Інформація по темі "" | Публікації по тегу
23.06.25
6 0
Друкувати
Обране

Нові граничні суми витрат на мобільний зв’язок та придбання комп’ютерів

Постановою № 696* Кабмін укотре переглянув та збільшив Граничні суми витрат**, підкоригувавши водночас і порядок їх застосування. Що саме змінилося, кого стосуються ці зміни та відколи діють, далі розповімо детальніше.

* Постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2001 р. № 332» від 11.06.2025 № 696.

** Граничні суми витрат на придбання легкових автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, комп’ютерів, придбання і утримання мобільних телефонів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету, затверджені постановою КМУ від 04.04.2001 № 332.

Для кого та відколи?

Як відомо, витрати коштів держбюджету на придбання низки матеріальних цінностей чітко регламентовані. Зокрема, граничні суми таких витрат визначено постановою № 332*. І вже з самої назви цього документа зрозуміло, що його вимоги стосуються державних органів, установ та організацій. Тобто йдеться про установи, які утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

* Постанова КМУ «Про граничні суми витрат на придбання автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, мобільних телефонів, комп’ютерів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету» від 04.04.2001 № 332.

А як щодо тих установ, які фінансуються з місцевих бюджетів?

Місцеві органи, комунальні установи й організації повинні керуватися передусім граничними сумами витрат, затвердженими відповідними органами місцевого самоврядування.

Якщо ж такі норми витрат на місцевому рівні не затверджені, то бюджетні установи, які фінансується з відповідних місцевих бюджетів, фактично можуть придбавати майно без будь-яких вартісних обмежень.

Утім, як свідчить практика, переважна більшість місцевих документів, які встановлюють граничні суми витрат, містять норми, аналогічні тим, що затверджені постановою № 332.

УВАГА!

Постанова № 696 набула чинності 19.06.2025

Відповідно всі зміни, запроваджені цією постановою, запрацювали саме з цієї дати. Та керуватися новими Граничними сумами витрат повинні насамперед держустанови.

Граничні суми витрат збільшено, але далеко не всі!

Так, дійсно, уряд розширив «межі дозволеного», але тільки щодо витрат на придбання комп’ютерної техніки. Зокрема, відтепер гранично допустимі суми витрат на придбання:

персональних комп’ютерів або моноблоків (які включають в себе системний блок / неттоп, монітор, клавіатуру, маніпулятор «миша», операційну систему) становить 50000 грн замість 23000 грн;

ноутбуків або планшетів (з операційною системою) — 50000 грн замість 27000 грн.

Водночас, як і раніше, ці вартісні обмеження не стосуються витрат на придбання захищених від зовнішнього впливу (вібрації, вологості, удару, температури) комп’ютерів, ноутбуків та планшетів, котрі закуповуються Апаратом РНБО, МЗС, Міноборони та його розвідувальним органом, МВС, СБУ, Нацгвардією, Нацполіцією, ДБР, ДПСУ, Службою зовнішньої розвідки, Держспецзв’язку, Держспецтрансслужбою, ДСНС та Управлінням державної охорони.

Крім того, Кабмін зробив уточнення щодо витрат на мобільний зв’язок. Так, на зміну позиції «утримання мобільного телефону» прийшла «оплата послуг мобільного зв’язку (на місяць)». Утім, гранична сума витрат лишилася та сама — 1500 грн.

До речі, норма витрат на придбання самого мобільного телефона залишилася теж незмінною і досі становить всього 1200 грн.

Також наголошуємо: всі решта граничних сум витрат (у т. ч. на придбання легкових авто, меблів, теле-, радіоапаратури та відеотехніки для службових кабінетів) жодних змін не зазнали.

Нюанси застосування Граничних сум витрат

Нарешті! У Граничних сумах витрат чітко прописано, що всі наведені в цьому документі суми — в гривнях за одиницю та з урахуванням ПДВ. Про це відтепер зазначено окремо у графі табличної частини.

Таким чином, сума ПДВ, яка підлягає сплаті у зв’язку з придбанням відповідних матеріальних цінностей (оплатою послуг), входить до суми, яку слід порівнювати з граничною сумою витрат на їх придбання (оплату). І це цілком логічно, адже відповідно до п. 5 розд. ІІ НП(С)БО 121* суми непрямих податків включаються до первісної вартості об’єктів необоротних активів. Тоді як ПДВ є саме непрямим податком, про що свідчить припис п.п. 14.1.178 ПКУ**.

* Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202.

** Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Втім, попри всю очевидність такого підходу, правильність застосування Граничних сум витрат (з ПДВ чи без) нерідко викликало запитання в бухгалтерів бюджетних установ. Та наразі всі сумніви розвіяно остаточно.

І ще один важливий нюанс щодо контролю за дотриманням Граничних сум витрат.

ВАЖЛИВО!

Органи Казначейства не реєструватимуть бюджетні зобов’язання та не здійснюватимуть платежі за дорученнями клієнтів у разі перевищення ними Граничних сум витрат

Про це чітко зазначено в оновленому абз. 2 п. 1 постанови № 332. Тож якщо раніше органи Держказначейської служби мали контролювати дотримання вартісних обмежень, установлених цією постановою, під час оплати рахунків, то тепер такий контроль має здійснюватися ще на етапі реєстрації бюджетних зобов’язань.

Висновки

  • Нові Граничні суми витрат державні установи можуть застосовувати з 19.06.2025.
  • Збільшено граничні суми витрат на придбання персональних комп’ютерів, моноблоків, ноутбуків та планшетів до 50000 грн.
  • На оплату послуг мобільного зв’язку держустанови можуть витрачати до 1500 грн на місяць.
  • Усі граничні суми витрат, затверджені постановою № 332, наведено в гривнях за одиницю та з урахуванням ПДВ.
  • Казначейство контролюватиме дотримання Граничних сум витрат ще на етапі реєстрації бюджетних зобов’язань.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі