства про працю. А також установлено вичерпний перелік категорій осіб, які слід до них відносити.
Зауважимо: наразі чинне законодавство не дає єдиного визначення поняття «одинока мати». Тому роботодавцям при його застосуванні в трудових питаннях доводиться керуватися нормами постанови № 92. Якщо ж запропоновані проєктом закону зміни будуть прийняті, то, нарешті, нормативну неузгодженість у цьому питанні буде вирішено.
2 Постанова Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 № 9.
По-третє, пропонується закріпити право на відпустку для догляду за дитиною за «законними представниками дитини, разом з якими вона проживає», замість неоднозначного терміну «інші родичі дитини». На практиці непоодинокими є випадки, коли через відсутність чіткого тлумачення поняття «інші родичі» та переліку документів на підтвердження фактичного догляду за дитиною працівникам відмовляють у праві на таку відпустку.
Крім того, законотворці мають на меті визначити право бабусі, дідуся чи законного представника дитини на відпустку для догляду за дитиною, яка є сиротою, позбавлена батьківського піклування та/або мати чи батько якої є одинокими.
Також законопроєктом чітко регламентовано порядок і умови компенсації батьківської відпустки під час звільнення. Так, планується при звільненні виплачувати працівникові грошову компенсацію за всі невикористані ним дні «дитячої» відпустки. Це стосується і днів невикористаної відпустки, перенесених з попереднього календарного року з підстав, передбачених ст. 80 КЗпП.
У разі прийняття закон набере чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування. Але про це поки говорити зарано. Адже всі заплановані зміни спочатку мають розглянути народні обранці, а потім підписати Президент.
Бюджетна бухгалтерія, січень, 2022/№ 3