Інформація по темі "" | Публікації по тегу
30.01.23
6825 0
Друкувати
Обране

«ПСП-нюанси» для роботодавців: відповідаємо на ваші запитання

Порядок застосування податкової соціальної пільги (далі — ПСП) завжди викликає багато запитань у бухгалтерів. Відповісти на них — мета цієї статті.

ПСП у 2023 році

Чи змінились правила застосування ПСП у 2023 році?

У 2023 році змінилися тільки розміри ПСП і граничний розмір зарплати для застосування ПСП (див. матеріал «Довідник зарплатних показників — 2023» // «Оплата праці», 2023, № 1). Самі ж правила застосування ПСП залишилися незмінними. Коротко нагадаємо основні з них.

1. ПСП застосовуємо виключно до заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород), нарахованої працівнику протягом відповідного місяця (у 4ДФ — ознака доходу «101»).

2. З граничним розміром зарплати для застосування ПСП порівнюють усю нараховану зарплату за місяць: за відпрацьований час, доплати, надбавки, премії, відпускні, лікарняні тощо. Перехідні виплати, а саме лікарняні та відпустки, при визначенні права на ПСП відносимо до місяців, ЗА які вони нараховані.

3. При виплаті авансу (зарплати за першу половину місяця) ПСП не застосовуємо.

4. ПСП застосовуємо тільки за одним місцем роботи (п.п. 169.2.1 ПКУ). Працівник обирає його самостійно, надаючи роботодавцю заяву про обрання місця застосування ПСП.

5. ПСП завжди застосовуємо в повному розмірі. Не потрібно перераховувати суму ПСП пропорційно відпрацьованому часу в конкретному місяці. Важлива тільки сума доходу та підстави для застосування ПСП.

Сумісник

На підприємстві працює сумісник на 0,5 ставки. Чи має право такий працівник користуватися «звичайною» ПСП?

Так, має. Сумісники не позбавлені права на ПСП. Але для них є певні нюанси.

Як уже зазначалось, ПСП застосовуємо тільки за одним місцем нарахування (виплати) зарплати. Причому це необов’язково повинно бути основне місце роботи. Так, платник податку самостійно обирає місце застосування ПСП. Свій вибір він зазначає у заяві про застосування пільги. Пряму вказівку на це містить п.п. 169.2.2 ПКУ.

Зовнішній сумісник. Тут головною умовою є те, що сумісник не користується пільгою за основним місцем роботи. І, звичайно, його зарплата не має перевищувати граничний розмір доходу для застосування ПСП. У 2023 році в загальному випадку — це 3760 грн.

Внутрішній сумісник. При визначенні його права на ПСП обчислюємо загальний (сукупний) дохід такого працівника, нарахований одним роботодавцем. Тобто підсумовуємо зарплату за основною посадою та за внутрішнім сумісництвом. Отриманий результат порівнюємо із граничним доходом, що дає право на ПСП. Якщо загальна сума зарплати вище граничного доходу, то ПСП не застосовуємо. Нижче — ПСП застосовується.

Дві ПСП одночасно

Чи може працівник скористатися ПСП за декількома підставами?

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Платне користування сайту передбачає:
  • доступ до новин, статтей, довідників
  • безлімітні завантаження всіх бланків
  • відсутність реклами
70
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплати праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі