Непрозора ProZorro: як чиновники обманюють систему закупівель
ДРОБЛЕННЯ
Це один з найпростіших і дієвих способів обійти систему – коли велика закупівля «дробиться» на більш дрібні, щоб уникнути електронних торгів. Відповідно до закону, порогова вартість товарів, які можна закуповувати без проведення тендера, – 199 тис. гривень.
У результаті закуповувати товари або послуги можна частинами у однієї і тієї ж особи, і вносити в систему тільки звіти щодо операцій. За такою схемою гроші отримують «свої» фірми, а з точки зору закону – все і справді ProZorro.
Для боротьби з цією схемою в ВР зареєстрували законопроект №8265, згідно з яким гранична сума знижується до 30 тис. гривень, але поки народні обранці його не прийняли.
МАХІНАЦІЇ ЗІ ЗРАЗКАМИ
Хоча це і заборонено законом, але деякі чиновники вимагають у учасників тендеру зразки продукції ще до проведення аукціону, нібито щоб переконатися в її якості. Але виготовляти зразки в одному екземплярі, тим більше що це не дає гарантій перемоги, дорого. Адже, згідно зі статистикою, 77% звернень не задовольняють, а за одну лише його подачу потрібно заплатити 5 тис. гривень при закупівлі товарів (або 15 тис. гривень при закупівлі послуг).
Чиновники розуміють, що оскаржити їх рішення, звертаючись до Антимонопольного комітету, мало хто готовий. Таким чином тендери виграють «потрібні» постачальники.
Є й інші випадки: після проведення тендеру у переможця вимагають надати зразки на наступний же день, тобто висувають умову, яку не завжди можна виконати. Якщо для виготовлення потрібно більше часу або територіально компанія знаходиться в іншій частині країни, то доставити необхідні зразки в такий короткий термін неможливо.
Іноді доходить до абсурду: чиновники навмисно не виходять на зв’язок, відключаючи телефони, а коли термін надання зразка закінчується, оголошують, що переможець не виконав вимогу, і його дискваліфікують.
БЮРОКРАТІЯ
При подачі документів чиновники «чіпляються» до будь-яких дрібниць, причому роблять це ближче до закінчення торгів. Відсутність одного «папірця», якого можуть «втратити» або «не помітити», є причиною для дискваліфікації.
Інший спосіб: внести зміни до тендерної документації і не повідомити про це учасників.
РОЗМІЩЕННЯ ОГОЛОШЕННЯ В ІНШИЙ РУБРИЦІ
Це робиться для того, щоб виробники не знайшли пропозицію і не змогли взяти участь у тендері. Таким чином, замовлення отримує «своя» фірма.
Ще одна хитрість: помилки в назві і в оголошенні. У цьому випадку оголошені торги неможливо знайти через пошук, а взяти участь у тендері зможе тільки той, хто «знає де шукати».
ОСОБЛИВІ УМОВИ
Ще один спосіб махінації в ProZorro: висунути ряд умов, виконати які може тільки певний постачальник. Наприклад, місцезнаходження в конкретній галузі або навіть населеному пункті, або випуск товару тільки з певним набором характеристик. Як варіант: сформулювати умови занадто розмито. Це дає можливість відхиляти заявки як невідповідні вимогам.