Ну і це ще не все. Реальність така: існує другий варіант виписки «декретного» лікарняного. І він теж активно використовується нашими лікарями: лікарняний закривають 126-м днем, а до графи «Стати до роботи» ставлять 127-й день. Звісно, з точки зору здорового глузду — цей варіант здається правильним. Але, є — але… Давайте розбиратися, що до чого.
Скажімо так: керуватися логікою, якщо мова заходить про «рідну» нормативку, не завжди є можливим. Занадто часто вона підводить бухгалтерів. Тому давайте відкриємо нормативні документи і подивимося, що вони нам говорять із цього приводу.
1. На підставі медичного висновку жінкам надається допомога по вагітності та пологах на період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 126 днів (140 — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів) (ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV).
2. Листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами видається за місцем нагляду за вагітною з 30 тижня вагітності одночасно на 126 календарних днів (п.п. 6.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455).
3. При виписці листка непрацездатності по вагітності та пологах у його графах:
«Діагноз первинний» позначається строк вагітності на момент звернення;
«Діагноз заключний» — орієнтовний строк пологів;
«Причина непрацездатності:» — «8» — «вагітність та пологи»;
«Режим:» — «амбулаторний і стаціонарний»;
«Звільнення від роботи» — одним рядком записується сумарна тривалість відпустки (126 днів) з відміткою дати відкриття лікарняного листа;
«Стати до роботи» — дата закінчення відпустки.
Це зазначено в п. 9 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним наказом МОЗ, Мінпраці, ФСС з ТВП і ФНВ від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406.
У принципі, виходить так, що варіант виписки лікарняного декретного листа, зазначений у запитанні, — правильний. Тобто дата в графі «Стати до роботи» і дата закінчення відпустки мають бути ідентичними, а період декрету записується в один рядок — відразу на 126 календарних днів.
Але не поспішатимемо з висновками.
Як відзначає Фонд соціального страхування на своєму сайті (www.fssu.gov.ua):
«Дата, зазначена в графі «Стати до роботи» як закінчення відпустки, не є датою виходу на роботу, а визначає дату закінчення строку 126 календарних днів, тому застрахована особа, яка перебувала у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, повинна приступити до роботи тільки наступного дня».
Крім того, на цьому сайті відзначено, що за результатами домовленостей між фахівцями з питань експертизи тимчасової непрацездатності органів охорони здоров’я держадміністрацій і установ охорони здоров’я областей лікарями в листку непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами по-різному заповнюється графа «Стати до роботи»:
— зазначається останній день відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами
— чи день, коли застрахована особа повинна стати до роботи.
При цьому в окремих регіонах з метою запобігання непорозумінь між застрахованою особою і страхувальником при оформленні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та призначення допомоги лікарями в графі «Примітка» бланка листка непрацездатності зазначається дата, коли жінка повинна вийти на роботу (див. вертикальну графу з правого боку лицьової частини бланка).
Висновок:
Зазначення в графі «Стати до роботи» лікарняного листа 126-го дня декретної відпустки (дати закінчення відпустки) або 127-го дня (що настає за 126-м) не є помилкою.
Це означає, що повертати для виправлення декретні листи до установ охорони здоров’я не вимагається ні в першому, ні в другому варіанті їх виписки. Кожен з них підлягає оплаті у звичайному порядку.
Додамо, що незалежно від того, який день був зазначений у графі «Стати до роботи» — 126-й або 127-й, жінка приступає до роботи (оформляє відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, або щорічну відпустку, або соціальну відпустку на дітей тощо) на 127-й день з дня відкриття декретного лікарняного.