Нашi сайти:
19.11.18
6172 9
Друкувати
Обране

Непрозора ProZorro: як чиновники обманюють систему закупівель

Система електронних торгів ProZorro працює в Україні понад два роки. Раніше ми вже писали про те, що система отримала ряд міжнародних нагород і дізнавалися, як її існування вплинуло на культуру закупівель. У Міністерстві економічного розвитку повідомили, що за весь час існування ProZorro було проведено більше 2 млн тендерів, зекономлено при цьому 52 млрд гривень. І, як стверджують чиновники, все «кристально чесно» і «наявність корупційної складової виключена». Але поки не придумали ще такої системи, яку не можна було б «обійти». EtСetera розповість про найпоширеніші способи.


ДРОБЛЕННЯ

Це один з найпростіших і дієвих способів обійти систему – коли велика закупівля «дробиться» на більш дрібні, щоб уникнути електронних торгів. Відповідно до закону, порогова вартість товарів, які можна закуповувати без проведення тендера, – 199 тис. гривень.

У результаті закуповувати товари або послуги можна частинами у однієї і тієї ж особи, і вносити в систему тільки звіти щодо операцій. За такою схемою гроші отримують «свої» фірми, а з точки зору закону – все і справді ProZorro.

Для боротьби з цією схемою в ВР зареєстрували законопроект №8265, згідно з яким гранична сума знижується до 30 тис. гривень, але поки народні обранці його не прийняли.

МАХІНАЦІЇ ЗІ ЗРАЗКАМИ

Хоча це і заборонено законом, але деякі чиновники вимагають у учасників тендеру зразки продукції ще до проведення аукціону, нібито щоб переконатися в її якості. Але виготовляти зразки в одному екземплярі, тим більше що це не дає гарантій перемоги, дорого. Адже, згідно зі статистикою, 77% звернень не задовольняють, а за одну лише його подачу потрібно заплатити 5 тис. гривень при закупівлі товарів (або 15 тис. гривень при закупівлі послуг).

Чиновники розуміють, що оскаржити їх рішення, звертаючись до Антимонопольного комітету, мало хто готовий. Таким чином тендери виграють «потрібні» постачальники.

Є й інші випадки: після проведення тендеру у переможця вимагають надати зразки на наступний же день, тобто висувають умову, яку не завжди можна виконати. Якщо для виготовлення потрібно більше часу або територіально компанія знаходиться в іншій частині країни, то доставити необхідні зразки в такий короткий термін неможливо.

Іноді доходить до абсурду: чиновники навмисно не виходять на зв’язок, відключаючи телефони, а коли термін надання зразка закінчується, оголошують, що переможець не виконав вимогу, і його дискваліфікують.

БЮРОКРАТІЯ

При подачі документів чиновники «чіпляються» до будь-яких дрібниць, причому роблять це ближче до закінчення торгів. Відсутність одного «папірця», якого можуть «втратити» або «не помітити», є причиною для дискваліфікації.

Інший спосіб: внести зміни до тендерної документації і не повідомити про це учасників.

РОЗМІЩЕННЯ ОГОЛОШЕННЯ В ІНШИЙ РУБРИЦІ
Це робиться для того, щоб виробники не знайшли пропозицію і не змогли взяти участь у тендері. Таким чином, замовлення отримує «своя» фірма.

Ще одна хитрість: помилки в назві і в оголошенні. У цьому випадку оголошені торги неможливо знайти через пошук, а взяти участь у тендері зможе тільки той, хто «знає де шукати».

ОСОБЛИВІ УМОВИ
Ще один спосіб махінації в ProZorro: висунути ряд умов, виконати які може тільки певний постачальник. Наприклад, місцезнаходження в конкретній галузі або навіть населеному пункті, або випуск товару тільки з певним набором характеристик. Як варіант: сформулювати умови занадто розмито. Це дає можливість відхиляти заявки як невідповідні вимогам.

etcetera.media

Наш сайт корисний для вас?

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

 


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це

Коментарі (9)
Петро інкогніто
20.11.2018
Роботи тільки бухгалтерам додали своїм позорро, хто крав з біджету - так і краде далі. Всяке гівно, саме дешеве пропонують. Ще створили прокладку з посередників, які займаються нічим іншим, як спекюляцією. "Бардак в країні" як в 90-х навіть гірше.
Бухгалтер
20.11.2018
Тільки голову морочать, ще одне місце відмивання коштів, від самого ДП ProZorro до їх учасників. Коли вони зрозуміють, що це все не діє так як слід, а страдають ось такі меньшини як ми, на самих меньших рівнях, де одна людина на всі випадки, і бухгалтер, і кадровик, ще й тендери, в яких гратися, на копійчані суми, щоб ще гівно придбати, зато дешевше!


Тетяна
20.11.2018
В цій статті слово "чиновник" звучить майже як лайливе. Кругом чиновники - какі, а підприємці - святоші. А хто захистить від недобросовісних постачальників? Є такі, що навмисне оскаржують закупівлі, блокуючи їх тим самим. Ми в позаминулому році так техніку комп'ютерну купити нормально не могли. Причепився один клієнт з "дешевою" продукцією, а якість - то останнє. Ледве здихалися...А кошти виділяють як завжди наприкінці року..., і освоїти треба і купити хочеться не аби що. І так бюджетникам копійки дають і не кожний рік, хочеться купити щось нормальне. Не такі ми багаті, щоб купувати дешеві речі. Але ні - кругом їм відкати вбачаються.
JOSH:UA
20.11.2018
Для боротьби з цією схемою в ВР зареєстрували законопроект №8265, згідно з яким гранична сума знижується до 30 тис. гривень, але поки народні обранці його не прийняли.
__
до 50 тис.
Бухгалтер JOSH:UA
20.11.2018
Це боротьба? це муки, якщо наприклад це харчування, рекорд у колеги 25 договорів, лише по одному харчуванні. Я навпаки, за те щоб підняти ці пороги. тому що легше підти в тей чи інший магазин де ти можеш побачити, потрогати і спокійно придбати цей товар, але не кота в мішку, який буде на 10-20 грн дешевше на торгах. Ви мабуть не сильно уявляєте, щоце таке. А сміх , зі світлом, газом чи теплом, наче постачальників - товпа і маленький вагончик? А час треба витратити на оформлення цього всього!
JOSH:UA Бухгалтер
20.11.2018
прекрасно все уявляю і вас розумію. я там вказав на помилку в тексті.
Марія
26.11.2018
Той хто писав цю статтю, не зовсім в темі. Про перевірку кожного тендеру прокуратурою та громадськими організаціями ви знаєте?
"При подачі документів чиновники «чіпляються» до будь-яких дрібниць......" А ми б і хотіли на такі дрібниці не зважати, та нам не дадуть.! Про оскарження чули? Плюс ще до всього самі учасники один одного перевіряють і не дають визнати переможцем того у кого хочаб якась незначна проблемка є.
Член комісії по закупівлям
12.12.2018
Цікаво, перевіряльники не бачать, що деякі учасники влаштовують для покупців справжні "качелі" - коли перша ціна завідомо мала, але вона виграє аукціон - машина так вибирає, потім цей переможець відмовляється підписувати договір , ще й каже : "Та ну ви ж розумієте, що за таку ціну вам ніхно не продасть, бо це собі в збиток", далі іде слідуючий учасник (назви різні у фірм, але кукловод один) , і також відмовляється підписувати договір - просто не додає потрібні документи, і - о чудо, наш переможець, правда із найбільшою ціною, але ж все прозоро. Після місячного терміну всієї процедури, подітися нікуди , ще один місяць гойдатися на "качелях" ніхто не буде - державна- ж установа. Та й згідно законодавства маємо право звернутися до Антимонопольного комітету при наявності доказів , то чому ті хто веде "безжальну" боротьбу із корупцією та економічними махїнаціями ці докази не збирають?!? Навіщо вони тоді ( питання про дерибан ними державних коштів не обговорюємо)?
Тетяна
28.01.2019
Той хто писав цю статтю, ТЕОРЕТИК!!!. Спробував би САМ хоч раз провести закупівлю!!!!
Також обурює - "чиновник", звучить майже як лайливе. Автор статті хоч знає хто проводить ці процедури в реальності (бухгалтер, або ОСОБА-працівник, визначений за наказом)!!!! Також прошу взати до уваги, шановний авторе статті, що в лікарнях, школах, інтернатах, притулках та інших КОМУНАЛЬНИХ установах НЕМАЄ ЧИНОВНИКІВ!!!! І хто захистить їх від недобросовісних постачальників? Тож, якщо кругом відкати вбачаються, приходьте в бюджетну установу і ДОПОМОЖІТЬ проводити процедури.


Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі