Інформація по темі "" | Публікації по тегу
15.02.21
148 0
Друкувати
Обране

«Чужих дітей не буває»: ПСП усиновлювачам та опікунам

На жаль, трапляється, що діти лишаються без батьківської опіки. Та недарма кажуть: «чужих дітей не буває». Є добрі люди, які всиновлюють дітей, стають для них опікунами. Якщо у вас є такі працівники, пам'ятайте: вони мають право на «дитячу» ПСП1. Детальніше про це — у нашій статті.


1 Податкова соціальна пільга.

Прийомні батьки

Уважний бухгалтер, мабуть, замислився: який стосунок мають прийомні батьки до ПСП на дітей? Адже у ст. 169 ПКУ2 про них жодного слова. Можливо, їх слід вважати особами, які утримують двох і більше дітей віком до 18 років? Тоді вони матимуть право на «звичайну» ПСП на дітей. Але це не так. І на користь цього свідчить одразу кілька аргументів:

2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

1) особи, які мають двох та більше дітей, — це батьки, зазначені у свідоцтві про її народження, опікуни або піклувальники (п.п. 3 п. 5 Порядку № 12273). Прийомні батьки до них не належать;

3 Порядок подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1227.

2) ПСП надається платникам податків, які утримують дітей (п.п. 169.1.2 ПКУ). Прийомні батьки мають обов’язки щодо виховання та розвитку дітей (ст. 256 СКУ4). Кошти на їх утримання у прийомній сім’ї виділяє держава у вигляді соціальної допомоги дітям та грошового забезпеченням прийомним батькам (п. 18 Положення № 5655).

4 Сімейний кодекс України від 10.01.2002 р. № 2947-III.

5 Положення про прийомну сім’ю, затверджене постановою КМУ від 26.04.2002 р. № 565.

Звідси висновок: прийомні батьки не мають права на ПСП на прийомних дітей. Але вони можуть отримати інші ПСП на себе або своїх дітей.

До речі, не плутайте поняття «усиновлений» і «прийомний». Прийомні діти — це діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, влаштовані на виховання та спільне проживання до прийомної сім’ї (п. 1 ст. 256 СКУ). А от усиновлені діти приймаються у сім’ю на правах доньки чи сина.

Усиновлювачі

Усиновлювачі приймають дитину у сім’ю на правах доньки чи сина (ч. 1 ст. 207 СКУ). Відтак у контексті застосування ПСП їх можна розглядати як батьків дитини (дітей).

Далі на схемі зображені ситуації, коли працівник-усиновлювач має право на «дитячу» ПСП. Зауважте: під дітьми слід розуміти дітей віком до 18 років.

Право неодиноких усиновлювачів на «дитячі» ПСП

Припустимо, дитину/дітей усиновило подружжя або один із них. Наприклад, новий чоловік усиновляє дитину/дітей дружини від попереднього шлюбу (чи навпаки). Тоді застосовуємо загальні правила надання ПСП на дітей.

Тобто кожному з батьків розмір ПСП визначається кратно кількості дітей до 18 років (рідних та усиновлених). У 2021 році — це 1135 грн × кількість дітей.

А от із граничним розміром доходу для застосування пільги інша історія. У 2021 році він становить 3180 грн. І множиться на кількість дітей лише для одного з батьків. А для іншого береться тільки 3180 грн.

Окремий випадок, коли усиновлювач є одиноким. Тоді він має право на «підвищену» ПСП на дітей як одинока мати (батько) відповідно до п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ. У 2021 році вона становить 1702,50 грн і надається кратно кількості дітей. Граничний розмір доходу також визначається кратно кількості дітей.

Опікуни та піклувальники

Опіку встановлюють над дитиною віком до 14 років, а піклування — над дитиною віком від 14 до 18 років (ч. 2 ст. 243 СКУ).

Так само, як і рідні батьки, опікуни та піклувальники мають право на «дитячу» ПСП. І вид пільги також залежить від сімейного стану.

Опікун/піклувальник —одружений (не одинокий). Він зможе скористатися такими «дитячими» ПСП:

• «звичайна» ПСП на дітей, якщо має двох і більше дітей (у тому числі під опікою/піклуванням), кратно кількості дітей (п.п. 169.1.2 ПКУ);

• «підвищена» ПСП на дитину/дітей з інвалідністю кратно їх кількості (п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ).

Опікун/піклувальник — одинокий. Для нього передбачена «підвищена» ПСП окремою нормою — п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ. Так, пільга надається одинокій матері (батьку), вдові (вдівцю) або опікуну, піклувальнику, які утримують дитину (дітей) віком до 18 років.

Причому «самотність» відноситься саме до опікунів/піклувальників. І тут є кілька аргументів.

По-перше, одинокою матір’ю (батьком), опікуном, піклувальником є особи, які на момент застосування пільги мають дитину (дітей) віком до 18 років, але не перебувають у законному шлюбі (п.п. 1 п. 5 Порядку № 1227).

По-друге, у тому ж п.п. 1 п. 5 Порядку № 1227 наведено перелік документів для отримання ПСП одинокими опікунами та піклувальниками. І серед них — копія рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування.

Отже, одинокі опікуни/піклувальники мають право на «підвищену» ПСП на дітей, незалежно від їх кількості.

Одинокий опікун/піклувальник дитини з інвалідністю. Така особа має одразу дві підстави для застосування ПСП: як опікун/піклувальник дитини з інвалідністю та як «одинак» (пп. «а» та «б» п.п. 169.1.3 ПКУ). Чи можна подвоїти пільгу?

Це дозволено тільки в одному випадку: неодинока особа утримує двох і більше дітей, у тому числі дитину (дітей) з інвалідністю (п.п. 169.3.1 ПКУ).

Тож у нашому випадку це правило не діє. Але діє інше. Із двох пільг обираємо більшу. Втім, за обома підставами розмір пільги однаковий (у 2021 році — 1702,50 грн на кожну дитину). Тож одинокий опікун/піклувальник із дитиною з інвалідністю може обрати будь-яку одну ПСП. Яку саме, він зазначає у заяві про застосування ПСП.

УВАГА!

Одинокий опікун/піклувальник дитини з інвалідністю має право на одну ПСП.

Зауважте: якщо один з подружжя є опікуном/піклувальником, то інший не набуває цього статусу автоматично. Тож якщо інший з подружжя не має власних (спільних) дітей і не є опікуном (піклувальником), права на ПСП на дітей у нього немає.

Висновки

• Прийомні батьки не мають права на ПСП на прийомних дітей.

• Усиновлювачі при застосуванні ПСП розглядаються як батьки усиновленої дитини (дітей).

• Одинокі опікуни/піклувальники мають право на «підвищену» ПСП на дітей, навіть якщо дитина одна.

Жиленко Катерина

Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2021/№ 7

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.