Інформація по темі "" | Публікації по тегу
26.07.21
271 0
Друкувати
Обране

Відпускні в Об'єднаному звіті: заповнюємо Д1 та 4ДФ

Обчислити та нарахувати відпускні — це лише пів справи для бухгалтера1. Далі їх потрібно правильно відобразити у зарплатній звітності. Саме про це й поговоримо.


1 Про розрахунок відпускних читайте у журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 20, с. 27; № 21, с. 15.

Суми відпускних роботодавці відображають у розділі І основної частини Податкового розрахунку і двох додатках до нього, а саме:

1) у додатку 1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (Д1);

2) у додатку 4 «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (4ДФ).

Відпускні в 4ДФ

Відпускні відображайте в 4ДФ, сформованому за той місяць звітного кварталу, в якому вони були нараховані/виплачені.

Якщо відпускні нараховуєте в тому місяці, в якому їх виплачуєте, то слід діяти наступним чином. Усю суму нарахованих і виплачених відпускних та утримані/перераховані ПДФО та ВЗ відображайте в 4ДФ за такий місяць, навіть якщо відпускні нараховано за дні наступного місяця.

Розглянемо приклад.

Приклад 1. Працівниця установи Дивна О. М. перебувала в щорічній відпустці з 19 квітня по 6 травня 2021 року.

Дані про нараховані працівниці доходи наведемо у таблиці.

П. І. Б.

(РНОКПП)

Вид нарахування

Нараховано, грн

Сума ПДФО (18 %), грн

Сума ВЗ

(1,5 %), грн

Дивна О. М.

(3030303030)

Зарплата за квітень 2021 року

3930,00

707,40

58,95

Відпускні за квітень-травень 2021 року

3760,00

676,80

56,40

Зарплата за травень 2021 року

6400,00

1152,00

96,00

У цьому випадку в розділі I 4ДФ за квітень звітного ІІ кварталу 2021 року установа відобразить в окремому рядку з податковим номером працівниці:

• у графах 3а і 3 — нарахований і виплачений їй у квітні зарплатний дохід у сумі 7690 грн: сума зарплати за відпрацьовані дні квітня (3930 грн) + сума відпускних за квітень-травень (3760 грн);

• у графах 4а і 4 — ПДФО із сум, зазначених у графах 3а і 3 відповідно, — 1384,20 грн (707,40 грн + 676,80 грн);

• у графах 5а і 5 — ВЗ із сум, зазначених у графах 3а і 3 відповідно, — 115,35 грн (58,95 грн + 56,40 грн);

• у графі 6 — ознаку доходу «101».

До розділу I 4ДФ за травень звітного ІІ кварталу 2021 року потраплять:

• до граф 3а і 3 — заробітна плата за відпрацьовані дні травня — 6400 грн;

• до граф 4а і 4 — ПДФО із сум, зазначених у графах 3а і 3 відповідно, — 1152,00 грн;

• до граф 5а і 5 — ВЗ із сум, зазначених у графах 3а і 3 відповідно, — 96 грн.

На рис. 1 показано, як відобразити нарахування за квітень і травень у 4ДФ.

Рис. 1. Фрагмент 4ДФ за квітень і травень 2021 року

Відпускні у Д1

Незважаючи на те, що відпускні входять до фонду оплати праці, їх зазначайте окремо від суми зарплати. Суму відпускних відображайте у Д1 за той місяць звітного кварталу, в якому вони були фактично нараховані, незалежно від того, коли була виплата.

Таким чином, якщо ви, наприклад, у травні 2021 року нараховуєте відпускні за червень, то їх суми повинні потрапити до Д1 за травень.

У Д1 суми відпускних зазначайте в окремих рядках. При цьому:

• у графі 08 проставляйте той же код категорії застрахованої особи, з яким відображаєте зарплату, нараховану такій особі (у загальному випадку за звичайними працівниками — «1», за особами з інвалідністю, які працюють у звичайних роботодавців, — «2»);

• у графі 09 — код типу нарахувань «10»;

• у графі 10 — місяць і рік, за які нараховані відпускні.

Майте на увазі: графа 14 за рядком з відпускними поточного місяця заповнюється тільки в тому випадку, якщо працівнику в такому місяці не нараховувалася зарплата (працівник увесь місяць перебував у відпустці).

В іншому випадку кількість календарних днів у трудових відносинах у поточному місяці проставляйте за рядком із зарплатою поточного місяця. Графа 14 за рядком з відпускними у такому разі не заповнюється.

У графах 16 та 17 зазначайте загальну суму відпускних і ту, яка ввійшла до бази нарахування ЄСВ після її порівняння з максимальною величиною бази нарахування ЄСВ, відповідно. А у графі 20 проставляйте суму ЄСВ, нарахованого на суму відпускних.

Графи 21 24 заповнюйте в загальному порядку.

Ураховуйте: у Д1 слід сформувати стільки рядків, на скільки місяців припадає щорічна відпустка працівника.

Перейдемо до прикладу.

Приклад 1. Працівник установи Бутко І. П. (повна зайнятість, основне місце роботи) перебував у щорічній відпустці з 17 травня по 9 червня 2021 року.

Дані про нараховані працівнику доходи наведемо у таблиці.

П. І. Б.

(РНОКПП)

Вид нарахування

Нараховано, грн

Сума ЄСВ (22 %), грн

Бутко І. П.

(3131313131)

Зарплата за травень 2021 року

2916,00

641,52

Відпускні за травень 2021 року

3375,00

742,50

Відпускні за червень 2021 року

2025,00

445,50

Далі на рис. 2 покажемо, як відобразити нарахування відпускних у Д1.

Рис. 2. Фрагмент Д1 за травень 2021 року

Відповідно до ст. 31 Закону про оплату праці розмір заробітної плати за повністю виконану місячну норму праці не може бути нижче за розмір МЗП (у 2021 році: з 1 січня — 6000 грн, з 1 грудня — 6500 грн). В іншому разі законодавець вимагає розрахувати і нарахувати працівнику доплату до рівня МЗП.

При цьому суми середнього заробітку, які зберігаються за працівником за час його відпустки, не включають до зарплати для забезпечення її мінімального рівня.

Річ у тому, що відпускні — це виплата, нарахована за невідпрацьований час. Їх розрахунок здійснюють відповідно до Порядку № 100, а не залежно від місячної норми праці, встановленої працівнику в місяці, на який припадає щорічна відпустка.

Отже, якщо на поточний місяць припадає відпустка працівника, то для забезпечення виконання норми ст. 31 Закону про оплату праці зарплату, нараховану йому за фактично виконану роботу, слід порівняти з МЗП, розрахованою пропорційно відпрацьованому часу. Відпускні відкидаємо.

ЄСВ з МЗП виконуємо

Не плутайте такі поняття, як «доплата до МЗП», яка нараховується і виплачується працівникові, і «сплата ЄСВ з МЗП», яку здійснює роботодавець. Це абсолютно різні поняття і в них абсолютно різні правила розрахунку.

Під час нарахування відпускних не забувайте про вимогу щодо сплати ЄСВ з МЗП.

Так, якщо фактична база нарахування ЄСВ за ставкою 22 %, визначена за основним працівником, за місяць, на який припадає щорічна відпустка, виявилася нижче мінзарплати, розраховуйте різницю між цими двома величинами і донараховуйте на неї ЄСВ.


У Д1 за той місяць, за який визначаєте таку різницю, відображайте її суму окремим рядком з кодом типу нарахувань «13» у графі 09. Суму різниці зазначайте в графі 18 цієї таблиці, а донарахований на неї ЄСВ — у графі 20.

Графи 21 — 24 заповнюйте в загальному порядку.

Будз Володимир

Бюджетна бухгалтерія, липень, 2021/№ 28

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.