Інформація по темі "" | Публікації по тегу
20.04.16
71533 22
Друкувати
Обране

1-ДФ відповіді на актуальні питання бухгалтерів

1 квартал закінчився. Отже, час підбивати підсумки та здавати Податковий розрахунок за формою № 1ДФ

Працівниця звільнилася, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Чи потрібно відображати її у формі № 1ДФ з датою звільнення у графі 7, якщо дохід у звітному кварталі не нараховувався?

Ні, не потрібно. Пояснимо чому.

1. Як ми зазначали вище, податкові агенти формують і подають форму № 1ДФ за звітний квартал тільки у разі нарахування/виплати доходів на користь фізичних осіб у такому кварталі.

2. У п. 3.7 Порядку № 4* вказано, що графу 7 «Дата звільнення з роботи» розділу I форми № 1ДФ заповнюють тільки щодо тих платників податків, які:

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

— були звільнені у звітному періоді з місця роботи, на якому вони отримували дохід у вигляді заробітної плати;

чи

— звільнені до початку звітного періоду, але отримували зарплату у звітному періоді.

Робимо висновок: головна умова для того, щоб дані про платника податків потрапили до форми № 1ДФ — наявність нарахованого/виплаченого йому у звітному кварталі доходу та/або нарахованого/сплаченого до бюджету податку. Оскільки зарплата працівниці в 1 кварталі 2016 року не нараховувалася, то заповнювати на неї рядок без сумових показників, але з датою звільнення в графі 7 розділу I форми № 1ДФ не потрібно.

 

Сумісники: де їм місце у формі № 1ДФ?

Де у формі № 1ДФ вказувати кількість працівників-сумісників? З якою ознакою доходу відображати нараховану їм зарплату?

Дещо теорії.

Статтею 21 КЗпП* надано право працівникам укладати разом з основним трудовим договором інші трудові договори з одним або декількома роботодавцями, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін. Робота за такими іншими трудовими договорами у вільний від основної роботи час вважається сумісництвом.

* Кодекс законів про працю України.

Працювати на умовах сумісництва працівник може:

— на тому самому підприємстві, яке є його основним місцем роботи. Таке сумісництво називають внутрішнім;

— на підприємстві, яке не є його основним місцем роботи. Ця зовнішнє сумісництво.

Кількість осіб, які працюють на благо роботодавця за трудовими договорами, необхідно відображати у «дотабличній» частині форми № 1ДФ навпроти реквізиту «Працювало за трудовими договорами».

Як ми з’ясували вище, робота сумісників здійснюється на підставі трудових договорів. Отже, сумісники разом з основними працівниками мають бути враховані при заповненні вказаного вище реквізиту. Причому, якщо сумісник у вас внутрішній, то ви його зараховуєте один раз.

Заробітну плату, нараховану таким працівникам, відображайте з ознакою доходу «101». Будь-якої окремої ознаки доходу для зарплати сумісників Порядком № 4 не передбачено.

 

Який порядок заповнення граф 3а, 3, 4а, 4 розділу I і граф «Загальна сума нарахованого/виплаченого доходу», «Загальна сума утриманого податку, збору» «нарахованого/перерахованого» розділу II форми № 1ДФ?

У розділі I форми № 1ДФ щодо кожної фізичної особи вказуйте у графах 3а і 4а суми нарахованих у місяцях звітного кварталу доходів і ПДФО відповідно. До графи 3 мають потрапити суми фактично виплачених фізособам у звітному кварталі доходів. Причому, якщо дохід у вигляді зарплати виплачуєте у встановлені строки в місяці, наступному за місяцем нарахування, то його також відображайте як виплачений у графі 3 форми № 1ДФ за той квартал, до якого належить місяць нарахування зарплати. Під встановленими строками, на нашу думку, слід розуміти строки виплати зарплати, затверджені в колдоговорі з дотриманням положень ст. 115 КЗпП.

У разі своєчасної виплати зарплати порядки заповнення граф 4 і 3 є ідентичними.

Важливо! При формуванні рядка з військовим збором у розділі II Податкового розрахунку необхідно застосовувати правила, аналогічні наведеним вище для розділу I. Це підтверджують фіскали в консультації, наведеній у категорії 103.25 БЗ.

Отже, якщо підприємство у звітному кварталі виплачувало тільки зарплату і ця виплата провадилася у встановлені строки, то у ньогозбігатимуться:

— значення граф 3а і 3, а також значення граф 4а і 4 розділу I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ;

— значення граф «Загальна сума нарахованого доходу (грн., коп.)» і «Загальна сума виплаченого доходу (грн., коп.)», а також значення граф «Загальна сума утриманого податку, збору (грн., коп.)» «нарахованого», «перерахованого» рядка «Військовий збір» розділу II форми № 1ДФ.

Відомості про несвоєчасно виплачувану зарплату та/або інший дохід, а також утримані/перераховані з них ПДФО та ВЗ відображайте у формі № 1ДФ за фактом.

 

Чи потрібно вказувати в рядку «Військовий збір» розділу II Податкового розрахунку за формою № 1ДФ доходи, які не обкладаються ВЗ?

Як це булоПорядок № 4 і затверджена разом з ним форма № 1ДФ, якою ми сьогодні користуємося, набули чинності з 1 квітня 2015 року. Причина їх появи — стара форма № 1ДФ не дозволяла відзвітувати з ВЗ.

У мінфінівській формі № 1ДФ цю проблему вирішено. У ній з’явився розділ II, а в ньому — рядок «Військовий збір». Але, на жаль, інформація щодо заповнення цього рядка виявилася дуже мізерною. Тому нічого не залишалося, як користуватися роз’ясненнями фахівців ДФСУ.

Спочатку усно, а потім і в категорії 103.25 БЗ фіскали розповідали, що в рядку «Військовий збір» форми № 1ДФ вони хочуть бачити загальну суму нарахованого/виплаченого доходу, з якого справляється ВЗ. У принципі, це було логічним, адже інформація, яка потрапляє до розділу II форми № 1ДФ, є неперсоніфікованою. Крім того, таке відображення дозволяло, у тому числі й контролерам, перевірити правильність утримання ВЗ із зазначених доходів.

Але раптом, цілком несподівано, фіскали вирішили змінити свою позицію щодо заповнення рядка «Військовий збір» (див. консультацію фахівця ДФСУ у «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 23, с. 29). Чому? Їх аргументи: графи в розділі II форми № 1ДФ мають назву «Загальна сума нарахованого доходу» і «Загальна сума виплаченого доходу» і немає вказівки, що це загальна сума саме доходів, що обкладаються ВЗ.

А що ж роз’яснення у БЗ, про яке йшлося вище? Його перевели до розряду нечинних ☹.

Підіб’ємо підсумок. Заповнюючи форму № 1ДФ за 1 квартал 2016 року, в його розділі II у рядку «Військовий збір» вкажіть:

— у графі «Загальна сума нарахованого доходу» — загальну суму доходів, нарахованих фізособам у звітному кварталі, як тих, що обкладаються, так і тих, що не обкладаються ВЗ. Так, наприклад, у вас до цієї графи потраплять суми нецільової благодійної допомоги, допомоги по вагітності та пологах, а також доходи, нараховані приватним підприємцям, у тому числі й підприємцям-єдиноподатникам, тощо;

— у графі «Загальна сума виплаченого доходу» — загальну суму виплачених доходів у звітному кварталі, як тих, що обкладаються, так і тих, що не обкладаються ВЗ. При заповненні цієї графи врахуйте особливий порядок відображення зарплатних доходів, що виплачуються своєчасно (див. запитання на с. 8);

— у графах «Загальна сума утриманого податку, збору (грн., коп.)» показуєте нарахований у звітному кварталі та перерахований до бюджету ВЗ.

Отже, у загальному випадку підсумкові значення граф 3а і 3 розділу I форми № 1ДФ збігатимуться зі значеннями граф «Загальна сума нарахованого доходу» і «Загальна сума виплаченого доходу» за рядком «Військовий збір» розділу II відповідно.


 

З листа ГУ ДФС у Київській обл. від 26.02.2016 р. № 373/14/10-36-17-02 випливає, що допомога по вагітності та пологах обкладається ПДФО на загальних підставах, тобто за ставкою, визначеною п. 167.1 ПКУ (18 %). Коли відбулися такі зміни? Як таку допомогу відображати у формі № 1ДФ?

Що тут скажеш… Не приймайте цей лист близько до серця. Принаймні в частині оподаткування допомоги по вагітності та пологах.

Як і раніше, сума допомоги по вагітності та пологах не включається до оподатковуваного доходу фізособи-одержувача. Це прямо прописано у п.п. 165.1.1 ПКУ. Також не потрібно її обкладати ВЗ. Підстава — п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУУ розділі I форми № 1ДФ такий дохід відображайте з ознакою доходу «128». І не забудьте суму допомоги по вагітності та пологах вказати в розділі II Податкового розрахунку в графах з нарахованим/виплаченим фізособам доходом.

 

На підставі рішення суду із заробітної плати нашого працівника щомісяця утримуються аліменти на дитину. У якій сумі вказувати його зарплату у формі № 1ДФ — нарахованій чи за вирахуванням суми аліментів? Чи потрібно оподатковувати аліменти та відображати в Податковому розрахунку?

Аліменти на дітей можуть сплачуватися:

1) на добровільних засадах за власною ініціативою одного з батьків, який проживає окремо від дитини, або за договором про сплату аліментів на дитину;

2) у примусовому порядку за рішенням суду.

Однак, незалежно від варіанту їх сплати, сума аліментів не обкладається ПДФО та ВЗ на підставі п.п. 165.1.14 і п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Виняток — аліменти від нерезидента. Вони включаються до оподатковуваного доходу одержувача, якщо інше не встановлене міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано ВРУ.

Аліменти утримують з «чистої» суми доходу працівника після утримання ПДФО та ВЗ.

Важливо! Незважаючи на те, що підприємство всього лише утримує та перераховує аліменти їх одержувачу, воно зобов’язане відобразити їх суму в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «140». Зверніть увагу: це є справедливим навіть для випадку сплати аліментів на добровільних засадах за заявою працівника.

Що стосується доходу працівника — платника аліментів, то його відображайте у формі № 1ДФ у нарахованій сумі, без вирахування суми аліментів.

 

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ за попередній звітний період підприємство вказало неправильний реєстраційний номер працівника (переплутали дві цифри місцями). Як виправити помилку? Чи буде штраф за п. 119.2 ПКУ?

Виправити помилку легко. Для цього вам необхідно сформувати уточнюючий Податковий розрахунок за той звітний період, в якому була допущена помилка. У ньому обов’язково вкажіть реквізити підприємства, а також продублюйте інформацію з раніше поданого розрахунку в комірках «Порція», «Працювало за трудовими договорами (контрактами)» і «Працювало за цивільно-правовими договорами».

Далі в розділі I уточнюючої форми № 1ДФ на працівника формуєте два рядки.

Один — на виключення раніше поданої інформації з помилковим реєстраційним номером працівника. Сюди переносите дані з усіх граф помилкового рядка раніше поданого Податкового розрахунку, а у графі 9 вкажіть «1» — рядок на виключення.

Другий — на введення рядка з правильними даними щодо працівника. У графі 9 — «0».

Якщо ви формуєте уточнюючий Податковий розрахунок на папері, підсумкові рядки за графами 3а, 3, 4а і 4 не заповнюйте (роз’яснення ДФСУ в категорії 103.25 БЗ). А ось в електронній версії форми № 1ДФ підсумковий рядок проставляється автоматично. Але це не помилка.

Розділ II уточненки заповнювати не потрібно. Адже відомості в ньому є неперсоніфікованими.

Ну а тепер про сумне — про штрафи. Виправлення такої помилки призведе до зміни платника податку. А отже, підприємству загрожує штраф за п. 119.2 ПКУ в розмірі 510 грн. (Ті самі дії, вчинені податковим агентом, до якого протягом року був застосований штраф за таке саме порушення, збільшують розмір штрафу до 1020 грн.

 

Якщо працівниця користується пільгою з ПДФО як одинока мати та як мати двох дітей, який код ставиться у формі № 1ДФ у графі 8 «Ознака подат. соц. пільги» — 02 чи 04?

Працівник може скористатися пільгою тільки з однієї підстави, що передбачає її найбільший розмір. Виняток — особи, які мають двох і більше дітей, у тому числі дитину (дітей) — інваліда ( п.п. 169.3.1 ПКУ).

Найімовірніше, ваша працівниця користується пільгою за  п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ як одинока мати двох дітей. Така пільга надається з розрахунку на кожну дитину. Отже, у графі 8 проставляєте ознаку пільги «02»

 

До зарплати працівника ПСП застосовувалася тільки в одному місяці звітного кварталу. Як відобразити це в Податковому розрахунку?

На працівника формуєте один рядок із зарплатним доходом, з ознакою доходу «101» у графі 5 і з ознакою ПСП у графі 8.

Наявність ознаки в графі 8 говорить про те, що працівник хоча б в одному місяці кварталу користувався 

  

По матеріалам:

ПОДАТКИ ТА БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК, КВІТЕНЬ, 2016/№ 31

БУХГАЛТЕР 911, КВІТЕНЬ, 2016/№ 17

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»Коментарі
22
Галина
21.04.2016
Звіт 1-ДФ здала ще на початку квітня. Зпл.для ВЗ показала тільки ту, з якої утримувався ВЗ ( без допомоги повагітності та пологам та оплаті підприємціям). Що тепер робити?
Таміла Галина
26.04.2016
Я також відзвітувалась. Коментарі і мене здивували.Зателефонувала в податкову.Відповідь отримала протилежну коментарям данної статті.Мені було наголошено,якщо я поставлю загальний дохід з розділу першого в загальний дохід розділу другого,то вони будуть змушені мені донарахувать ВЗ.
Галина Таміла
05.05.2016
Сьогодні після дзвінка в Податкову здала нову порцію звіту 1-ДФ, де вказала жінок, які отримують аліменти з ознакою 140, а ІІ частину звіту залишила пустою (в Податковій сказали, що потрібно таки вказувати доходи, з якиз утримується ВЗ)
Євген
21.04.2016
Здати ще раз, строк здачі ще не пройшов!
Свят
21.04.2016
Телефонував в Терпопільську ДФС. Відповіли, що ставити тільки суму нарахованого/виплаченого доходу, з якого справляється ВЗ. Сказали, що розяснення фахівця ДФСУ у «Податки та бухгалтерський облік» є Х...ня!!
Ігор Свят
22.04.2016
Побільше слухайте своїх містечкових фіскалів, вони вам багато чого нарадять , а потім будуть перевіряти і виписувати штрафи.
Вадим Свят
22.04.2016
Уважно прочитайте Порядок заповнення 1 ДФ. розділ 3.11 "у рядку "Військовий збір" загальна сума нарахованого доходу, загальна сума виплаченого доходу, загальна сума нарахованого військового збору та загальна сума перерахованого до бюджету військового збору" . Заважте, "загальна сума доходу" , а не сума доходу з якої утримано ВЗ.
Свят Вадим
22.04.2016
До чого тоді .... Відомості про фізичну особу - платника податку, якій нараховані доходи, з яких утримується військовий збір, не зазначаються
Вадим Свят
22.04.2016
Це означає що непотрібно ВЗ розбивати по людях, а відображати його одною загальною по установі сумою .
свят Вадим
25.04.2016
http://kyiv.sfs.gov.ua/okremi-storinki/arhiv1/191644.html
Галина
21.04.2016
Є ще питання по аліментам : із зпл працівника утримуємо та перераховуємо аліменти на користь двох його жінок. Працівнику я ставлю нараховану та виплачену зпл. з ознакою 101, а його жінкам потрібно ставити суму перерахованих аліментів з ознакою доходу 140?
Вадим Галина
22.04.2016
Так.
Галина Вадим
05.05.2016
Сьогодні після дзвінка в Податкову здала нову порцію звіту 1-ДФ, де вказала жінок, які отримують аліменти з ознакою 140, а ІІ частину звіту залишила пустою (в Податковій сказали, що потрібно таки вказувати доходи, з якиз утримується ВЗ)
Тетяна
25.04.2016
Що робити коли я взагалі ніколи не показувала аліменти у дохід жінки на користь якої їх утримую? Чи можна це якось виправити? У мене це тягнеться роками чи можна одноразово внести у Ф-1ДФ
наталья
27.04.2016
А якщо в мене тільки ознака 157 , тоді в розділі 11 Зносимо суми 3 та 3а , ВЗ пишемо 0,00. Напишіть будь ласка
Оксана
04.05.2016
Підкажіть будь ласка хто повинен здати 1 ДФ за 4 квартал якщо ведення бух обліку переведено до іншої установи 9 жовтня?
Татьяна Степановна
08.06.2016
Здравствуйте! Ошибочно не заполнили графу 4 раздела первого в форме 1 ДФ, сами ошибку не обнаружили, но это не привело ник увеличению ни к уменьшению налоговых обязательств. Применят ли к нам штраф 510грн. С уважением Татьяна Степановна. Жду вашей консультации
ольга
13.11.2016
відповідь на питвння
Тамара
29.01.2017
Сформувала 1ДФ,камеральна перевірка,структрна пройшла успішно,помилок немає,відправляю звіт.Приходить відповідь-Внаслідок виявлених помилок документ не прийнято і не збережено,чому?коментаря нема.Відправляла в Медку.Дякую за відповідь!
Марія
02.02.2017
Добрий день! Підскажіть будь-ласка ЗАМІСТЬ 4 кварталу здала ПОМИЛКОВО звіт за 3 квартал в електронному вигляді. Звіт прийнявся. Що можна зробити щоби анулювати цей звіт? ДЯКУЮ!
Галина
16.03.2017
Привіт! Знайшла помилки у ДФ за 4 кв.2016р. у графі 3а і графі 4 по різним працівникам, що робити підскажіть будь ласка?
Олена
04.10.2018
Доброго дня! Сьогодні виявила помилку в звіті 1ДФ, а саме неправлильно заповнену суму з ознакою доходу 147. Як бути? Подавати уточнений звіт чи відкоригувати суми в третьому кварталі? Чи буде штраф якщо загальна сума доходу не змінюється? Дякую!
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×