Виготовлення ПКД: як провести закупівлю?
Проведення капітального ремонту передбачає обов’язкову наявність проєктно-кошторисної документації (далі — ПКД). А тому, як не крути, а зекономити на виготовленні ПКД на капремонт точно не вийде.
За загальним правилом установи планують розроблення такої документації за тим же КЕКВ, що й оплату робіт такого ремонту. Але це має бути обумовлено кошторисом проведених робіт та включено до загальної вартості зазначених робіт. Таким є припис п.п. 3.1.2 Інструкції № 333*.
Разом з тим роботи з капремонту та виготовлення ПКД для проведення такого ремонту замовники закуповують за окремими правилами. Пояснимо, що це за правила та як їх правильно застосовувати.
По-перше, виготовлення ПКД є різновидом робіт. І це чітко закріплено в п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону № 922*.
* Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.
Це означає, якщо вартість предмета закупівлі робіт не перевищує порогові обмеження, тобто становить менше 1,5 млн грн, замовник може їх закупити без застосування електронної системи закупівель (далі — ЕСЗ). Як саме це правильно зробити, ми пояснимо дещо згодом.
По-друге, при закупівлі робіт предмет закупівлі визначаємо з урахуванням особливостей, передбачених Порядком № 708*. Так, предмет закупівлі робіт визначають за об’єктами будівництва та з урахуванням ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013**.
* Порядок визначення предмета закупівлі, затверджений наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708.
Прикро, що й досі в Порядку № 708 є згадка про необхідність застосування ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 при визначенні предмета закупівлі робіт замовниками. Тоді як цей документ втратив чинність ще у 2021 році, а йому на зміну прийшли Кошторисні норми*.
* Кошторисні норми України у будівництві, затверджені наказом Мінрегіону від 01.11.2021 № 281.
До речі, Мінекономіки ще минулого року звертало увагу не таку невідповідність та запевняло*, що найближчим чином Порядок № 708 буде приведено у відповідність до вимог законодавства. Але, як-то кажуть, не було на молоці — не буде й на сироватці ☹.
По-третє, капремонт об’єкта і виготовлення ПКД за об’єктом — це різні види робіт у розумінні Закону № 922. Відповідно це будуть різні предмети закупівель, хоча і визначаються за одним й тим же об’єктом будівництва.
Виходить, що код за ДК 021:2015* для таких робіт також буде різним, а саме:
— для предмета закупівлі капремонту — код 45453000-7 «Капітальний ремонт і реставрація»;
— для предмета закупівлі виготовлення ПКД — код 71320000-7 «Послуги з інженерного проектування».
І по-четверте, у випадку читача очікувана вартість виготовлення ПКД становить 187 тис. грн, що не перевищує встановлені постановою № 1178* вартісні межі для застосування відкритих торгів. Таким чином, замовник може укласти прямий договір без застосування ЕСЗ.
При цьому необхідно:
1) додати таку закупівлю до річного плану. Таку інформацію оприлюднюємо протягом п’яти робочих днів із дня затвердження змін до річного плану;
2) дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, передбачених Законом № 922;
3) укласти прямий договір з виконавцем робіт;
4) оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ. Зробити це слід протягом 10 робочих днів з дня укладання договору. А ось сам договір замовник оприлюднює в ЕСЗ за власним бажанням.
До речі, замовникам дозволено не публікувати інформацію про своє місцезнаходження та/або місцезнаходження постачальників (виконавців робіт та надавачів послуг), та/або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг. Це стосується випадків, коли поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника та/або постачальників (виконавців робіт та надавачів послуг).
Бюджетна бухгалтерія, листопад, 2022/№ 43