Інформація по темі "" | Публікації по тегу
07.02.22
2222 0
Друкувати
Обране

Виводимо за штат: що з оплатою?

У грудні 2021 року згідно з розпорядженням органу вищого рівня прийнято рішення про скорочення штату бюджетної установи. Працівники, посади яких підлягають скороченню, попереджені про майбутнє звільнення за 2 місяці. Але з 01.01.2022 уведено в дію новий штатний розпис. Як бути з працівниками, посади яких підлягають скороченню і які станом на 01.01.2022 ще не звільнені? Чи потрібно їм підвищувати посадові оклади?

Перш за все зазначимо, що чинне законодавство не містить такого поняття, як «виведення працівників за штат». Проте і прямої заборони на подібні дії немає. Більше того, у деяких ситуаціях виведення за штат є єдино можливим способом вирішення проблеми. Саме про такий випадок ідеться в запитанні, яке розглядається. Щоб розібратися у ньому, коротко торкнемося процедури скорочення штатів (детальніше про неї ви можете прочитати в журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2019, № 43, с. 16 — 30).

Одним із наслідків скорочення штату (п. 1 ст. 40 КЗпП) є виключення штатної одиниці зі штатного розпису установи. Тому важливим кроком у процедурі скорочення штату є складання і затвердження нового штатного розпису або внесення змін до діючого. Новий або змінений штатний розпис має бути складено без урахування посад, які підлягають скороченню.

Скорочення штату супроводжується звільненням працівників, посади яких не увійдуть до нового штатного розпису. При цьому працівників необхідно попередити про розірвання з ними трудових договорів не пізніше ніж за 2 місяці до звільнення. Така умова встановлена у ч. 1 ст. 492 КЗпП. Тож логічно, що новий (скорочений) штатний розпис має бути введений у дію після закінчення 2-місячного строку попередження працівників про звільнення.

Але на практиці нерідко новий штатний розпис уводять у дію без дотримання 2-місячного строку. Особливо це стосується бюджетних установ, які часто із запізненням отримують приписи органів вищого рівня про скорочення штату.

Річ у тім, що вищий орган доводить до відома підлеглих бюджетних установ рішення про скорочення штатів у відповідному розпорядженні. Саме у ньому зазначена дата виконання цього припису. І, як правило, такою датою не врахований двомісячний період для попередження працівників про їх наступне вивільнення. За таких обставин роботодавець може видати наказ про скорочення відповідних посад і виведення за штат працівників, які їх обіймали, з дати, зазначеної в розпорядженні.

Як наслідок, працівники, посади яких потрапили під скорочення, фактично деякий час працюватимуть поза штатом — їх уже немає в оновленому штатному розписі, але трудові відносини з ними продовжуються протягом 2-місячного строку. Потім їх звільняють на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП. До речі, порушень трудового законодавства суди в цьому випадку не бачать (див. постанову апеляційного суду Донецької обл. від 10.07.2018 у справі № 219/13073/17).

Майте на увазі: незважаючи на те, що фактично посади працівників виявляються поза штатом, протягом строку попередження скорочувані особи залишаються працівниками і на них повною мірою поширюється трудове законодавство.

А тому при підвищенні посадових окладів мають бути переглянуті розміри зарплати всіх працівників, у тому числі й позаштатних.

Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2022/№ 5

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі