Інформація по темі "" | Публікації по тегу
13.05.24
1007 2
Друкувати
Обране

Що таке індексація зарплати та як відбувається в Україні

Індексація зарплати в Україні – це механізм підвищення грошових доходів найманих працівників, спрямований на часткове або повне відшкодування їм втрат від зростання цін на товари та послуги.

Що таке індексація зарплати в Україні

Простими словами: коли ціни зростають (інфляція), ваша зарплата стає менш цінною. Індексація допомагає зберегти вашу купівельну спроможність, підвищуючи вашу зарплату відповідно до рівня інфляції.

Індексація працює наступним чином: її коефіцієнт розраховується щомісяця на основі індексу споживчих цін, який публікує Державний комітет статистики України. Цей коефіцієнт застосовується до вашої зарплати, щоб збільшити її на відповідний відсоток, а періодичність визначається законодавством або колективним договором.

Індексація є обов'язковою для всіх підприємств та організацій в Україні, незалежно від форми власності. Це означає, що зарплату повинні індексувати як приватні компанії, так і державні установи. Якщо вважаєте, що ваш роботодавець не проводить індексацію заробітної плати, то можете:

 1. Звернутися до кадрової служби роботодавця та попросити роз'яснень.
 2. Звернутися до профспілки (якщо є членом профспілки).
 3. Звернутися до Держпраці з письмовою скаргою. У скарзі слід вказати:
  1. Назву та адресу вашого роботодавця.
  2. Ваші ПІБ та посаду.
  3. Період, за який не проведено індексацію.
  4. Розрахунок суми недоплаченої індексації.
 4. Звернутися до суду з позовом про стягнення недоплаченої суми.

Індексація зарплати – це важливий механізм захисту грошових доходів населення від інфляції. Знання своїх прав та правильного розрахунку допоможе вам захистити свою зарплату.

Які нормативно-правові акти регулюють індексацію зарплати в Україні

У 2024 році індексація зарплат в Україні знову стає актуальною. Це пов'язано з ростом інфляції, яка негативно впливає на купівельну спроможність громадян. Основними нормативно-правовими актами, які регулюють індексацію зарплати в Україні у 2024 році, є:

 • Закон України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 09.11.2023 р. № 3460-IX. Цей закон встановлює, що індекс споживчих цін (ІСЦ) для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року.
 • Постанова Кабінету Міністрів України "Про Порядок проведення індексації грошових доходів населення" від 17.07.2003 р. № 1078. Ця постанова визначає методику розрахунку ІСЦ та порядок проведення індексації заробітної плати.
 • Лист Міністерства соціальної політики України від 04.01.2024 р. № 2/0/214-24 [Щодо індексації доходів населення]. Цей лист надає роз'яснення щодо застосування норм законодавства з питань індексації у 2024 році.

Індексація зарплат має значний вплив на економіку країни:

 1. Економічний розвиток. Допомагає підтримувати споживчий попит, адже люди не втрачають купівельну спроможність, що важливо для зростання внутрішнього виробництва та послуг.
 2. Інфляція. Правильно налаштована індексація може допомогти стабілізувати інфляцію, оскільки вона зменшує різкий ріст цін, пов'язаний із підвищенням зарплат.

Індексація зарплати важлива не тільки для збереження стабільності життя громадян, а й для забезпечення загальної економічної стабільності. Якщо шукаєте можливості для тимчасового фінансового рішення до зарплати, перегляньте їх тут https://easypay.ua/ua/catalog/credit-do-zarplaty-na-kartu

Як відбувається індексація зарплати в Україні у 2024 році та яка відповідальність, якщо не проводити

Індексація зарплати — це важливий процес, який допомагає зберегти купівельну спроможність громадян. У 2024 році в Україні цей процес регулюється законодавством, і його ігнорування може призвести до серйозних юридичних наслідків для роботодавців.

Дотримання норм є важливим з кількох причин. По-перше, це законно, адже недотримання цих норм є порушенням трудового законодавства України. По-друге, це справедливо, оскільки заробітна плата повинна відповідати поточному рівню цін, щоб працівники могли гідно жити. По-третє, це мотивує, адже індексація зарплати може допомогти роботодавцям утримувати кваліфікованих працівників та залучати нових.

Формула розрахунку індексації заробітної плати у 2024 році ґрунтується на індексі споживчих цін (ІСЦ), який щомісяця публікує Державний комітет статистики України.

Ось кроки, як розрахувати:

 1. Визначте базовий місяць. Для працівників, які працюють з грудня 2023 року, базовим місяцем буде грудень 2023 року. Для працівників, прийнятих на роботу після грудня 2023 року, базовим місяцем буде місяць їх прийняття на роботу.
 2. Знайдіть ІСЦ за базовий місяць та ІСЦ за поточний місяць.
 3. Розрахуйте різницю між ІСЦ за поточний місяць та ІСЦ за базовий місяць.
 4. Помножте цю різницю на суму вашої поточної заробітної плати.
 5. Отримана сума буде сумою індексації, яку повинні додати до вашої поточної заробітної плати.

Наприклад:

Припустимо, що ваша поточна заробітна плата становить 10 000 грн. ІСЦ за грудень 2023 року становить 100, а ІСЦ за травень 2024 року - 110. Різниця між ІСЦ становить 110 - 100 = 10. Сума індексації буде 10 000 грн * 10% = 1000 грн. Ваша нова заробітна плата з урахуванням індексації буде 10 000 грн + 1000 грн = 11 000 грн.

Пам'ятайте, що індексація проводиться щомісяця. Якщо виплата зарплати здійснюється не щомісяця, сума її за поточний місяць додається до виплати за наступний місяць.

Відповідальність за не проведення:

 1. Юридичні наслідки. Роботодавці, які не виконують обов'язок індексації, можуть бути притягнуті до відповідальності. Це включає адміністративні порушення та судові позови з боку працівників.
 2. Можливі штрафи та інші покарання. У разі ігнорування норм роботодавці можуть зіткнутися зі штрафами. Розмір штрафів залежить від ступеня порушення та кількості працівників, чиї права були порушені.
 3. Відшкодування шкоди. Працівники, яким не провели індексацію, можуть звернутися до суду з вимогою про відшкодування шкоди.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цеКоментарі
2
Лідія
14.05.2024
Розрахунок індексації ведеться від базового місяця - останнього місяця підвищення тарифних ставок (окладів) або прийому на работу, якщо було створено нову посаду. Якщо ж це "старе" робоче місце, то базой буде місяць, коли відбулося останнє підвищення за посодою, в квітні 2024 року це січень 2024 у разі застосування єдиної тарифної сітки та грудень 2023 для тих, чиї оклади не змінювались( органі місцевого самоврядування, напрклад)
EVGENIY Лідія
14.05.2024
Ця стаття це РЕКЛАМА, це не стаття редакції і до її змісту редакція не має відношення
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
 • доступ до новин, статей, довідників
 • безлімітні завантаження бланків
 • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×