Допомога по вагітності та пологах: строки призначення, розрахунок, обмеження
Коли брати в роботу е-лікарняний по вагітності та пологах
Вагітність не є хворобою, але вона підтверджується медвисновком і оформлюється лікарняним. Отже, у вас у кабінеті страхувальника на вебпорталі ПФУ з’явився е-лікарняний по вагітності та пологах. Що ж з ним робити?
Строки, коли такий лікарняний має потрапити в роботу у страхувальника, врегульовані нормами п. 3 розд. ІІ та п. 1 розд. ІІІ Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ від 17.06.2021 № 1234.
Е-лікарняний беремо у роботу з моменту його видачі. І якщо для звичайного е-лікарняного день видачі настає через 7 днів після дати його закриття, то із вагітністю та пологами діють інші строки.
Е-лікарняний з причиною «Вагітність та пологи» вважається виданим страхувальнику через 7 днів з дати його відкриття
Як правило, ознакою того, що е-лікарняний є виданим, свідчить його статус «Готовий до сплати». Тобто е-лікарняний по вагітності та пологах беремо у роботу тоді, коли цей лікарняний отримав статус «Готовий до сплати».
Зауважте, такі ж строки діють і для лікарняного-продовження. Тобто, жінці може бути продовжено декретну відпустку ще на 14 календарних днів (додатково виданий е-лікарняний). Це може статися у разі багатоплідних пологів або виникнення ускладнень під час пологів чи в післяпологовому періоді.
Е-лікарняний — продовження набуде статусу «готовий до сплати» тільки через 7 днів з дати видачі, яка зазначеної в цьому е-лікарняному, а не з дати його формування.
На відміну від е-лікарняного, роботу з паперовим лікарняним роботодавець починає з дня надання такого лікарняного працівником.
Строки розгляду е-лікарняного
Далі роботодавець має прийняти рішення про оплату або відмову в оплаті е-лікарняного. Для цього призначається відповідальна особа або особи. Оплата або відмова може оформлюватися рішенням, наказом, розпорядженням керівника або протоколом колегіального виконавчого органу.
Абзацом 1 ч. 1 ст. 24 Закону про соцстрахування* встановлені терміни розгляду роботодавцем документів для призначення страхових виплат (лікарняних, допомоги по вагітності та пологах). Так, для призначення лікарняних цей термін складає 10 днів. Натомість
розглянути документи для призначення допомоги по вагітності та пологах роботодавець має не пізніше трьох робочих днів з дня їх надходження
* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-ХIV.
Тобто для е-лікарняного день надходження = день видачі (через 7 днів з дати його відкриття) = день набуття статусу «Готовий до сплати». Так, з дня набуття лікарняним статусу «Готовий до сплати» починаємо відлік 3 робочих днів. Саме у цей термін треба розглянути цей лікарняний.
Далі розглянемо механізм розрахунку допомоги по вагітності та пологах. Разом з тим пам’ятайте, що наразі лікарняний оплачується за одним з місць роботи і основне — в пріоритеті. Проте вже у квітні 2025 року повертається оплата лікарняного за всіма місцями роботи.
Розрахунок допомоги по вагітності та пологах — загальні формули
Механізм обчислення суми допомоги по вагітності та пологах закріплений Порядком № 1266*.
Допомога по вагітності та пологах надається за всі дні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (так званої декретної відпустки), починаючи з її першого дня за рахунок ПФУ. І обчислюється в календарних днях.
Суму допомоги по вагітності та пологах (Д) знаходимо, перемножуючи середньоденний заробіток (ЗПсер) на кількість календарних днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (КДв):
Д = ЗПсер х КДв.
У свою чергу, середньоденний заробіток обчислюємо шляхом ділення нарахованої зарплати розрахункового періоду (ЗПрп), з якої справлявся ЄСВ, на кількість календарних днів у цьому періоді без урахування днів, не відпрацьованих з поважних причин (КДрп):
ЗПсер = ЗПрп : КДрп.
Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, який компенсує 100 % середньої заробітної плати.
Детально розглянемо, як визначити розрахунковий період для обчислення середньоденної зарплати.
Розрахунковий період
Нюанси визначення розрахункового періоду для обчислення непрацездатної середньоденної зарплати прописані у пп. 25 — 27 Порядку № 1266. Розрахунковий період залежить від часу перебування працівниці у трудових відносинах з останнім роботодавцем. Наведемо їх у табл. 1.
Таблиця 1. Визначаємо розрахунковий період для непрацездатної середньої
Час перебування у трудових відносинах із страхувальником |
Розрахунковий період |
Більше 12 місяців за останнім місцем роботи застрахованої особи |
12 календарних місяців (з 1-го до 1-го числа) у трудових відносинах, що передують місяцю настання страхового випадку (початку декретної відпустки). Приклад 1. Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами починається 21 січня 2025 року. Працівниця перебуває у трудових відносинах більше 12 місяців. Тоді розрахунковим періодом для обчислення допомоги по вагітності та пологах буде січень — грудень 2024 року |
Менше 12 місяців |
Фактична кількість календарних місяців (з 1-го до 1-го числа) у трудових відносинах, що передують місяцю настання страхового випадку (початку декретної відпустки). Приклад 2. Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами починається 21 січня 2025 року. Працівниця перебуває у трудових відносинах з 4 червня 2024 року. Розрахунковим періодом для обчислення допомоги по вагітності та пологах буде липень — грудень 2024 року |
Менше місяця |
Фактична кількість календарних днів у трудових відносинах перед настанням страхового випадку. Тобто календарні дні, що передують дню початку декретної відпустки. Приклад 3. Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами починається 21 січня 2025 року. Працівниця перебуває у трудових відносинах з 9 грудня 2024 року. Розрахунковим періодом для обчислення допомоги по вагітності та пологах будуть календарні дні з 9 грудня 2024 року по 20 січня 2025 року |
Дні, які виключаємо з розрахункового періоду
У розрахунковий період включають зокрема вихідні, святкові і неробочі дні. Проте від загальної кількості днів у розрахунковому періоді маємо відняти календарні дні, не відпрацьовані з поважних причин.
Вони прямо перелічені у п. 3 Порядку № 1266. Це:
- тимчасова непрацездатність;
- відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
- відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за медичним висновком;
- відпустка без збереження заробітної плати;
- призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією рф проти України;
- період, протягом якого працівник проходив військову службу під час дії особливого періоду і за ним не зберігався роботодавцем середній заробіток. До речі, такий період виключається з розрахунку, навіть якщо за працівником добровільно зберігався середній заробіток або інші виплати (див. лист ПФУ від 15.01.2024 № 1544-1895/К-03/8-2800/24).
Це виключний перелік поважних причин. Будь-які інші причини не вважаються поважними для цілей обчислення непрацездатної середньої.
Виплати у розрахунку
До розрахунку беремо виплати, які одночасно відповідають трьом критеріям:
- належать до зарплати;
- входять до бази нарахування ЄСВ;
- відображені в Д1 Податкового розрахунку.
Зарплату враховуємо у розрахунку непрацездатної середньої у місяці, в якому вона відображена у Д1. А от щодо перехідних виплат, зокрема відпускних, маємо особливі правила.
У Д1 відпускні відображаємо в окремих рядках із зазначенням місяця (та року), за який нараховані. При розрахунку непрацездатної середньоденної зарплати суми відпускних відносимо до тих місяців, ЗА які вони нараховані.
У розрахунковому періоді немає заробітку
На практиці непоодинокими є ситуації, коли працівниця одразу після відпустки для догляду за дитиною до 3 (6) років або під час перебування у такій відпустці іде у наступну відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Відповідно у трудових відносинах вона перебуває більше 12 місяців, але з поважних причин не має в розрахунковому періоді заробітку.
Відповідно до п. 28 Порядку № 1266, якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку або страховий випадок настав у перший день роботи,
середня зарплата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку
Механізм обчислення середньоденної зарплати виходячи з окладу закріплений п. 5 Порядку № 1266.
Середньоденну зарплату (ЗПсер) знаходимо діленням тарифної ставки (окладу) або її частини (якщо працівниця працює в режимі неповного робочого часу) (О), встановленої такій працівниці на день настання страхового випадку, на середньомісячну кількість календарних днів — 30,44 (фіксована величина):
ЗПсер = О : 30,44.
Приклад. З серпня 2023 року працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років і до роботи не приступала. З 21 січня 2025 року іде у відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами. Зайнятість працівниці — 0,5 штатної одиниці. Розмір посадового окладу у січні 2025 року — 30000 грн. З урахуванням зайнятості — 15000 грн (30000 х 0,5).
Розрахуємо середньоденний заробіток:
15000,00 : 30,44 = 492,77 (грн).
Обмеження
Звичайні роботодавці мають притримуватися обмежень, установлених для допомоги по вагітності та пологах. Вони прописані у п. 2 та п. 4 Порядку № 1266.
Наведемо їх у табл. 2.
Таблиця 2. Обмеження розміру допомоги по вагітності та пологах у 2025 році
Вид обмеження |
Початок декретної відпустки |
Розмір середньоденної зарплати, грн |
Правила застосування |
Мінімальне обмеження |
Січень — грудень 2025 |
262,81 (8000 : 30,44) |
Сума допомоги по вагітності та пологах не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із МЗП, встановленої на час настання страхового випадку. Застосовується незалежно від страхового стажу. Якщо розрахункова середньоденна зарплата менша за мінімальне обмеження, то застосовуємо мінімальний розмір середньої зарплати |
Спеціальне обмеження за страховим стажем |
Січень — грудень 2025 |
525,62 (2 х 8000: 30,44) |
Сума допомоги по вагітності та пологах не може бути більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру МЗП, встановленої на час настання страхового випадку для застрахованих осіб, страховий стаж яких протягом останніх 12 місяців перед настанням тимчасової непрацездатності, за даними Держреєстру, становить менше 6 місяців. Якщо страховий стаж менше 6 місяців протягом останніх 12-ти і розрахункова сума допомоги вища за спеціальне максимальне обмеження, то застосовуємо середню зарплату, обмежену максимально дозволеним розміром |
Максимальне загальне обмеження |
Січень 2025 |
3942,18 (15 х 8000 : 30,44) |
Середньоденна зарплата (дохід) не може перевищувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску (в останньому місяці розрахункового період) з розрахунку на один календарний день. Якщо розрахункова середньоденна зарплата вища, то у розрахунках допомоги по вагітності та пологах беремо замість неї обмежувач — максимальну величину бази нарахування ЄСВ у розрахунку на 1 день |
Лютий — грудень 2025 |
5256,24 (20 х 8000 : 30,44) |
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається в загальному випадку на 126 календарних днів. І в декількох місяцях покриває повний календарний місяць. І от за такий повний календарний місяць нараховану суму допомоги по вагітності та пологах порівнюємо з розміром максимальної величини бази нарахування ЄСВ, що діяв в останньому місяці розрахункового періоду.
Якщо сума допомоги по вагітності та пологах за такий повний місяць вища за максимальну базу, то суму виплат за цей місяць обрізаємо до розміру максимальної бази, що діяв в останньому місяці розрахункового періоду.
Висновки
- Е-лікарняний з причиною «Вагітність та пологи» вважається виданим страхувальнику через 7 днів з дати його відкриття і має набути статусу «Готовий до сплати».
- Призначити допомогу по вагітності та пологах роботодавець має не пізніше 3 робочих днів з дня набуття е-лікарняним статусу «Готовий до сплати».
- Сума допомоги по вагітності та пологах розраховується як добуток середньоденного заробітку на кількість календарних днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
- Розмір допомоги по вагітності та пологах обмежується мінімальним (із розрахунку МЗП), спеціальним (для стажу менше 6 місяців) та максимальним (за базою ЄСВ) значеннями. У разі перевищення або недосягнення меж застосовуються відповідні обмеження.