Інформація по темі "" | Публікації по тегу
17.10.24
98 0
Друкувати
Обране

Передача майна та ПДВ: оформлюємо ПН правильно

Бюджетна установа — платник ПДВ згідно з рішенням міської ради передає комунальному підприємству — платнику ПДВ основні засоби та малоцінні необоротні матеріальні активи. Як у такому разі установі, яка передає майно, правильно оформлювати податкову накладну (далі — ПН)?

Безоплатна передача майна — операції звільнені від ПДВ

Одразу зазначимо: безоплатна передача майна в державну та комунальну власність звільнена від ПДВ. Про це свідчать норми на п.п. 197.1.16 ПКУ*. Саме в цьому підпункті ПКУ законодавці прописали порядок та умови звільнення від оподаткування ПДВ операцій з безоплатної передачі майна в державну та комунальну власність.

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Зокрема, звільнено від оподаткування операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об’єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку.

Головна умова — такі операції здійснюють за рішенням КМУ, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування (далі — ОМС), прийнятим у межах їх повноважень.

Крім того, таке звільнення поширюється на операції з безоплатної передачі об’єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності. До речі, зазначені операції також мають провадитися за рішенням органу державної влади або органу місцевого самоврядування, ухваленим у межах їх повноважень.

Отже, у випадку читача бюджетна установа — платник ПДВ здійснює операції, звільнені від оподаткування ПДВ. Та аби не хвилюватися, чи дійсно на такі операції поширюється пільговий режим оподаткування ПДВ, установі, яка передає майно, слід упевнитися, що:

1) передача майна здійснюється на безоплатній основі;

2) операція проводиться між двома платниками ПДВ або між двома юридичними особами;

3) відбувається передача майна виключно у державну чи комунальну власність;

4) операція здійснюється на підставі відповідного рішення Уряду, центральних та місцевих органів виконавчої влади чи ОМС.

На необхідність одночасного дотримання зазначених вимог у разі застосування п.п. 197.1.16 ПКУ якраз звертали увагу податківці в ІПК від 09.04.2024 № 1896/ІПК/99-00-21-03-02 та від 26.01.2022 № 181/ІПК/99-00-21-03-02-06 (ср. USER_SHOW_ID).

Відповідно якщо під час здійснення безоплатної передачі майна не дотримано хоча б одну із зазначених вимог, то така операція оподатковується ПДВ на загальних підставах за ставкою 20 %.

Передаємо майно безоплатно → оформляємо ПН

У цій ситуації бюджетна установа здійснює операції з постачання майна, звільнені від оподаткування ПДВ, і сума податкових зобов’язань за такою операцією фактично дорівнює нулю.

ВАЖЛИВО!

Здійснення звільнених від оподаткування ПДВ операцій не звільняє установу — платника ПДВ від інших обов’язків, передбачених ПКУ та Порядком № 1307*

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.

Зокрема, це стосується й оформлення ПН на операції, звільнені від ПДВ, та їх своєчасної реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН).

Отже, бюджетна установа — платник ПДВ, яка безоплатно передає майно комунальному підприємству, має виконати певні дії.

По-перше, скласти ПН на операцію з безоплатної передачі майна. Таку ПН складаємо на вартість майна, переданого комунальному підприємству.

По-друге, своєчасно зареєструвати таку ПН в ЄРПН.

Нагадаємо: загальні граничні строки реєстрації ПН визначено п. 201.10 ПКУ. Але тимчасово, на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення / скасування, платники мають здійснювати реєстрацію ПН в ЄРПН з урахуванням граничних строків, передбачених п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.

Зокрема, наразі слід дотримуватися таких строків для реєстрації ПН:

— складених з 1-го по 15-те (включно) календарного місяця, — до 5-го календарного дня (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

— складених з 16-го по останній календарний день (включно) місяця, — до 18-го календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Майте на увазі: за несвоєчасну реєстрацію ПН у ЄРПН податковим законодавством передбачено низку штрафів. Це також стосується й ПН, складених на звільнені операції. Докладно про це читайте в матеріалі «Несвоєчасна реєстрація ПН на звільнені операції: чи є штраф?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 7).

По-третє, заповнити декларацію з ПДВ. При цьому інформацію про операції, звільнені від ПДВ, слід навести за кодом ряд. 5.1.

Крім того, не забудьте заповнити окремий додаток до декларації з ПДВ — додаток Д4 «Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю та окремих показників, визначених пунктом 68 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення». Для правильного заповнення цього додатка доведеться обчислити суму ПДВ-пільги. Пояснення, як це зробити, ви знайдете в матеріалі «Надання освітніх послуг: які ПН складати?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 43).

Безоплатна передача майна: особливості оформлення ПН

Тепер щодо заповнення ПН на операції з безоплатної передачі майна. Під час складання такої накладної маємо враховувати особливості, передбачені Порядком № 1307 щодо звільнених від ПДВ операцій.

Як правильно заповнити таку ПН, див. у таблиці нижче.

ПН на операції, звільнені від ПДВ

Реквізит ПН (рядок, графа)

Особливості заповнення ПН

Заголовна частина

Поле (у лівій

верхній

частині)

позначки

У графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робимо помітку «Без ПДВ» (п. 17 Порядку № 1307)

Дата ПН

Зазначаємо дату складання ПН

Номер ПН

ПН присвоюємо поточний номер

Постачальник

(продавець)

найменування

Зазначаємо найменування установи — платника ПДВ

ІПН

Зазначаємо ІПН установи — платника ПДВ

Отримувач

(покупець)

найменування

Зазначаємо найменування комунального підприємства — платника ПДВ

ІПН

Зазначаємо ІПН комунального підприємства — платника ПДВ

податковий

номер

Код комунального підприємства згідно з ЄДРПОУ

код

Код джерела податкового номера (п. 4 Порядку № 1307). У випадку читача зазначаємо код «1»

Таблична частина

Розділ А

ряд. I

Зазначаємо вартість безоплатно переданого майна

ряд. II — VIII

Не заповнюємо* (п.п. 9 п. 16 Порядку № 1307)

ряд. IX

Зазначаємо загальний обсяг операцій, звільнених від оподаткування (код ставки «903») У випадку читача ряд. І і ряд. ХІ — збігатимуться

Розділ Б

гр. 2

Наводимо найменування товару, постачання яких здійснюємо (п.п. 1 п. 16 Порядку № 1307)

гр. 3.3

Зазначаємо код товару згідно з ДК 016:20101

гр. 5

Зазначаємо одиницю виміру послуги — «грн»

гр. 7

Зазначаємо ціну товару (без ПДВ). Заповнюємо у гривнях з копійками (п.п. 5 п. 16 Порядку № 1307)

гр. 8

Зазначаємо код ставки «903», зокрема:

«903» — у разі здійснення операцій з постачання товарів / послуг, звільнених від оподаткування

гр. 9

Зазначаємо код пільги згідно з Довідником пільг, затвердженим на дату оформлення ПН.

Наприклад, для операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об’єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням КМУ, центральних та місцевих органів виконавчої влади, ОМС, ухваленим у межах їх повноважень, Довідником пільг № 126/22 передбачено код пільги «14060425»

гр. 10

Зазначаємо вартість товару (без ПДВ)

гр. 11

Не заповнюємо*

* У графах, які не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.

1 Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016:2010, затверджений наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 № 457.

2 Довідник № 126/2 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету станом на 30.09.2024.

Наведемо приклад заповнення ПН.

Приклад. У листопаді 2024 року бюджетна установа — платник ПДВ безоплатно передає комунальному підприємству — платнику ПДВ майно на суму 250000 грн. Ці операції звільнено від оподаткування ПДВ на підставі п.п. 197.1.16 ПКУ. Код Довідника пільг № 126/2: 14060425.

Висновки

  • Безоплатна передача майна в державну та комунальну власність звільнена від ПДВ (п.п. 197.1.16 ПКУ).
  • Здійснення звільнених від оподаткування ПДВ операцій не звільняє установу — платника ПДВ від складання ПН та її своєчасної реєстрації в ЄРПН.

Бюджетна бухгалтерія, жовтень, 2024/№ 39

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×