Лікарняні для сумісника: без довідки про середню зарплату — ніяк
Лікарняні сумісникам
До 4 квітня 2025 року допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах надавалася АБО за основним місцем роботи, або за сумісництвом чи іншим видом діяльності. І пріоритетним було основне місце роботи. Проте оплата перших п’яти днів хвороби працівника проводилась за всіма місцями роботи (і за основним, і за сумісництвом, і за іншим видом діяльності (ФОП, ЦПД тощо).
Починаючи з 4 квітня 2025 року «АБО» перетворилося на «ТА» і тепер зазначені виплати виплачуються за всіма місцями роботи* (абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закон про соцстрахування**).
* Як це запрацювало та які є нюанси перехідного періоду, ви можете почитати у статті «Лікарняні та допомога по вагітності та пологах сумісникам: зміни з 4 квітня 2025 року» // «Податки & бухоблік», 2025, № 27.
** Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.
Поряд із цим незмінним залишилася вимога щодо надання довідки про зарплату для обчислення лікарняних та допомоги по вагітності і пологах (далі для скорочення — декретні) за сумісництвом або іншими місцями діяльності.
Ключова роль довідки у розрахунку лікарняних
Механізм обчислення середньої заробітної плати для розрахунку непрацездатних виплат визначений Порядком № 1266*.
Відповідно до п. 30 Порядку № 1266 обчислення лікарняних та допомоги по вагітності та пологах сумісникам здійснюємо на підставі двох документів:
- копії листка непрацездатності, якщо його видано в паперовій формі, або сформованого е-лікарняного для роботодавця, в якого він працює за сумісництвом;
- довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи. Якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом.
Розрахунок лікарняних, декретних ведеться окремо за:
- основним місцем роботи;
- місцем(ями) роботи за сумісництвом;
- іншим видом діяльності (ФОП, ЦПД тощо).
Для розрахунку цих виплат нам потрібно визначити, зокрема, середньоденну зарплату. Нагадаємо, що вона обчислюється діленням нарахованих у розрахунковому періоді зарплатних виплат, з яких справляється ЄСВ, на кількість календарних днів розрахункового періоду. Розрахунковий період та виплати, які беруть участь у розрахунку, також визначається окремо для кожного місця роботи. І тут увага:
сумарна зарплата (за всіма місцями роботи та/або діяльності) за місяцями розрахункового періоду не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ
Нагадаємо, що за місяці розрахункового періоду, що припали на квітень — грудень 2024 року, сумарну зарплату порівнюємо із сумою 120000 грн за кожен місяць. За місяці 2025 року сумарна заробітна плата не повинна перевищувати 160000 грн.
Саме для контролю дотримання цієї вимоги надається довідка про середню зарплату. Її форма наведена в додатку до Порядку № 1266.
Приклад її заповнення та застосування ви можете знайти у статті «Довідка про середню зарплату для лікарняних суміснику: приклад заповнення та використання» // «Оплата праці», 2025, № 8.
Чи можна нарахувати лікарняні суміснику без довідки?
Як ми вже зазначали вище, обов’язковою умовою для обчислення лікарняних суміснику є наявність двох документів: лікарняного (копії паперового лікарняного або е-лікарняного) та довідки про середню зарплату. І це пряма вимога п. 30 Порядку № 1266.
Тому якщо довідки бракує, то правильність обчислення лікарняних суміснику буде під питанням. На це також звертає увагу ПФУ у листі від 28.03.2025 № 2800-030401-8/20889.
З огляду на законодавство і роз’яснення ПФУ ми не радимо нараховувати лікарняні суміснику без довідки про середню зарплату з основного та інших (за наявності) місць роботи / діяльності.
Працівник не надав довідку — що робити?
Без довідки роботодавець не може виконати вимогу законодавства щодо перевірки максимального розміру сумарної зарплати (за всіма місцями роботи), щоб правильно розрахувати непрацездатну середню зарплату та обчислити суму лікарняних працівнику-суміснику. Поряд із цим роботодавець має докласти зусиль для її отримання, щоб запобігти можливим проблемам у майбутньому. Адже лікарняні не будуть нараховані, а працівник може звернутися до суду. Питання — як убезпечити себе роботодавцю?
Вважаємо, що потрібно підтвердити, що працівник-сумісник відмовився надати довідку або проігнорував вимогу про її надання. Для цього працівника треба письмово повідомити про необхідність надання таких довідок з інших місць роботи.
Повідомлення може бути довільної форми зі зрозумілим формулюванням вимоги щодо надання довідки, підписами уповноважених осіб роботодавця та підписом працівника-сумісника з датою, коли він був ознайомлений.
Чи потрібна довідка працівнику — внутрішньому суміснику?
Так, потрібна. У Порядку № 1266 виключень щодо довідки про середню зарплату для внутрішніх сумісників немає.
Ба більше, роботодавець має сам зробити її для внутрішнього сумісника, щоб при перевірці контролерами ПФУ одразу надати всі аргументи щодо правильності нарахування середньої зарплати.
Висновки
- Для нарахування лікарняних суміснику обов’язковим є надання довідки про середню зарплату з основного місця роботи та інших місць роботи / діяльності (за наявності).
- Довідка про середню зарплату дозволяє дотриматися вимоги щодо обмеження максимальної бази нарахування ЄСВ при включенні виплат у розрахунок непрацездатної середньої зарплати.
- Нарахування лікарняних суміснику без довідки про середню зарплату — це порушення вимог Порядку № 1266.
- Для внутрішнього сумісника наявність довідки при обчисленні непрацездатних виплат є обов’язковою, і роботодавець має її оформити.