Поточний чи капітальний ремонт: як розрізнити?
Ремонт чи поліпшення?
Перш ніж визначитися із тим, поточним є ремонт чи капітальним, варто згадати і про таке поняття, як поліпшення. Бо усі ці категорії доволі часто створюють плутанину. І це не дивно, адже розмежувати їх іноді досить складно.
Відразу зазначимо, що визначення капітального та поточного ремонту не містять ані НП(С)БО 121 «Основні засоби», ані Методрекомендації з обліку ОЗ. В цих документах згадується лише загальне слово «ремонт». Вони орієнтовані з бухоблікової точки зору на розмежування саме мети поліпшення та ремонту.
Так, згідно з п. 2 розд. VI Методрекомендацій з обліку ОЗ ремонтні роботи спрямовані на підтримання об’єкта в придатному для використання стані, а роботи з поліпшення — для підвищення його економічних вигід або корисності.
Рішення про характер і ознаки здійснюваних робіт, тобто, чи спрямовані вони на підвищення техніко-економічних можливостей (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо) об'єкта, що приведе у майбутньому до збільшення економічних вигод, чи здійснюються вони для підтримання об'єкта в придатному для використання стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигод від його використання, приймається керівником суб'єкта держсектору з урахуванням результатів аналізу існуючої ситуації та суттєвості таких витрат.
Тож перш за все слід прийняти рішення на основі комісійного обстеження, за результатами якого скласти відповідний акт, спираючись на основні ознаки, що розмежовують ремонтні роботи і поліпшення. І саме від цього рішення залежатиме подальший розподіл витрат: у разі поліпшення збільшується первісна вартість об’єкта, а у разі проведення ремонту (як капітального, так і поточного) видатки списують на витрати поточного періоду.
Поточний ремонт або капітальний?
Свого часу Держкомбудархітектури у листі від 30.04.2003 № 7/7-401 надав роз’яснення щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального та поточного ремонтів. До речі, попри те, що цьому листу вже понад двадцять років, своєї актуальності він не втратив і понині.
Так, у ньому зазначено, що під капітальним ремонтом слід розуміти комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає:
- заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель у зв’язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням;
- поліпшення експлуатаційних показників;
- покращення планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об’єкта.
Капремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин (за умови їх автономності).
Визначення капітального ремонту також можна знайти у п.п. 3.7 Державних будівельних норм України А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», затверджених наказом Мінрегіонрозвитку від 04.06.2014 № 163.
У цій нормі зазначено, що капітальний ремонт - це сукупність робіт на об'єкті, прийнятому в експлуатацію, без зміни його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, що передбачають:
- втручання у несучі та/або огороджувальні конструкції, у інженерні системи загального користування у зв'язку з їх фізичною зношеністю, руйнуванням та/або з метою покращення їх експлуатаційних показників (за необхідності), у тому числі з метою термомодернізації;
- дооснащення, заміну виробничого устатковання та технічного обладнання, що є стаціонарно змонтованим та призначеним для застосування протягом тривалого часу у будівлях та спорудах (за умови зміни навантажень на існуючі несучі та/або огороджувальні конструкції та/або схем їх прикладання);
- благоустрій території, у тому числі щодо забезпечення доступності для маломобільних груп населення.
Окремо Мінрегіон у листі від 08.08.2012 № 7/17-12928 роз’яснював, що роботи із заміни покрівлі, вікон, дверей, утеплення (або гідроізоляції) фасадів, що не передбачають перебудови введених в експлуатацію об’єктів будівництва, зміну їх функціонального призначення або геометричних розмірів, можуть бути класифіковані як капітальний ремонт.
У свою чергу, проведення поточного ремонту передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання.
Разом із тим у вищезазначеному листі Держкомбудархітектури вказує на такий важливий момент. Зокрема, якщо будівля в цілому не підлягає капремонту, то комплекс робіт з поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як капітальний ремонт (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі).
Це означає, що якщо більшість запланованих ремонтних робіт належить до поточного ремонту, за винятком одного-двох видів робіт, які можна віднести до капремонту, то весь комплекс робіт слід розглядати як поточний ремонт будівлі.
І навпаки, у разі якщо серед таких робіт буде більше тих, що класифікуються як капремонт, тоді ремонт в цілому варто вважати капітальним.
Звісно, у кожному конкретному випадку передусім необхідно ретельно проаналізувати перелік запланованих робіт на предмет того, до якого виду ремонту вони належать. І тільки після цього можна зробити висновок щодо віднесення всього комплексу робіт до капітального чи поточного ремонту.
Важливо: поточний ремонт повинен провадитись з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об'єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).
Але це теоретичні аспекти, які застосувати на практиці доволі складно. Тому щоб було легше розмежовувати види робіт, які належать до капітального та поточного ремонтів, варто звернутися до Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженого наказом Держкомітету з питань ЖКГ від 10.08.2004 № 150. Ним регламентовано примірний перелік послуг із ремонту і навіть розмежовано їх за суттєвістю на капітальний та поточний.
До речі, саме цій документ рекомендував Мінжитлокомунгосп у листі від 11.03.2009 № 8/7-2425 для розмежування поточного та капремонту. В ньому зазначено, що Примірний перелік № 150 можна застосовувати для визначення робіт поточного чи капітального ремонту лікарень, навчальних закладів, адміністративних будинків за рішенням їх власників.
Якщо ж Примірний перелік № 150 не дає чіткої відповіді на те, до якого виду ремонтів слід віднести заплановані роботи — поточного чи капітального, то рішення керівника буде визначальним.
До речі, якщо роботи виконуватиме підрядна організація, то вона допоможе правильно класифікувати ремонт.
Застосування КЕКВ
У питанні застосування КЕКВ слід виходити із економічної суті платежу та керуватися Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженою наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333.
Так, видатки на придбання будівельних матеріалів для поточного ремонту будівель слід планувати і проводити за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» (п.п. 2.2.1 Інструкції № 333).
Зазвичай цей КЕКВ застосовують тоді, коли поточний ремонт проводять господарським способом.
У разі ж якщо планується залучити сторонніх фахівців (підрядну організацію) для проведення поточного ремонту і такі роботи будуть виконані за окремим договором, то ці видатки слід планувати і здійснювати за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» (п.п. 2.2.4 Інструкції № 333).
Якщо ж вартість будівельних матеріалів включено до вартості ремонтних робіт, тобто підрядник виконує роботи із використанням власних матеріалів, у такому разі для здійснення таких видатків застосовуйте КЕКВ 2240.
Буває й навпаки, коли договором на придбання обладнання чи будівельних конструкцій передбачено їх установлення і монтаж. Інакше кажучи, вартість монтажу (налагодження) входить до вартості обладнання чи конструкції. У такому разі видатки на загальну суму (з урахуванням вартості матеріалів і пусконалагоджувальних робіт) слід планувати і проводити за КЕКВ 2210.
Інша річ — капітальний ремонт.
Під час планування та здійснення видатків на капітальний ремонт будівлі слід застосовувати КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів» (п.п. 3.1.3.2 Інструкції № 333).
При цьому за цим кодом передбачено видатки, зокрема, на:
- проведення ремонтних робіт з капітального ремонту;
- придбання будівельних матеріалів за рахунок коштів, передбачених на капітальний ремонт;
- виготовлення проєктно-кошторисної документації на капітальний ремонт інших об’єктів та виконання супровідних робіт, які відповідно до державних будівельних норм є складовою частиною загальної вартості зазначених робіт.
Далі в таблиці узагальнимо умови, які відрізняють поточний ремонт від капітального.
Умови |
Поточний ремонт |
Капітальний ремонт |
Визначення робіт |
Систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей і запобігання передчасному зносу конструкцій та інженерного обладнання |
Заміна, відновлення та модернізація конструкцій та обладнання будівель у зв’язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращення планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об’єкта |
Періодичність |
Систематично із забезпеченням ефективності експлуатації в період між капітальними ремонтами |
У разі суттєвого фізичного зносу та руйнування |
Об’єми та обсяги робіт |
Як правило, проводиться не у всій будівлі (приміщенні), а в її частинах. Може включати окремі види робіт, які класифікуються як капітальні |
Здійснюють на всьому об’єкті або на його частинах — за умови їх автономності |
Призупинення експлуатації на час проведення робіт |
Не передбачено |
Передбачено в цілому для об’єкта або його автономних частин (за умови їх автономності) |
Втручання у несучі та огороджувальні системи |
Не відбувається |
Відбувається |
Зміна основних показників: геометричних розмірів, функціональності |
Не відбувається |
Поліпшуються експлуатаційні показники (без зміни геометричних розмірів) |
Наявність проектно-кошторисної документації |
Не передбачено. Складають дефектний акт, на підставі якого розробляють кошторисну документацію |
При розробці враховують вимоги ДБН А.2.2-3-2014, кількість стадій проектування залежить від категорії складності |
Застосування КЕКВ |
КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)»; КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» (у разі придбання матеріалів замовником) |
КЕКВ 3131 «Капітальний ремонт житлового фонду (приміщень); КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів» |