Інформація по темі "" | Публікації по тегу
26.09.22
539 0
Друкувати
Обране

Чергові закупівельні новації: що пропонує Кабмін?

Нещадавно Мінекономіки у своєму листі* повідомив, що Кабмін працює на проєктом нової закупівельної постанови. Такий проєкт уже розміщено на сайті Мінекономіки** та містить чимало нововведень у сфері закупівель. Розповімо, до яких основних змін варто готуватись замовникам.

* Лист Мінекономіки «Щодо інформування про зміни в законодавстві» від 12.09.2022 № 3323-04/64632-06.

** Проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».

Чому Кабмін змінює закупівельне законодавство?

Власне, головна причина останніх змін — це прийняття Закону № 2526*, який діє з 10.09.2022. Саме цим Законом було внесно зміни до основного закупівельного документа — Закону № 922**.

* Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законодавчих актів України щодо здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» від 16.08.2022 № 2526-IX.

** Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.

І як ви вже здогадалися, ці зміни стосуються порядку здійснення закупівель в умовах воєнного стану. Так, пп. 3 — 7 розд. X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922 передбачено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників визначає Кабмін.

Наразі ж Кабмін розробляє проєкт нової закупівельної постанови, якою буде встановлено особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг на період дії правового режиму воєнного стану в Україні (далі — Особливості). Такий документ прийде на заміну постанові № 169*. Відповідно до моменту прийняття таких Особливостей славнозвісна постанова № 169 лишається чинною. Про це Мінекономіки чітко зазначив у своєму листі.

* Постанова КМУ «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169.

Та яка доля спіткає, власне, Закон № 922, після того як запрацюють Особливості? З приводу чинності такого документа замовникам хвилюватися не варто. І хоча в самому листі Мінекономіки не дає прямої відповіді на таке запитання, та, вочевидь, окремі вимоги Закону № 922 в межах, обумовлених Особливостями, замовникам все-таки доведеться застосовувати. Принаймні про це свідчать численні посилання на певні норми Закону № 922 по тексту Особливостей. Виходить, що знову замовники при вирішенні закупівельних питань вимушені будуть одночасно керуватись обома документами.

Нові вартісні пороги

Замовники зобов’язані будуть проводити закупівлю товарів і послуг із використанням електронної системи закупівель (далі — ЕСЗ), шляхом відкритих торгів або із використанням електронного каталога, якщо їх вартість становить 100 тис. грн і вище. А ось для послуг з поточного ремонту встановлено інший поріг — 200 тис. грн, Натомість для робіт, як і раніше, діятиме вартісна межа — 1,5 млн грн.

А отже, укладати прямі договори замовники зможуть (п. 11 Особливостей) для:

— товарів та послуг (крім поточного ремонту) — до 100 тис. грн;

— послуг з поточного ремонту — до 200 тис. грн;

— робіт — до 1,5 млн грн.

У таких випадках замовники можуть використовувати ЕСЗ, у т. ч. і е-каталог Prozorro Market для закупівлі товарів. Якщо ж прямий договір буде укладено без ЕСЗ, тоді замовники мають скласти звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ.

Кількість процедур закупівель зменшено

Залишиться всього 2 закупівельні процедури — відкриті торги та е-каталог Prozorro Market. В Особливостях не згадуються спрощені закупівлі, відкриті торги «європейські пороги», переговорна процедура та конкурентний діалог. Але згадуються рамкові угоди.

Разом з тим передбачено право замовників застосовувати е-каталог Prozorro Market без обмеження вартості закупівлі.

Для вашої зручності узагальнимо інформацію про запропоновані зміни у таблиці нижче:

Предмет закупівель

Є

Стане

Відкриті торги

Товари + послуги

(крім поточного ремонту)

від 200 тис. грн

від 100 тис. грн

Послуги з поточного ремонту

від 200 тис. грн

від 200 тис. грн

Закупівля робіт

від 1,5 млн грн

від 1,5 млн грн

Планування закупівель — в силі

Планування закупівель замовники будуть здійснювати за загальними правилами, передбаченими ст. 4 Закону № 922. В Особливостях (п. 14) чітко зазначено, що всі заплановані закупівлі включаються до річного плану.

При цьому така вимога поширюється й на прямі договори. Про це є окрема згадка в п. 11 Особливостей.

Встановлено заборони щодо закупівель

Замовникам забороняється купувати у юридичних осіб — резидентів Російської Федерації та Республіки Білорусь державної форми власності, юридичних осіб, створених та/або зареєстрованих відповідно до законодавства зазначених країн та юридичних осіб, кінцевими бенефіціарними власниками (власниками) яких є резиденти таких країн,

Також заборонено здійснювати публічні закупівлі в інших суб’єктів господарювання, які продають товари, роботи, послуги походженням з Російської Федерації та Республіки Білорусь.

Але є виняток. Стосується він закупівель, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності Особливостями.

Коли можна укласти прямий договір незважаючи на закупівельну вартість?

Кабмін в Особливостях визначив перелік підстав, коли замовник може НЕ застосовувати відкриті торги або е-каталог Prozorro Market. Ось цей перелік:

1. Інформація, що має бути оприлюднена в оголошенні про проведення відкритих торгів, належить до інформації з обмеженим доступом або її розголошення під час дії правового режиму воєнного стану може нести загрозу національній безпеці та/або громадській безпеці і порядку.

2. Замовник перебуває в районі проведення воєнних (бойових) дій на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення.

3. Публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються для:

— проведення заходів із мобілізації та цивільного захисту;

— будівництва, реконструкції, капітального ремонту та облаштування місць проживання внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб;

— будівництва, реконструкції, капітального або поточного ремонту захисних споруд цивільного захисту, у тому числі подвійного призначення, найпростіших споруд, укриттів;

— підготовки до проведення опалювального сезону (крім закупівлі енергоносіїв).

4. Існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв’язку із виникненням об’єктивних обставин, які унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником.

5. Роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за наявності одного з таких випадків:

— предмет закупівлі полягає у створенні або придбанні витвору мистецтва або художнього виконання;

— укладення договору про закупівлю з переможцем архітектурного або мистецького конкурсу;

— відсутність конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена замовником;

— необхідність захисту прав інтелектуальної власності;

— укладення договору про закупівлю з постачальником «останньої надії» або з постачальником універсальної послуги на постачання електричної енергії або природного газу.

6. Відкриті торги відмінено через відсутність учасника процедури закупівлі (учасників процедури закупівлі), у т. ч. за лотом. При цьому предмет закупівлі, його технічні, кількісні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника процедури закупівлі не повинні відрізнятися від вимог, визначених замовником у тендерній документації. Водночас сума договору про закупівлю не може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, які відмінено через відсутність достатньої кількості учасників процедури закупівлі (учасника процедури закупівлі).

7. Після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у постачанні додаткового обсягу товару у того самого постачальника, якщо в разі зміни постачальника замовник був би вимушений придбати товар з іншими технічними характеристиками, що призвело б до виникнення несумісності, пов’язаної з експлуатацією і технічним обслуговуванням. Закупівля додаткового обсягу товару у того самого постачальника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість такого постачання не перевищує 50 % ціни договору про закупівлю.

8. Після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових робіт чи послуг, пов’язаних з предметом закупівлі основного договору, у того самого виконавця робіт/надавача послуг. Можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, укладеному за результатами проведення закупівлі. Закупівля додаткових робіт чи послуг у того самого виконавця робіт/надавача послуг здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 % ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення закупівлі.

9. Здійснюється закупівля послуг з адвокатської діяльності, нотаріальних послуг.

10. Здійснюється закупівля юридичних послуг, пов’язаних із захистом прав та інтересів України, у т. ч. із метою захисту національної безпеки і оборони, під час врегулювання спорів, розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України.

Наголошуємо: саме у вищезазначених випадках замовник здійснює закупівлю БЕЗ застосування відкритих торгів або е-каталога Prozorro Market. При здійсненні таких закупівель замовник повинен буде оприлюднити лише звіт про договір про закупівлю, укладений без ЕСЗ.

Звісно, це не всі нововведення та зміни, передбачені Особливостями, а лише найпомітніші серед них. Та поки є час, наполегливо радимо всім замовникам ознайомитися з цим документом вже зараз.

Бюджетна бухгалтерія, вересень, 2022/№ 36

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×