Інформація по темі "" | Публікації по тегу
01.07.16
21596 8
Друкувати
Обране

Новий Звіт з ЄСВ: «Будьмо знайомі»!

Специфіка роботи бухгалтера — йому ніколи нудьгувати. То законодавство постійно змінюється, то форми звітності під такі зміни підганяються. Яка вже тут нудьга?! Тільки встигай освоювати нововведення! Ось і зараз вам належить ознайомитися з черговим твором, що вийшов нещодавно з-під пера Мінфіну, — новою формою Звіту з ЄСВ. Давайте вивчимо його уважно та добре підготуємося до подання контролерам! Благо, на це ще є час.

Автор: Білова Наталя, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua

 

Згадайте! З 01.01.2016 р. для страхувальників-роботодавців законодавець встановив єдину ставку ЄСВ у розмірі 22 % (пільгові ставки він залишив без змін). При цьому утримання ЄСВ з доходів працівників і зовсім скасували.

Однак, незважаючи на такі революційні зміни, Мінфін очікувано не затвердив нову форму Звіту з ЄСВ відразу на початку року. У результаті аж до червня 2016 року роботодавці вимушені були звітувати з ЄСВ за формою, затвердженою наказом № 435, використовуючи для цього вказівки фіскалів про порядок її заповнення.

І ось після довгих місяців наполегливої праці ☺ мінфінівці таки видали результат — наказ № 441*, який виклав у новій редакції ЄСВшнийПорядок № 435**, що діяв досі. Спасибі і на цьому!

Наказ Мінфіну від 11.04.2016 р. № 441. Про нього ви знаєте зі статті «Дочекалися, або Нова ЄСВ-звітність» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 23).

** Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435.

Нарешті страхувальники отримали «осучаснену» форму Звіту з ЄСВ та оновлений Порядок його заповнення, які враховують вже нові правила справляння внеску.

Наказ № 441 набув чинності 01.06.2016 р. Уперше відзвітувати за новою формою страхувальникам слід за червень 2016 року не пізніше 20 липня 2016 року.

Про це фіскали повідомляли серед іншого в листі ДФСУ від 30.05.2016 р. № 18633/7/99-99-13-02-01-17.

Увага! Якщо ви повинні були подати звітність з ЄСВ за звітний період до січня 2016 року, але своєчасно цього не зробили і тепер хочете виправитися, то таку звітність подайте за формою, затвердженою попередньою редакцією Порядку № 435. Причому за один звітний періодтільки один раз!

Чому так? Причина в «утриманнях» ЄСВ: ще раз підкреслимо, що з 2016 року їх немає. І це, природно, позначилося на «наповненості» оновленої ЄСВшної звітності. Але про все по черзі.

Звітність з ЄСВ: що подаємо?

Склад ЄСВ-звітності не змінився. Як і раніше, оновлений Порядок № 435 зобов’язує звичайних роботодавців подавати два види звітів:

 форму № Д4 «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» ( додаток 4 доПорядку № 435, далі — Звіт за формою № Д4).

 форму № Д7 «Звіт про настання нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» ( додаток 7 до Порядку № 435, далі — Звіт за формою № Д7).

У яких випадках їх подавати? Звіт за формою № Д4 подають усі страхувальники, які використовують працю фізичних осіб:

1) на умовах трудового договору (контракту);

2) за цивільно-правовими договорами на виконання робіт (надання послуг). Виняток — цивільно-правові договори, укладені з фізособами-підприємцями, якщо виконувані ними роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, вказаним в Єдиному держреєстрі юросіб, фізосіб-підприємців і громадських формувань***.

*** Детальніше про проблему з підприємцями прочитаєте у статті «Нова редакція Інструкції зі сплати ЄСВ: для кого є сюрпризи?» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 21).

Звіт за формою № Д7 подають роботодавці, тільки якщо на виробництві стався нещасний випадок або у працівника виявлено професійне захворювання.

Цікаво, чи збереглися категорії роботодавців, яким можна не морочитися з поданням Звіту за формою № Д4? Так, збереглися.

Вони перелічені в абз. 1 п. 11 розд. II Порядку № 435.

Це, як і раніше, особи, які: не мають найманих працівників і не нараховували (не виплачували) у звітному періоді винагороду за цивільно-правовими договорами за виконані роботи (надані послуги).

Куди подаємо?

Звіти з ЄСВ роботодавець подає до податкового органу за місцем взяття його на облік як платника ЄСВ.

Великі платники звітують з ЄСВ за основним місцем обліку (див. консультацію з категорії 301.06 ЗІР). Тобто до контролюючого органу, що здійснює супровід великих платників податків, — Офіс великих платників податків ДФС).

Якщо підприємство протягом звітного періоду перебралося до іншого адміністративного району, подавати ЄСВ-звіт за цей період (з першого до останнього календарного числа цього періоду) йому потрібно вже за новим місцем взяття на облік (див. п. 7 розд. III Порядку № 435, консультацію з категорії 301.06 ЗІР).

Роботодавці, які були зареєстровані в Криму на початок тимчасової окупації, звільнені від подання ЄСВ-звітності протягом строку такої окупації та після її завершення ( абз. 2 п. 11 розд. II Порядку № 435).

А як щодо роботодавців з Луганської та Донецької областей? Про них ні в новому, ні в старому Порядку № 435 ані слова. Але за роз’ясненнями контролерів, страхувальників з цих областей тимчасово обслуговують інші податкові інспекції зазначених областей (див. консультацію з категорії 301.04 ЗІР).

У які способи подаємо?

Подати Звіт з ЄСВ усі роботодавці можуть одним із способів, передбачених п. 1 розд. II Порядку № 435, а саме:

— у електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством. Порядок подання Звіту у такий спосіб регулює відповідна Інструкція, затверджена наказом ДПАУ від 10.04.2008 р. № 233. При цьому роздрукований оригінал Звіту на паперових носіях подавати не треба;

— на паперових носіях, посвідчених підписом керівника страхувальника і скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації.

При цьому електронна форма Звіту має бути ідентичною його паперовій формі.

А страхувальники, у яких кількість застрахованих осіб не перевищує 5, можуть подати ЄСВ-звіт ще й у такі способи:

— або особисто (чи через уповноважену на це особу) на папері,

— або поштою з повідомленням про вручення і описом вкладення****.

**** При виборі «поштового» способу керуйтеся Порядком оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, затвердженим постановою КМУ від 28.07.97 р. № 799.

Якщо Звіт, поданий поштою, раптом не дійде до податківців або дійде із запізненням, відповідатиме пошта. Страхувальнику ж доведеться подати другий примірник Звіту разом з копією повідомлення про втрату або псування поштового відправлення.

У які строки подаємо?

Наново визубрювати, в які строки подавати ЄСВ-звітність, не слід — вони залишилися колишніми. Упевнені, ви їх добре пам’ятаєте. Однак повторення — основа навчання, тому пройдемося цими строками ще разок.

Строки подання ЄСВ-звітності

з/п

Вид Звіту

Базовий звітний період

Строк подання

1

Звіт

за формою № Д4

Календарний

місяць

Протягом 20 календарних днів, наступних за останнім днем звітного періоду ( п. 1 розд. III Порядку № 435)*

* Якщо останній день строку надання Звіту припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, то останнім днем подання вважається перший після нього робочий день ( п. 14 розд. II Порядку № 435).

2

Звіт

за формою № Д7

Х

Протягом 5 робочих днів ( п. 6 розд. III Порядку № 435):

 після дати складання акта про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом (за формою Н-1, наведеною в додатку 4до Порядку № 1232)*

чи

 з дати складання акта розслідування професійного захворювання (за формою П-4, наведеною в додатку 17 доПорядку № 1232)**

* Акт про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за формою Н-1 складає комісія, яка розслідує нещасний випадок, протягом 3 робочих днів з моменту її створення.

** Акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання за формою П-4 складає комісія з розслідування обставин і причин виникнення професійного захворювання протягом 3 днів після закінчення розслідування.

Також будьте готові до того, що Звіт ви повинні відправити:

— у електронній формі — не пізніше закінчення останньої години дня, в який спливає граничний строк подання;

— поштою (для страхувальників з кількістю застрахованих осіб не більше 5) — не пізніше ніж за 10 днів до закінчення граничного строку подання.

І ще один важливий момент. Він стосується подання Звіту з ЄСВ в період мобілізації фізособи-підприємця, яка є роботодавцем. Такий Звіт за формою № Д4 подає ( п. 12 розд. ІІ Порядку № 435):

— або уповноважена особа фізособи-підприємця в стандартні строки, тобто протягом 20 календарних днів після закінчення звітного місяця;

— або за відсутності уповноваженої особи — сама демобілізована фізособа-підприємець — протягом 10 календарних днів після демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій.

Як заповнити паперову форму: прості поради

Заповнити Звіт з ЄСВ в електронній формі легко. Навіть якщо ви десь зробите помилку, то відразу це помітите — програма сама «скаже» вам про це. З паперовою формою звітності складніше, адже за правильністю її заповнення стежить вже не автоматика, а людина. А людині властиво помилятися.

Щоб усе пройшло гладко, виконуйте основні правила складання ЄСВ-звіту:

1) Звіт на паперовому носії заповнюйте українською мовою в друкованому вигляді або кульковою ручкою з синім або чорним чорнилом друкованими літерами без помарок і виправлень;

2) у рядках Звіту, які не заповнені через відсутність операцій, проставляйте прокреслення;

У електронній формі Звіту незаповнені поля залишайте порожніми.

3) при заповненні полів, які складаються з комірок, кожний з необхідних символів акуратно вписуйте у відповідну окрему комірку. Символи (крапку, апостроф, кому, тире тощо) проставляйте в окремих комірках;

4) при заповненні полів без клітинок запису в цих полях не накладайте на сусідні поля і не перекривайте службові написи бланка;

5) грошові суми в таблицях Звіту заповнюйте у гривнях з копійками;

6) наводьте у Звіті всі обов’язкові реквізити, передбачені п. 6 розд. II Порядку № 435. Інакше Звіт не вважатиметься Звітом і розглядатиметься як неподаний. Порядок заповнення обов’язкових реквізитів форми № Д4 ми наведемо далі.

Звіт за формою № Д4: що змінилося?

Звіт за формою № Д4, як і раніше, включає титульний аркуш і дев’ять таблиць, які власне і є звітними формами.

Як і раніше, звичайні страхувальники-роботодавці заповнюють тільки титульний аркуш, а також таблиці 1, 5, 6 і 7 Звіту за формою № Д4.

Причому більшість із них «тісно працюють» тільки з титульним аркушем і таблицями 1, 5 і 6. Чи змінилися вони? Про це ми зараз з вами і поговоримо.

Титульний аркуш. Це перший аркуш Звіту за формою № Д4. У ньому наведений перелік таблиць цього Звіту. Тут навпроти назви кожної таблиці, яку ви заповнюєте та подаєте, у графі «Відмітка про подання» проставляйте одну-єдину відмітку.

Вказувати кількість аркушів документів однієї таблиці, кількість заповнених рядків на аркушах документів однієї таблиці, загальну кількість аркушів документів і загальний підсумок заповнених рядків на цих листах тепер уже не потрібно.

Далі — про таблицю 1.

Шапка таблиці 1. У шапці таблиці 1 нового Звіту за формою № Д4 більше немає рядків для проставляння класу професійного ризику і для інформації про понижуючий коефіцієнт. Це є логічним, адже форма Звіту приведена у відповідність до Закону про ЄСВ та Інструкції про порядок нарахування та сплати ЄСВ.

Розділи таблиці 1. Відтепер таблиця 1 Звіту за формою № Д4 містить 6 розділів, а не 8, як це було у старому Звіті. Крім того, зник додаток 1 до таблиці 1. Тож на заповнення цієї таблиці у вас витрачатиметься менше часу, ніж раніше. Чудово ☺!

Неймовірно, але факт! Цього разу контролери не знайшли, чим ще можна доповнити таблицю 5, тому її графи зміни не зачепили.

Декілька слів про таблицю 6 Звіту за формою № Д4. Вона не змінилася.

Уточнимо лише ось що.

Порядок № 435 не містить норм щодо черговості обліку виплат працівникові для порівняння з максимальною величиною бази нарахування ЄСВ. Причина — в єдиній ставці для різних виплат. Отже, як їх не тасуй, все одно більше ЄСВ не сплатиш.

Водночас радимо, як і раніше, в першу чергу враховувати зарплату, щоб у разі хвороби (декрету) працівника не зменшити йому розмір лікарняних (декретних). Адже в розрахунку середньоденної зарплати для оплати періоду тимчасової непрацездатності (відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами) бере участь нарахована в розрахунковому періоді зарплата, з якої справлявся ЄСВ.

Звіт за формою № Д7: усе як раніше (поки)

Що стосується Звіту за формою № Д7, то тут принципових змін немає. Впадає у вічі те, що в шапці Звіту:

— зникла згадка про клас професійного ризику;

— замість граф «Кількість аркушів» і «Кількість рядків» з’явилася графа «Відмітка про подання». Тому новий варіант цього Звіту заповнюйте так само, як і старий.

Ось ми й здійснили екскурс в основні новини в ЄСВ-звітності.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
8
Оксана
01.07.2016
Спасибочки за информацию
Ольга
04.07.2016
а коли у Медок оновлення буде???
Євген Ольга
04.07.2016
Здається вже є!
Олена
04.07.2016
Щиро ВАМ Дякуємо
Саша
05.07.2016
Скажіть будь ласка у мене така ситуація: людина була на лікарняному листі (ця людина інвалід) я проставила у рядочок 1.4 але ця сама сума доплюсувалась у рядок 2.2. це так правильно по новій формі?,бо раніше такого не було.дякую.
Сергій
05.07.2016
Коли з'явиться оновлення в СОТА ?
Анна
06.07.2016
Коли буде поновлення в Соната? У Fri zvit створюються три файли, цікаво так має бути?
Наталі я
20.07.2016
Відправила новий звіт єсв за червень 10.07.2016р. Прийшла тільки 1 квитанція. Повторно звіт не відправляла, чи може треба було? В податковій нічого не кажуть - не знають, "проблема по цілій Україні". А якщо прийде штраф- проблема бухгалтера?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×