Інформація по темі "" | Публікації по тегу
18.02.25
1761 0
Друкувати
Обране

Доплата за вечірні та нічні години: оподаткування, середня, МЗП та індексації

Працівнику нарахували доплати за роботу у вечірній та нічний час. Як оподатковувати такі виплати? Чи включати їх до середньої зарплати та МЗП? Чи впливає факт їх нарахування на «базовий» місяць для індексації? Відповіді на ці та інші запитання — у нашій статті.

Про порядок нарахування доплат за роботу у вечірній та нічний час ми розповідали у статті «Робота у вечірній та нічний час: оплатні нюанси для роботодавців» // «Оплата праці», 2025, № 2.

Сьогодні ж поговоримо про те, на що впливає виплата таких доплат.

Правила оподаткування

ЄСВ. На суму доплат за роботу у вечірній та нічний час нараховується ЄСВ за загальними правилами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ*). Тобто роботодавці повинні на суму таких доплат нарахувати ЄСВ за ставкою 22 % (для осіб з інвалідністю — за ставкою 8,41 %).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Доплати за роботу у вечірній та нічний час відображають у Д1 Податкового розрахунку у місяці їх нарахування загальною сумою у складі зарплати. Нагадаємо, що з січня 2025 року Податковий розрахунок подається за результатами місяця, а не кварталу. При цьому звіт за січень 2025 року слід подати на пізніше 20 лютого. Детальніше про останні зміни у зарплатній звітності читайте у статті «Якою буде місячна об’єднана звітність» // «Податки & бухоблік», 2025, № 3.

ПДФО. Нарахована працівнику сума доплат за роботу у вечірній та нічний час оподатковується ПДФО за звичайною ставкою у розмірі 18 %. Адже це зарплатна виплата (п.п. 14.1.48 ПКУ), правила оподаткування якої визначені у пп. 164.2.1 та 167.1 ПКУ.

У розділі І додатка 4ДФ Податкового розрахунку доплати за роботу у вечірній та нічний час відображаються в одному рядку із зарплатою з ознакою доходу «101».

ВЗ. Доплати за роботу у вечірній та нічний час оподатковуються ВЗ у загальному порядку (пп. 1.2 та 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). На сьогодні ставка ВЗ становить 5 %.

Включення до МЗП

У ст. 31 Закону про оплату праці* серед виплат, які не враховуються при обчисленні розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру, зазначена доплата за роботу у нічний час. Тому доплату за нічні години нараховуємо «зверху» МЗП.

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.

А ось що стосується доплати за роботу у вечірній час, то про неї жодної згадки у ст. 31 Закону про оплату праці немає. Тому таку доплату включаємо в зарплату для порівняння з МЗП.

Розглянемо приклад.

Приклад. Працівнику підприємства (повна ставка) встановлено оклад 7000 грн. Січень 2025 року він відпрацював повністю. За підсумками січня, окрім оплати за окладом, працівнику нараховано доплату за роботу у вечірній час у сумі 334,78 та нічний час — 502,17 грн.

У цій ситуації не всі виплати беруть участь у порівнянні з МЗП для визначення доплати до «мінімалки». До порівняння беремо оклад (7000 грн) та доплату за роботу у вечірній час (334,78 грн). А от доплата за роботу в нічний час участі у порівнянні з МЗП не бере.

Розрахуємо фактичну зарплату, з якою будемо порівнювати МЗП:

7000 + 334,78 = 7334,78 (грн).

Оскільки січень 2025 року відпрацьований повністю, то фактичну зарплату (розраховану до порівняння 7334,78 грн) порівнюємо з МЗП, установленою на місяць (8000 грн). Вона виявилася меншою за МЗП. Обчислюємо доплату до мінзарплати:

8000 - 7334,78 = 665,22 (грн).

Зарплата працівника за січень 2025 становить:

7000оклад + 334,78«вечірні» + 665,22«доплата до МЗП» + 502,17«нічні» = 8502,17 (грн).

Включення до середньої

Відпускні (компенсація). Розрахунок середнього заробітку для оплати часу відпустки (компенсації за невикористану відпустку) проводиться згідно із вимогами Порядку № 100*.

Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Виплати, що включаються до розрахунку середньої зарплати, перелічено у п. 3 Порядку № 100, а виплати, що не потрібно враховувати, — у п. 4 цього Порядку. Так, у абз. 1 п. 3 Порядку № 100 зазначено, що при обчисленні середньої зарплати враховуються всі суми нарахованої зарплати згідно із законодавством та умовами трудового договору. Тож доплати за роботу у вечірній та нічний час слід ураховувати при обчислення відпускної середньої.

Лікарняні (декретні). При розрахунку лікарняних (декретних) доплати за вечірні та нічні години також слід ураховувати. Це випливає із змісту п. 3 Порядку № 1266*.

Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Згідно із зазначеною нормою до розрахунку середнього заробітку для оплати періоду тимчасової непрацездатності включаються всі виплати, які увійшли до бази справляння ЄСВ. А «вечірні» та «нічні», як ми вже з’ясували, включається до такої бази.

Вплив на індексацію

Зміна «базового» місяця для індексації зарплати відбувається тільки в разі підвищення посадового окладу (тарифної ставки). Збільшення зарплати працівника за рахунок установлення та виплати йому нових надбавок, доплат та премій на «базовий» місяць не впливає.

Тож якщо, наприклад, графік роботи працівника був змінений, унаслідок чого йому були нараховані доплати за роботу у вечірній та нічний час, то цей факт не змінює «базовий» місяць для індексації його зарплати. До речі, наразі «базовим» місяцем для індексації зарплати усіх працівників, незалежно від місяця підвищення їх окладів, є січень 2025 року. Детальніше про це ви можете прочитати у статті «Індексація-2025: який місяць базовий цього разу?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 100.

Висновки

  • Доплати за роботу у вечірній та нічний час оподатковуються ПДФО, ВЗ та ЄСВ за загальними правилами, встановленими чинним законодавством.
  • Доплату за роботу у нічний час не включаємо до складу мінзарплати при розрахунку суми доплати до МЗП, а доплату за вечірні години враховуємо при порівнянні з МЗП.
  • Суму доплат за вечірні та нічні години враховують як при обчисленні лікарняних (декретних), так і при нарахуванні відпускних (компенсації за невикористану відпустку).
  • Збільшення зарплати працівника за рахунок нарахування йому доплат за роботу у вечірній та нічний час без факту підвищення окладу не змінює «базовий» місяць для індексації зарплати.

"Оплата праці", 2025, № 3

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×