Інформація по темі "" | Публікації по тегу
14.02.22
1649 0
Друкувати
Обране

Податок на землю: топ-10 запитань

Установа обліковує на балансі земельну ділянку. Тож саме час подбати про розрахунок земельного податку та вчасно подати звітність. Як це зробити правильно? Наші поради та приклади розрахунку — у цьому матеріалі.

1. Які установи мають пільги із земподатку?

Для бюджетних установ ПКУ передбачено низку пільг зі сплати земельного податку. Які конкретно установи мають пільги із земельного податку?

Такий перелік наведено в ст. 282 ПКУ:

• дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки (крім національних та державних дендрологічних парків). З 01.01.2022 ця пільга поширюється на зазначені заклади за умови використання земельних ділянок за цільовим призначенням. Такі вимоги прямо передбачено п.п. 282.1.4 ПКУ;

• заклади освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

• державні та комунальні дитячі санаторно-курортні заклади та заклади оздоровлення і відпочинку, а також дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, які перебувають на балансі установ та організацій і є неприбутковими;

• державні та комунальні центри олімпійської підготовки, школи вищої спортивної майстерності, центри фізичного здоров’я населення, центри з розвитку фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, дитячо-юнацькі спортивні школи, а також центри олімпійської підготовки, школи вищої спортивної майстерності, дитячо-юнацькі спортивні школи і спортивні споруди всеукраїнських фізкультурно-спортивних товариств, їх місцевих осередків та відокремлених підрозділів, що є неприбутковими. Зокрема, ця пільга поширюється на земельні ділянки, на яких розміщені їх спортивні споруди (п.п. 282.1.6 ПКУ).

Крім того, пільги із земподатку можуть бути надані й іншим бюджетним установам. Це питання можуть вирішити ОМС. Тож, аби впевнитися в наявності земельної пільги для своєї установи, обов’язково перегляньте місцеве рішення щодо сплати земельного податку на 2022 рік.

Але будьте уважні: ОМС не дозволено встановлювати індивідуальні пільгові ставки щодо земельного податку для окремих юридичних осіб або звільняти їх від сплати такого податку.

На цей момент звертали увагу податківці в ІПК «Про плату за землю» від 08.05.2020 № 1868/6/99-00-04-03-03-06/ІПК (ср. USER_SHOW_ID). Натомість інших обмежень повноважень ОМС щодо надання податкових пільг не передбачено.

2. Який алгоритм розрахунку земельного податку?

Для розрахунку земельного податку потрібно мати під рукою такі показники, як:

• площа земельної ділянки, за яку доведеться нарахувати земельний податок;

• нормативна грошова оцінка (далі — НГО) земельної ділянки;

• ставка земельного податку.

Як знайти ці дані? Пояснення див. на схемі нижче.

Земельний податок: які показники беремо для розрахунку

Серед показників, який викликає найбільше запитань, НГО земельної ділянки. Далі розглянемо питання про таку оцінку, які вас хвилюють.

3. Чи необхідно щорічно отримувати витяг про НГО?

Ні, такого обов’язку не передбачено ані ПКУ, ані Законом України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV. Ба більше, таку позицію підтримують і податківці1.

1 Див. посилання: visnuk.com.ua/uk/news/100028014-vityag-iz-tekhdokumentatsiyi-pro-ngo-zemli-chi-neobkhidno-yogo-podavati-do-podatkovoyi-schorichno.

Водночас податківці радять власникам земельних ділянок для правильного визначення податкового зобов’язання з плати за землю уточнити, чи бува не запровадила місцева рада своїм рішенням з 1 січня поточного року нову НГО.

Таким чином, уже ж таки рекомендуємо щороку отримувати витяг про НГО, аби пересвідчитися в правильності розрахунку земельного податку. Однак щороку подавати витяг з технічної документації про НГО не треба. Це доведеться зробити лише у випадках:

1) коли ви подаєте декларацію про таку земельну ділянку вперше;

2) якщо ОМС затверджено нову НГО відповідної ділянки.

Якщо НГО вашої земельної ділянки з початку 2022 року не змінилася, беріть для розрахунку податку минулорічну НГО. Але не забудьте в такому разі збільшити цей показник на коефіцієнт індексації НГО.

4. Як отримати витяг про НГО?

Наразі установи мають можливість отримати витяг про НГО, обравши для себе будь-який із варіантів:

1) замовити на сайті «Публічна кадастрова карта України» (map.land.gov.ua);

2) замовити на сайті Держгеокадастру в розділі «Електронні послуги Держгеокадастру» (e.land.gov.ua).

Вищезазначені варіанти (1 та 2) стануть у пригоді тим, хто має можливість замовити витяг про НГО в електронній формі в режимі онлайн. А ось якщо ви не маєте такої змоги, замовляйте витяг про НГО традиційним способом;

3) звернутись до центру надання адміністративних послуг.

4) звернутися до територіального органу Держгеокадастру — якщо у вашій місцевості не створено зазначений центр адмінпослуг.

Тож обирайте зручний для себе варіант.

5. Чи необхідно подавати витяг про НГО в електронній формі?

Ні. Подати витяг про НГО поки що можливо лише в паперовому форматі. Самі фіскали підтверджують, що наразі немає можливості надіслати такий витяг разом із декларацією засобами електронного зв’язку.

Отже, платники плати за землю при поданні декларації в електронному вигляді повинні подавати витяг з технічної документації про НГО земельної ділянки на паперових носіях.

6. Установа має пільгу із земподатку, чи подавати декларацію?

Так, установи, які мають пільгу із земельного податку, повинні обов’язково подати декларацію2. Навіть не сумнівайтесь у цьому.

2 Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), форма якої затверджена наказом Мінфіну від 16.06.2015 № 560.

Інакше разом із пільгою отримаєте штраф за неподання декларації.

Ба більше, подати декларацію доведеться не з пустими рядками. Для цього вам знадобляться ті ж самі показники, що й для обчислення податку. Єдина відмінність — у такому разі сума податкового зобов’язання до сплати дорівнюватиме нулю. Як його обчислити правильно, розглянемо на прикладах.

Приклад 1. Бюджетна установа — заклад культури звільнена від сплати земельного податку на підставі п.п. 282.1.4 ПКУ. Заклад має державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 620 м2. НГО за 1 м2 земельної ділянки станом на 01.01.2022 становить 810 грн. Ставка земельного податку — 3 %.

Код пільги щодо земельного податку згідно з Довідником пільг № 106/13 — 18010511.

3 Довідник № 106/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету станом на 01.01.2022.

Показник

Розрахунок

Річна сума земельного податку за 2022 рік (гр. 13 річної декларації)

620 м2 х 810 грн/м2 х 3 % = 15066 грн

Площа земельної ділянки, за яку потрібно сплатити земельний податок

0 м2

Площа земельної ділянки, на яку поширюється пільга (гр. 15 річної декларації)

620 м2

Сума пільги із земельного податку (гр. 16 річної декларації)

15066 грн

Річна сума земельного податку до сплати (гр. 17 річної декларації)

0 грн

Приклад заповнення декларації див. нижче.

Фрагмент декларації з плати за землю за 2022 рік (100-відсоткова пільга)

7. Установа надає приміщення в оренду: як розрахувати податок?

Установа, яка має пільгу із земподатку, вирішила надати приміщення в оренду, втрачає таку пільгу. А тому установа-орендодавець повинна сплачувати земподаток за площі, надані в оренду.

З якого періоду установа втрачає таку пільгу? Це відбувається з дати укладення договору оренди (п. 287.7 ПКУ). Тобто саме з того місяця, у якому укладено договір оренди, установа стає повноцінним платником земподатку.

Майте на увазі: в деяких випадках пільга щодо сплати земельного податку буде зберігатись за бюджетними установами.

Так, у разі якщо бюджетні установи надають будівлі, споруди (їх частини) в тимчасове користування (оренду) таким орендарям, як:

• інші бюджетні установи;

• дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форм власності і джерел фінансування.

Тож, якщо вашим орендарем буде будь-яка із вищезазначених установ (закладів), за установою зберігається пільга із земельного податку. Але декларацію у такому разі подаємо все одно.

Приклад 2. Бюджетна установа — заклад культури звільнена від сплати земельного податку на підставі п.п. 282.1.4 ПКУ. Код пільги згідно з Довідником пільг № 106/1 — 18010511.

Установа має державний акт на право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 3600 м2. Площа земельної ділянки, на якій розташована одноповерхова будівля — 710 м2. НГО за 1 м2 земельної ділянки станом на 01.01.2022 — 810 грн. Ставка земельного податку — 3 %.

Установа має чинний договір оренди приміщення площею 190 м2. У зв’язку із цим установа втрачає пільгу із земельного податку на ту частину земельної ділянки, яку надає в оренду.

Показник

Розрахунок

Річна сума земельного податку за 2022 рік (гр. 13 річної декларації)

3600 м2 х 810 грн/м2 х 3 % = 87480 грн

Площа земельної ділянки, за яку потрібно сплатити земельний податок

190 м2 : 710 м2 х 3600 м2 = 963,38 м2

Площа земельної ділянки, на яку поширюється пільга (гр. 15 річної декларації)

3600 м2 - 963,38 м2 = 2636,62 м2

Сума пільги із земельного податку

(гр. 16 річної декларації)

2636,62 м2 х 810 грн/м2 х 3 % = 64069,87 грн

Річна сума земельного податку

(гр. 17 річної декларації)

87480,00 грн - 64069,87 грн = 23410,13 грн

Податкове зобов’язання (помісячна сума) (гр. 4 — 15 розд. III річної декларації)

23410,13 грн : 12 міс. = 1950,84 грн

Приклад заповнення декларації див. нижче.

завантажити файл

Фрагмент декларації з плати за землю за 2022 рік (часткова втрата пільги)

8. Установа надає приміщення в оренду погодинно: як розрахувати земподаток?

У випадку, коли установа надає в оренду приміщення на умовах погодинної оплати або декілька разів на місяць, розрахунок земподатку здійснюємо так само, як показано в прикладі 2.

Це пов’язано з тим, що в ПКУ не передбачено ставок податку за площі, надані в оренду на неповний робочий день (кілька годин на тиждень, день). Саме такий ключовий аргумент наводять податківці у своїх роз’ясненнях (категорія 111.05 ЗІР).

А тому, якщо установа надає приміщення в оренду на неповний робочий день, земельний податок слід обчислювати на загальних підставах. Тобто розрахунок податку проводимо за повний місяць, виходячи з площі наданої в оренду. При цьому не має значення, скільки годин чи днів протягом місяця орендар використовував таке приміщення.

9. У які строки подавати декларацію?

Звітним періодом для земельного податку є календарний рік. Платники земельного податку (у т. ч. й бюджетні установи) можуть обрати один з двох варіантів подання звітності:

• або подати декларацію за рік. Це слід зробити не пізніше 20 лютого поточного року.

Граничний строк подання такої декларації у 2022 році — 21 лютого. У такій декларації зазначаєте річну суму земельного податку з розбивкою за місяцями (п. 286.2 ПКУ);

• або подавати декларацію щомісячно протягом 20 календарних днів місяця, наступних за звітним (п. 286.3 ПКУ).

У такому разі першу місячну декларацію за січень 2022 році необхідно подати не пізніше 22.02.2022. Це граничний строк.

Важливо: якщо ви обрали річну декларацію, це звільняє вас від обов’язку подавати щомісячні декларації, і навпаки.

10. У які строки сплачувати земельний податок?

А ось сплачувати земельний податок доведеться рівними частинами щомісячно. Для виконання такого обов’язку ви маєте у розпорядженні 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

При цьому річну суму земельного податку розбиваємо на 12 рівних частин та сплачуємо її щомісяця. Такий порядок сплати земельного податку діє як при щомісячному, так і при річному звітуванні (п. 287.4 ПКУ).

Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2022/№ 6

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×