Інформація по темі "" | Публікації по тегу
14.02.22
442 0
Друкувати
Обране

Внутрішня сумісниця: розраховуємо «декретну» допомогу

Працівниця установи займає посаду за основним місцем роботи та за внутрішнім сумісництвом. Їй надано відпустку по вагітності та пологах з 07.02.2022 на 126 календарних днів (за даними електронного лікарняного листа). Середньоденна зарплата за основним місцем роботи становить 308,40 грн, а за сумісництвом — 123,65 грн. Страховий стаж працівниці за останній рік — 11 місяців. Як правильно розрахувати «декретну» допомогу?

За наявності у майбутньої матусі основного робочого місця та внутрішнього сумісництва можна дещо розгубитись. Але запевняємо вас: усе не так складно, як здається. Далі розповімо, як не заплутатись при розрахунку допомоги по вагітності та пологах.

До речі, про обмеження сумісництва для вагітних жінок читайте в журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 46, с. 26.

Маючи справу з вагітною сумісницею, пам’ятайте такі важливі правила:

• суму допомоги по вагітності та пологах розраховуйте окремо за основним місцем та за сумісництвом. Для цього й розрахунковий період має бути окремий за кожним місцем роботи. Це прямо передбачено п. 30 Порядку № 1266;

• до розрахунку беріть суму зарплати, з якої справляється ЄСВ;

• загальна сума зарплати за всіма місцями роботи працівниці у кожному місяці розрахункового періоду не повинна перевищувати максимальну базу нарахування ЄСВ. У січні — вересні 2022 року цей показник становить 97500 грн на місяць. Для цього потрібна довідка про середню зарплату за основним місцем роботи (та інших місць роботи — за наявності). Форму цієї довідки наведено в додатку до Порядку № 1266. Цікаво, що за внутрішнім сумісництвом довідка також потрібна (див. лист ФСС від 17.01.2017 № 5.2-28-65). Як би це абсурдно не звучало, але видайте довідку самі собі і долучіть її до розрахунку декретних.

Існують обмеження, що ускладнюють розрахунок середньоденної зарплати: мінімальне та максимальне, спеціальне та загальне (див. таблицю нижче). Голова обертом! Однак про них слід обов’язково пам’ятати, аби правильно розрахувати декретні. Причому для основних працівниць та для сумісниць діють різні обмеження.

Обмеження суми декретних

Страховий стаж за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку

шість місяців і більше (загальне обмеження)

менше шести місяців (спеціальне обмеження)

Мінімальне обмеження

Сума допомоги не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із МЗП, установленої на час настання страхового випадку.

Алгоритм: розраховуємо фактичну середньоденну зарплату та обмежувальний показник (МЗП : 30,44). Якщо він перевищує фактичну «середню», то допомогу розраховуємо виходячи з мінімалки. У протилежному випадку замислюємось про максимальні обмеження

Максимальні обмеження

Фактична середньоденна зарплата не може перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ із розрахунку на один календарний день. Обмежувальний показник (Бмакс) знаходимо так: МЗП, що діяла в останньому місяці розрахункового періоду, множимо на 15 та ділимо на 30,44

Сума допомоги по вагітності та пологах не може перевищувати розмір допомоги, обчислений із двократного розміру МЗП, установленої на час настання страхового випадку.

Алгоритм: розраховуємо фактичну середньоденну зарплату та обмежувальний показник (МЗП х 2 : 30,44). Порівнюємо їх. До розрахунку суми допомоги по вагітності та пологах беремо менший із них

Сума допомоги по вагітності та пологах із розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної бази ЄСВ, що діяла в останньому місяці розрахункового періоду.

Алгоритм: суму допомоги розподіляємо за місяцями, за які вона нарахована. Потім порівнюємо суми допомоги за повні місяці декретної відпустки з Бмакс. Якщо місячна сума допомоги перевищує Бмакс, то за цей місяць декретні нараховуємо на рівні Бмакс. Далі обчислюємо та нараховуємо працівниці загальну суму декретних з урахуванням сум, «обрізаних» до Бмакс

Для працівниць, що трудяться за основним місцем роботи, діють усі обмеження з наведених у таблиці вище. А от для працівниць-сумісниць — лише максимальні. Тобто сума допомоги по вагітності та пологах, нарахована за сумісництвом, може бути меншою за суму допомоги, розрахованої виходячи з МЗП. Це підтвердили і фахівці Мінсоцполітики у листі від 13.10.2016 № 334/18/99-16 (ср. USER_SHOW_ID).

Сумове втілення обмежень для 2022 року ви знайдете у журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 1, с. 19 — 20. Візьмемо звідти лише необхідні нам показники за лютий 2022 року, а саме:

• загальне обмеження (коли за останні 12 місяців страховий стаж становить шість місяців та більше) — від 213,53 до 3203,02 грн;

• спеціальне обмеження (коли за останні 12 місяців страховий стаж становить менше шести місяців) — від 213,53 до 427,07 грн.

Розглянемо приклад за умовами запитання читача.

Приклад 1. Середньоденна зарплата працівниці за основним місцем роботи становить 308,40 грн, а за сумісництвом — 123,65 грн. Страховий стаж за останній рік — 11 місяців. Отже, перевіряємо «середню» на відповідність загальним обмеженням. Середньоденна зарплата за основним місцем роботи (308,40 грн) вписується у межі загального обмеження (від 213,53 до 3203,02 грн). Тож сміливо беремо її до розрахунку допомоги по вагітності та пологах. А за сумісництвом напрошується застосування мінімального обмеження. Але для сумісників воно не діє. Тому до розрахунку «декретної» допомоги за сумісництвом теж беремо фактично розраховану середньоденну зарплату — 123,65 грн.

Розглянемо ще один приклад, за умовами якого застосувати обмеження все-таки доведеться.

Приклад 2. Середньоденна зарплата працівниці за основним місцем роботи становить 210,50 грн, а за сумісництвом — 90,35 грн. Страховий стаж за останній рік — 12 місяців. Тому знову проводимо перевірку на відповідіність загальним обмеженням. У цьому разі застосовуємо мінімальне обмеження — 213,53 грн. Проте лише для середньоденної зарплати за основним місцем роботи. Для «середньої» за сумісництвом мінімальне обмеження не діє.

До розрахунку допомоги по вагітності та пологах беремо такі показники середньоденної зарплати:

за основним місцем роботи — 213,53 грн (із застосуванням мінімального обмеження);

за сумісництвом — 90,35 грн (фактично розрахована).

Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2022/№ 6

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі