1-ДФ відповіді на актуальні питання бухгалтерів
Працівниця звільнилася, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Чи потрібно відображати її у формі № 1ДФ з датою звільнення у графі 7, якщо дохід у звітному кварталі не нараховувався?
Ні, не потрібно. Пояснимо чому.
1. Як ми зазначали вище, податкові агенти формують і подають форму № 1ДФ за звітний квартал тільки у разі нарахування/виплати доходів на користь фізичних осіб у такому кварталі.
2. У п. 3.7 Порядку № 4* вказано, що графу 7 «Дата звільнення з роботи» розділу I форми № 1ДФ заповнюють тільки щодо тих платників податків, які:
* Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.
— були звільнені у звітному періоді з місця роботи, на якому вони отримували дохід у вигляді заробітної плати;
чи
— звільнені до початку звітного періоду, але отримували зарплату у звітному періоді.
Робимо висновок: головна умова для того, щоб дані про платника податків потрапили до форми № 1ДФ — наявність нарахованого/виплаченого йому у звітному кварталі доходу та/або нарахованого/сплаченого до бюджету податку. Оскільки зарплата працівниці в 1 кварталі 2016 року не нараховувалася, то заповнювати на неї рядок без сумових показників, але з датою звільнення в графі 7 розділу I форми № 1ДФ не потрібно.
Сумісники: де їм місце у формі № 1ДФ?
Де у формі № 1ДФ вказувати кількість працівників-сумісників? З якою ознакою доходу відображати нараховану їм зарплату?
Дещо теорії.
Статтею 21 КЗпП* надано право працівникам укладати разом з основним трудовим договором інші трудові договори з одним або декількома роботодавцями, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін. Робота за такими іншими трудовими договорами у вільний від основної роботи час вважається сумісництвом.
* Кодекс законів про працю України.
Працювати на умовах сумісництва працівник може:
— на тому самому підприємстві, яке є його основним місцем роботи. Таке сумісництво називають внутрішнім;
— на підприємстві, яке не є його основним місцем роботи. Ця зовнішнє сумісництво.
Кількість осіб, які працюють на благо роботодавця за трудовими договорами, необхідно відображати у «дотабличній» частині форми № 1ДФ навпроти реквізиту «Працювало за трудовими договорами».
Як ми з’ясували вище, робота сумісників здійснюється на підставі трудових договорів. Отже, сумісники разом з основними працівниками мають бути враховані при заповненні вказаного вище реквізиту. Причому, якщо сумісник у вас внутрішній, то ви його зараховуєте один раз.
Заробітну плату, нараховану таким працівникам, відображайте з ознакою доходу «101». Будь-якої окремої ознаки доходу для зарплати сумісників Порядком № 4 не передбачено.
Який порядок заповнення граф 3а, 3, 4а, 4 розділу I і граф «Загальна сума нарахованого/виплаченого доходу», «Загальна сума утриманого податку, збору» «нарахованого/перерахованого» розділу II форми № 1ДФ?
У розділі I форми № 1ДФ щодо кожної фізичної особи вказуйте у графах 3а і 4а суми нарахованих у місяцях звітного кварталу доходів і ПДФО відповідно. До графи 3 мають потрапити суми фактично виплачених фізособам у звітному кварталі доходів. Причому, якщо дохід у вигляді зарплати виплачуєте у встановлені строки в місяці, наступному за місяцем нарахування, то його також відображайте як виплачений у графі 3 форми № 1ДФ за той квартал, до якого належить місяць нарахування зарплати. Під встановленими строками, на нашу думку, слід розуміти строки виплати зарплати, затверджені в колдоговорі з дотриманням положень ст. 115 КЗпП.
У разі своєчасної виплати зарплати порядки заповнення граф 4 і 3 є ідентичними.
Важливо! При формуванні рядка з військовим збором у розділі II Податкового розрахунку необхідно застосовувати правила, аналогічні наведеним вище для розділу I. Це підтверджують фіскали в консультації, наведеній у категорії 103.25 БЗ.
Отже, якщо підприємство у звітному кварталі виплачувало тільки зарплату і ця виплата провадилася у встановлені строки, то у ньогозбігатимуться:
— значення граф 3а і 3, а також значення граф 4а і 4 розділу I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ;
— значення граф «Загальна сума нарахованого доходу (грн., коп.)» і «Загальна сума виплаченого доходу (грн., коп.)», а також значення граф «Загальна сума утриманого податку, збору (грн., коп.)» «нарахованого», «перерахованого» рядка «Військовий збір» розділу II форми № 1ДФ.
Відомості про несвоєчасно виплачувану зарплату та/або інший дохід, а також утримані/перераховані з них ПДФО та ВЗ відображайте у формі № 1ДФ за фактом.
Чи потрібно вказувати в рядку «Військовий збір» розділу II Податкового розрахунку за формою № 1ДФ доходи, які не обкладаються ВЗ?
Як це було. Порядок № 4 і затверджена разом з ним форма № 1ДФ, якою ми сьогодні користуємося, набули чинності з 1 квітня 2015 року. Причина їх появи — стара форма № 1ДФ не дозволяла відзвітувати з ВЗ.
У мінфінівській формі № 1ДФ цю проблему вирішено. У ній з’явився розділ II, а в ньому — рядок «Військовий збір». Але, на жаль, інформація щодо заповнення цього рядка виявилася дуже мізерною. Тому нічого не залишалося, як користуватися роз’ясненнями фахівців ДФСУ.
Спочатку усно, а потім і в категорії 103.25 БЗ фіскали розповідали, що в рядку «Військовий збір» форми № 1ДФ вони хочуть бачити загальну суму нарахованого/виплаченого доходу, з якого справляється ВЗ. У принципі, це було логічним, адже інформація, яка потрапляє до розділу II форми № 1ДФ, є неперсоніфікованою. Крім того, таке відображення дозволяло, у тому числі й контролерам, перевірити правильність утримання ВЗ із зазначених доходів.
Але раптом, цілком несподівано, фіскали вирішили змінити свою позицію щодо заповнення рядка «Військовий збір» (див. консультацію фахівця ДФСУ у «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 23, с. 29). Чому? Їх аргументи: графи в розділі II форми № 1ДФ мають назву «Загальна сума нарахованого доходу» і «Загальна сума виплаченого доходу» і немає вказівки, що це загальна сума саме доходів, що обкладаються ВЗ.
А що ж роз’яснення у БЗ, про яке йшлося вище? Його перевели до розряду нечинних ☹.
Підіб’ємо підсумок. Заповнюючи форму № 1ДФ за 1 квартал 2016 року, в його розділі II у рядку «Військовий збір» вкажіть:
— у графі «Загальна сума нарахованого доходу» — загальну суму доходів, нарахованих фізособам у звітному кварталі, як тих, що обкладаються, так і тих, що не обкладаються ВЗ. Так, наприклад, у вас до цієї графи потраплять суми нецільової благодійної допомоги, допомоги по вагітності та пологах, а також доходи, нараховані приватним підприємцям, у тому числі й підприємцям-єдиноподатникам, тощо;
— у графі «Загальна сума виплаченого доходу» — загальну суму виплачених доходів у звітному кварталі, як тих, що обкладаються, так і тих, що не обкладаються ВЗ. При заповненні цієї графи врахуйте особливий порядок відображення зарплатних доходів, що виплачуються своєчасно (див. запитання на с. 8);
— у графах «Загальна сума утриманого податку, збору (грн., коп.)» показуєте нарахований у звітному кварталі та перерахований до бюджету ВЗ.
Отже, у загальному випадку підсумкові значення граф 3а і 3 розділу I форми № 1ДФ збігатимуться зі значеннями граф «Загальна сума нарахованого доходу» і «Загальна сума виплаченого доходу» за рядком «Військовий збір» розділу II відповідно.
З листа ГУ ДФС у Київській обл. від 26.02.2016 р. № 373/14/10-36-17-02 випливає, що допомога по вагітності та пологах обкладається ПДФО на загальних підставах, тобто за ставкою, визначеною п. 167.1 ПКУ (18 %). Коли відбулися такі зміни? Як таку допомогу відображати у формі № 1ДФ?
Що тут скажеш… Не приймайте цей лист близько до серця. Принаймні в частині оподаткування допомоги по вагітності та пологах.
Як і раніше, сума допомоги по вагітності та пологах не включається до оподатковуваного доходу фізособи-одержувача. Це прямо прописано у п.п. 165.1.1 ПКУ. Також не потрібно її обкладати ВЗ. Підстава — п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. У розділі I форми № 1ДФ такий дохід відображайте з ознакою доходу «128». І не забудьте суму допомоги по вагітності та пологах вказати в розділі II Податкового розрахунку в графах з нарахованим/виплаченим фізособам доходом.
На підставі рішення суду із заробітної плати нашого працівника щомісяця утримуються аліменти на дитину. У якій сумі вказувати його зарплату у формі № 1ДФ — нарахованій чи за вирахуванням суми аліментів? Чи потрібно оподатковувати аліменти та відображати в Податковому розрахунку?
Аліменти на дітей можуть сплачуватися:
1) на добровільних засадах за власною ініціативою одного з батьків, який проживає окремо від дитини, або за договором про сплату аліментів на дитину;
2) у примусовому порядку за рішенням суду.
Однак, незалежно від варіанту їх сплати, сума аліментів не обкладається ПДФО та ВЗ на підставі п.п. 165.1.14 і п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Виняток — аліменти від нерезидента. Вони включаються до оподатковуваного доходу одержувача, якщо інше не встановлене міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано ВРУ.
Аліменти утримують з «чистої» суми доходу працівника після утримання ПДФО та ВЗ.
Важливо! Незважаючи на те, що підприємство всього лише утримує та перераховує аліменти їх одержувачу, воно зобов’язане відобразити їх суму в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «140». Зверніть увагу: це є справедливим навіть для випадку сплати аліментів на добровільних засадах за заявою працівника.
Що стосується доходу працівника — платника аліментів, то його відображайте у формі № 1ДФ у нарахованій сумі, без вирахування суми аліментів.
У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ за попередній звітний період підприємство вказало неправильний реєстраційний номер працівника (переплутали дві цифри місцями). Як виправити помилку? Чи буде штраф за п. 119.2 ПКУ?
Виправити помилку легко. Для цього вам необхідно сформувати уточнюючий Податковий розрахунок за той звітний період, в якому була допущена помилка. У ньому обов’язково вкажіть реквізити підприємства, а також продублюйте інформацію з раніше поданого розрахунку в комірках «Порція», «Працювало за трудовими договорами (контрактами)» і «Працювало за цивільно-правовими договорами».
Далі в розділі I уточнюючої форми № 1ДФ на працівника формуєте два рядки.
Один — на виключення раніше поданої інформації з помилковим реєстраційним номером працівника. Сюди переносите дані з усіх граф помилкового рядка раніше поданого Податкового розрахунку, а у графі 9 вкажіть «1» — рядок на виключення.
Другий — на введення рядка з правильними даними щодо працівника. У графі 9 — «0».
Якщо ви формуєте уточнюючий Податковий розрахунок на папері, підсумкові рядки за графами 3а, 3, 4а і 4 не заповнюйте (роз’яснення ДФСУ в категорії 103.25 БЗ). А ось в електронній версії форми № 1ДФ підсумковий рядок проставляється автоматично. Але це не помилка.
Розділ II уточненки заповнювати не потрібно. Адже відомості в ньому є неперсоніфікованими.
Ну а тепер про сумне — про штрафи. Виправлення такої помилки призведе до зміни платника податку. А отже, підприємству загрожує штраф за п. 119.2 ПКУ в розмірі 510 грн. (Ті самі дії, вчинені податковим агентом, до якого протягом року був застосований штраф за таке саме порушення, збільшують розмір штрафу до 1020 грн.
Якщо працівниця користується пільгою з ПДФО як одинока мати та як мати двох дітей, який код ставиться у формі № 1ДФ у графі 8 «Ознака подат. соц. пільги» — 02 чи 04?
Працівник може скористатися пільгою тільки з однієї підстави, що передбачає її найбільший розмір. Виняток — особи, які мають двох і більше дітей, у тому числі дитину (дітей) — інваліда ( п.п. 169.3.1 ПКУ).
Найімовірніше, ваша працівниця користується пільгою за п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ як одинока мати двох дітей. Така пільга надається з розрахунку на кожну дитину. Отже, у графі 8 проставляєте ознаку пільги «02»
До зарплати працівника ПСП застосовувалася тільки в одному місяці звітного кварталу. Як відобразити це в Податковому розрахунку?
На працівника формуєте один рядок із зарплатним доходом, з ознакою доходу «101» у графі 5 і з ознакою ПСП у графі 8.
Наявність ознаки в графі 8 говорить про те, що працівник хоча б в одному місяці кварталу користувався
По матеріалам: