Працівник звільняється: чи виплачувати матдопомогу на оздоровлення
Для початку відзначимо, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення врегульована нормативно-правовими актами, притаманними певній галузі. Дізнайтеся більше про виплату такої матдопомоги із консультацій у нашій газеті: працівникам клубних закладів — з «ОП», 2014, № 15, с. 20 та № 12, с. 9; педпрацівникам ПТНЗ — з «ОП», 2014, № 15, с. 30; працівникам виконкому сільської ради — з «ОП», 2014, № 14, с. 11. Але незважаючи на «галузевий спектр», деякі підходи для її надання однакові.
Важливо! Матеріальну допомогу на оздоровлення надають при реалізації працівником права на щорічну відпустку.
Тепер розглянемо дві можливі ситуації виплати матдопомоги на оздоровлення, які виникають при звільненні працівника.
Працівник використовує дні щорічної відпустки. Тутвідзначимо про норму ст. 3 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504): за бажанням працівника у разі його звільнення (крім звільнення за порушення трудової дисципліни) йому має бути надано невикористану відпустку з наступним звільненням. Датою звільнення в цьому разі є останній день відпустки.
Саме про такий випадок ідеться у запитанні читача. Фактично виходить, що працівник перед звільненням реалізує своє право на щорічну відпустку. Тому йому можна (а у випадках, коли виплата такої допомоги обов’язкова, — необхідно) надати матеріальну допомогу на оздоровлення.
Працівник отримує компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки. Дійсно, якщо працівник не заявив про своє бажання скористатися щорічною відпусткою, то при звільненні йому за невикористані дні такої відпустки виплачують компенсацію (ст. 24 Закону № 504). По суті, він не іде у щорічну відпустку (відпустка днями відпочинку не надається). Отже, виплачувати матдопомогу на оздоровлення для належного відпочинку підстав немає.