Інформація по темі "" | Публікації по тегу
25.01.21
67965 24
Друкувати
Обране

Об’єднаний звіт з ЄСВ та ПДФО. Вже за січень?

Нова звітність, яка об’єднує в собі два звіти, а саме ЄСВшну форму № Д4 та форму № 1ДФ, затверджена наказом Мінфіну від 15.12.2020 р. № 773. Скажемо одразу: вона відрізняється від тієї, що нам показували в проєкті. А ще ховає в собі неприємні несподіванки. Тож поговорити є про що. Тим більше, може так статися, що складати цю звітність ви будете навіть раніше, ніж планували.


Об’єднана звітність має назву Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Податковий розрахунок).

Податковий розрахунок має 6 додатків. Проте звичайні роботодавці матимуть справу лише із 4 з них. Це:

 • додаток 1 (Д1) — «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам)»;
 • додаток 4 (4ДФ) — «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору»;
 • додаток 5 (Д5) — «Відомості про трудові відносини та період проходження військової служби»;
 • додаток 6 (Д6) — «Відомості про наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства».

Звітний період — податковий квартал (п. 51.1 ПКУ).

Строк подання — протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу. Тож

за 1 квартал 2021 року Податковий розрахунок слід подати не пізніше 11 травня 2021 року

Проте перехід з місячної звітності з ЄСВ на квартальну створює масу проблем у призначенні виплат із соцфондів (лікарняних, допомоги по вагітності та пологах, допомоги по безробіттю) та Пенсійного фонду (призначення/перерахунок пенсії). Адже у цих випадках важливий страховий стаж застрахованої особи, нараховані суми заробітної плати та сплата ЄСВ.

Яке ж вирішення проблеми нам пропонують? Ні менше ні більше — подання проміжної довідкової звітності.

Довідкова звітність

Оновлений Податковий розрахунок може мати такі типи: «звітний», «звітний новий», «уточнюючий» та «довідковий».

Звісно, в очі впадає саме останній тип. Адже ні форма № 1ДФ, ні ЄСВшна форма Д4 з типом «довідковий» не подавалася.

Розгадка появи довідкової звітності — банальна до нестями. Як ми вже зазначили, фонди не можуть довго чекати на вашу об’єднану звітність.

Тож якщо у вас на підприємстві з’являється працівник, який виходить на пенсію чи претендує на виплати з фондів, вам потрібно буде подати на нього цей звіт як «довідковий».

Тобто тип «довідковий» зазначатимемо у разі, якщо Податковий розрахунок подаватимемо з відомостями, необхідними для призначення застрахованим особам:

 • пенсії;
 • матеріального забезпечення, страхових виплат.

Такий звіт міститиме лише додатки з інформацією на працівника, необхідною для призначення відповідної виплати.

Причина подання звітності указуватиметься в «шапці» відповідного додатка, який подається в складі Податкового розрахунку з типом «довідковий».

Якщо проставлена позначка:

 • «для призначення пенсії» (додатки Д1 (рядок 035), Д5 (рядок 036) та Д6 (рядок 034) за наявності в них інформації щодо застрахованої особи), то додатки мають містити відомості для призначення пенсії по застрахованій особі. Їх будемо подавати за період до дати формування заяви на призначення пенсії;
 • «для призначення матеріального забезпечення, страхових виплат» (додаток Д1 (рядок 035) та за потреби додаток Д5 (рядок 036))— у цьому разі потрібно буде вказати відомості для призначення інших соціальних виплат по застрахованій особі.

А тепер найцікавіше.

Періодичність подання таких довідкових звітів чітко не прописана в оновленому Порядку № 4.

Вказано лише, що

довідковий Податковий розрахунок подається за наявності підстав для його подання

Проте не хотілося б клепати та подавати такі звіти окремо на кожного працівника, що претендує на виплати з фондів. Зручніше було б подавати, наприклад, один довідковий звіт за всіма випадками, що настали в поточному місяці.

Та поки що залишається лише чекати на офіційні роз’яснення контролерів.

Якщо відштовхуватися від логіки призначення та розрахунку соцвиплат, то вперше необхідність подання довідкового звіту може виникнути за січень 2021 року.

Та якщо вже мова зайшла про подання звітності, пропонуємо з нею ознайомитися ближче.

Податковий розрахунок

Податковий розрахунок складається зі вступної та табличної частини і є симбіозом титульного листа та таблиці 1 Звіту з ЄСВ за формою № Д4.

У вступній частині ви знайдете знайомі до болю комірки, в яких потрібно буде зазначити «паспортні» дані роботодавця та дані щодо чисельності застрахованих осіб в розрізі місяців звітного кварталу.

Таблична частина звіту складається з трьох розділів. Проте звичайні роботодавці заповнюватимуть лише розділ І «Нарахування доходу та єдиного внеску за найманих працівників в розрізі місяців звітного кварталу». Рядки цього розділу запозичили з таблиці 1 Звіту з ЄСВ. Тож їх заповнення не повинно викликати запитань. Тим паче, що дані в рядках розділу І Податкового розрахунку формуються на підставі даних додатка 1 до нього. Причому не загальними сумами за квартал, а з розбиттям за місяцями звітного кварталу.

Додаток 1

Додаток 1 (Д1) до Податкового розрахунку — це практично брат-близнюк таблиці 6 Звіту з ЄСВ. Якщо говорити про таблиці, то вони відрізняються лише однією графою: у Д1 додано графу «25. Ознака 0,1» (див. рис. 1).

Це пов’язано зі зміною порядку виправлення помилок у ЄСВшних таблицях. Його постаралися уніфікувати, зробивши виправлення помилок з ЄСВ, ПДФО та ВЗ однаковим, а саме таким, як є сьогодні у формі № 1ДФ.

Тобто

система, за якої кожен наступний Звіт з ЄСВ затирав попередній, більше не буде працювати. Буде, як зараз у формі № 1ДФ

Розрахунок з типом «звітний» навіки цементується в системі. Він залишатиметься чинним під час прийняття контролюючим органом наступного Розрахунку за такий звітний (податковий) період.

Тож якщо вам потрібно виправити допущені помилки чи неточності до закінчення строку подання звітності, то потрібно буде подати Д1 з типом «Звітний новий» і тільки за рядками, які виправляються, додаються, вилучаються.

Для виключення одного помилкового рядка з попередньо поданого (прийнятого) Д1, потрібно повторити всі графи такого рядка і у графі 25 указати «1» — на виключення рядка. Для введення нового або пропущеного рядка потрібно повністю заповнити всі його графи та у графі 25 указати «0» — на введення рядка.

Аналогічно дієте у разі виправлення несумових помилок через додаток з типом «Уточнюючий». А ось сумові помилки в Д1 через уточненку виправлятимемо за старою процедурою через коди типу нарахувань 2 — збільшення бази та 3 — зменшення бази нарахування ЄСВ. Ознаки 0 та 1 не використовуватимемо.

Та повернемося до самого додатка. Його формуватимемо не за квартал, а за кожен місяць звітного кварталу. Тобто Податковий розрахунок за 1 квартал у вас міститиме Д1 за січень, Д1 за лютий та Д1 за березень.

З хорошого: коди категорій застрахованих осіб (див. графу 8 на рис. 1) не змінилися. Тобто, наприклад, зарплату, як і сьогодні, відображатимемо з кодом 1, зарплату осіб з інвалідністю — з кодом 2.

Додано також нові коди. Але для звичайних роботодавців згодиться лише один, а саме код категорії застрахованих осіб — 69.

Під цим кодом відображатимемо дохід, що виплачуватиметься учням професійно-технічних навчальних закладів під час проходження ними виробничого навчання та виробничої практики.

завантажити файл

Рис. 1. Фрагмент Д1

Додаток 4

Прототипом додатку 4 (4ДФ) до Податкового розрахунку стала форма № 1ДФ. Додаток 4 (4ДФ) також має два розділи, проте у ньому персоналізовано будемо відображати не тільки ПДФО, а й ВЗ (графи 5а та 5 на рис. 2).

Щоправда, незрозуміло, як вирішиться питання з оподатковуваними негрошовими доходами. Адже у них бази оподаткування ПДФО та ВЗ різні за рахунок застосування «натурального» ПДФО-коефіцієнта. Проте в 4ДФ нам пропонують зазначити одну базу. Тож тут слід чекати на роз’яснення податківців.

З хорошого. Ознаки доходів не змінилися. Ознаки податкових соціальних пільг також. Тож перенавчатися не доведеться.

Зауважимо, що в розділі ІІ додатка 4ДФ також є рядок «Військовий збір». Але там не потрібно вказувати загальну суму збору, зазначену в додатку.

Цей рядок для виправлення помилок за минулі періоди до 01.01.2021 р., коли не було персоналізації за військовим збором.

Ну і вишенька на тортик.

Додаток 4ДФ заповнюватимемо не загальними сумами за квартал, а також з розбиттям за місяцями кварталу.

Тож у звіті за 1 квартал 2021 року буде додаток 4ДФ за січень, додаток 4ДФ за лютий та додаток 4ДФ за березень.

завантажити файл

Рис. 2. Фрагмент 4ДФ

Додаток 5

Додаток 5 (Д5) до Податкового розрахунку свої графи позичив у таблиці 5 Звіту з ЄСВ. Проте без перероблення тут не обійшлося. Тож аналізуємо, що ми отримали в результаті.

Як і раніше таблицю 5 Звіту з ЄСВ, Д5 формуватимемо, якщо протягом звітного кварталу відбулися такі події:

— із застрахованою особою був укладений або розірваний трудовий договір або цивільно-правовий договір на виконання робіт (надання послуг);

— застрахованій особі надана або в неї закінчилася відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до 3 років або відпустка для догляду за дитиною від 3 до 6 років;

— працівник був переведений на іншу посаду (роботу) в того ж роботодавця.

Крім того, додані нові підстави для подання Д5, а саме працівника було:

— призначено на нову посаду;

— переміщено з одного структурного підрозділу до іншого у того ж страхувальника-роботодавця.

Якщо підстав для формування додатка 5 не було, то пусту таблицю до об’єднаного звіту не включаємо.

Переходимо до граф Д5 (див. рис. 3). Чим він відрізняється від таблиці 5 Звіту з ЄСВ?

Що змінилося?

Прибрали графу з кодом загальносоюзного класифікатора професій, посад та тарифних розрядів («код ЗКППТР»). Тож вказуватимемо лише код класифікатора професій.

З’явилася нова графа 11 — внутрішній сумісник. Якщо приймаємо працівника на роботу за сумісництвом і це внутрішнє сумісництво, в графі 11 проставлятимемо 1. Якщо сумісництво зовнішнє — 0.

Ще одна нова графа 12. Якщо відображаємо інформацію про переведення чи переміщення працівника в рамках одного підприємства чи ФОП, то в графі 12 ставимо позначку 1.

Ну і додалася графа 20 «Ознака 0, 1». Як уже було зазначено, це пов’язано з новими правилами виправлення помилок.

Трішки хорошого. Додаток 5 подаватимемо за квартал. Розбивати за місяцями інформацію не потрібно.

завантажити файл

Рис. 3. Фрагмент Д5

Додаток 6

Додаток 6 (Д6) до Податкового розрахунку формуватимуть страхувальники, що мають робочі місця, робота на яких зараховується в спеціальний стаж. Таблиця цього додатка — копія таблиці 7 Звіту з ЄСВ. Єдине — додано графу для виправлення показників. Це графа 17 «Ознака 0, 1».

Додаток 6 також формуватимемо за кожен місяць звітного кварталу.

ВИСНОВКИ

 • Податковий розрахунок має 6 додатків. Проте звичайні роботодавці матимуть справу лише з 4 із них.
 • Прототипами додатків Д1, Д5 та Д6 послужили таблиці 6, 5 та 7 Звіту з ЄСВ відповідно. Додаток 4ДФ — це модернізована форма № 1ДФ.
 • Звітний період, за який подається Податковий розрахунок, — податковий квартал. Але у разі необхідності (вихід на пенсію, отримання виплат із соцфондів) на працівника подаватиметься довідковий Податковий розрахунок.

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Податки & бухоблік»Коментарі
(24)
Бух
25.01.2021
В отримання соцвиплат входять лікарняні? Якщо так, то на кожний лікарняний подавати довідковий податковий розрахунок?
Вікторія Бух
25.01.2021
так, а якщо у вас працівник йде на лікарняний у 3-му місяці кварталу, то подавати два - за перший і другий місяці... Боже, за що нам таке лихо?
00
25.01.2021
так может больничный платить после сдачи квартального
Анна
25.01.2021
000отчет сядет -а 1 квартал только в мае числа 20, люди будуть уже бунт чинить...
000
25.01.2021
Черговий дибілізм від Зеленськогоtransparent_pxl.png
EVGENIY 000
25.01.2021
А він то тут до чого??? transparent_pxl.png
Ірина EVGENIY
29.01.2021
А просто задрал
Вадим
25.01.2021
Чергове покращення та спрощення бухгалтерської роботи. Мало того , що сам звіт громіздкий та перенасичений данними то щей потрібно буде пильнувати, щоб квартальні цифри збігалися з довідковими . Організації з великим штатом і хворобливими працівниками уже можуть закладати бюджет під майбутні штрафи.
Ева
25.01.2021
Боже, какой бред, чем еще нас удивить? Посадили бы этого умника к кому-нибудь в бухгалтерию, чтоб он и договора бегал заключал, и з/п считал, и эти отчёты клепал, в е-звитности годовой набрал из 30 форм, контроли всякие ненужные из 5 таблиц заполнял, про е-дату и прозоро не забыл, пд набирал и все 1 и без помощников, может бы поняли, что теория это совсем не то что практика и выпендриваться меньше стали. Умники нашлись!
volodst@ukr.net
26.01.2021
це повний дебілізм, а не звіт
Інна
26.01.2021
зробіть цей звіт місячним і всі проблеми відійдуть самі собою
Бух Інна
26.01.2021
Хіба таке можливо? Експерти перед прийняттям закон підрахували мільярди економії за рахунок того, що замість 16 звітів у рік буде лише 4!
Вадим Бух
26.01.2021
Це точно, як кажуть у народі "зекономили на сірниках, а на горілці пропили в два рази більше".
Олена
27.01.2021
Дебілізм повний
Ірина
29.01.2021
ну побачили що звіт нікчемний,непотрібний в такому ракурсі,з якимись постійними проміжними ,додатковими, ТАК ВІДМІНІТЬ! ще ж не пізно! Верніть нам наш рідний щомісячний звіт ,хай навіть включили б туди 1-ДФ.Ну хіба це так неймовірно? Аж кричать хочеться від цього непрофесіоналізму і тупості
Анастасія Ірина
31.01.2021
Це точно! Скоро дах поїде від так званих ,, спрощень,,!!!
Ольга
30.01.2021
затрахали! а ще програма ЛОГИКА для місцевих бюджетів ! Та 10-й тарифний розряд у головбуха!
Ольга
02.02.2021
Мені цікаво, хто ж це такий розумний із законодавців придумав, адже довівдковий звіт потрібно буде подавати майже всім підприємствам щомісяця. Повний ......
Наталія
03.02.2021
Так до якоко числа числа подавати цей довідковий звіт?Подробиці: https://buhgalter.com.ua/articles/zvitnist/obyednaniy-zvit-z-yesv-ta-pdfo-vzhe-za-sichen/
Світлана
04.02.2021
А як подавати такий звіт, якщо у лютому юр. особа ліквідовується?
Марина
04.02.2021
А якщо не подати довідковий звіт? Ось у мене ситуація: працівниця зараз на лікарняному з 02.02.21 і ще буде до 11.02.21. Чи будуть штрафи за те, що я не подам довідкову на неї по ЄСВ? а відсоток оплати лікарняного розрахую на підставі розрахунку стажу по трудовій книжці?
Олена
05.02.2021
А саме цікаве , що самого звіту до сих пір не має!!! Через тиждень потрібно буде подавати довідкові. ЯК?
марія
09.02.2021
був звіт справедливий, і можна булоб добавити форму дф в звіт по єсв за місяць, а так ніби складали люди які далекі від звітності.
Teya
17.02.2021
Кто-нибудь уже подавал довідковий звіт за січень? Через какой сервис и какой іd форми?
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
Шановні колеги!
Довгі роки ми наполегливо працювали, щоб вчасно підставляти плече підтримки всім українським бухгалтерам бюджетного сектору. Ми завжди розуміли, що їм нізвідки чекати допомоги й опори, тому розвивали новинний і консультативний портал власними силами та засобами. За що ви повсякчас віддячуєте нам своєю довірою та прихильністю. Ми дуже цінуємо це!

Та настають складні часи в усьому світі – й дедалі важче стає підтримувати гідний рівень роботи найбільшого в Україні порталу за свій кошт, частково покриваючи витрати завдяки рекламі. Цього вкрай замало!

Buhgalter.com.ua – це не лише стрічка новин із тематичними розділами та корисною інформацією. По той бік монітора щоденно стоять на варті роботи порталу 14 фахівців та чимале технічне забезпечення для безперешкодного функціонування сайту.

Ми сформували максимально комфортну ціну, яка б не «била по кишені», – 30 грн на місяць або 1 грн на день. Передплатники видань «Бюджетна бухгалтерія» та «Оплата праці», як і раніше, продовжують користуватися порталом безкоштовно та без реклами.

Розуміємо, для вас це стало несподіванкою, але в сьогоднішніх умовах ми не можемо діяти інакше. Цілком посильна сума, що дорівнює чашці кави у кав’ярні, підтримає життя вашого улюбленого ресурсу. За це ми віддячимо вам завжди цікавою й важливою інформацією та новими ідеями. Далі буде тільки краще!

Залишайтеся з нами – і давайте підтримувати один одного!

Ваші колеги – команда buhgalter.com.ua
30
грн/
місяц
Це приблизно усього 1 грн/день
Ви можете скасувати в будь-який момент
ic-acc-pay
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн