Інформація по темі "" | Публікації по тегу
23.03.21
4842 0
Друкувати
Обране

Автомобільні акумулятори: обліковуємо, списуємо, утилізуємо

Акумулятор службового «залізного коня» вичерпав свій ресурс. Його треба замінити на новий. Але як правильно це оформити та відобразити в обліку? Що робити зі старим, відпрацьованим акумулятором? А ще цікавіше: як правильно надалі обліковувати новий? Про це й не тільки — у нашій статті.


Ресурс експлуатації

Кожен автомобільний акумулятор має свій ресурс експлуатації. Щоб знати, коли змінювати стару «батарейку» на нову, передусім слід керуватися Нормами №4891. Цей документ містить експлуатаційні норми середнього ресурсу експлуатації АБ2.

Майте на увазі: якщо норми виробника перевищують середні, передбачені у Нормами № 489, останні втрачають силу. Тобто гарантійні зобов'язання виробника АБ мають пріоритетне значення (п. 3.9 Норм № 489). 

Оформлюємо рух

Акумулятор є запчастиною, яка може перебувати на різних етапах обігу, зокрема: зберігання на складі, перебування в експлуатації, ремонт або ТО, списання, утилізація.

Кожний з цих етапів вимагає документального оформлення. Тож керівник установи має призначити відповідального за облік і контроль обігу АБ2 в установі (п. 8.4 Правил № 7953). 

Зберігаємо

Без експлуатації акумулятор може зберігатися в складі авто або поза ним.

Зберігання АБ у складі авто, яке не експлуатується, допускається не більше 30 діб. Та й то, якщо кліматичні умови дозволяють (абз. 2 п. 6.1 Правил № 795).

Якщо ж використання ТЗ тимчасово призупинено на термін понад 30 діб, вже уведений в робочий стан акумулятор потрібно зберігати поза КТЗ. Також поза автомобілем слід зберігати АБ після придбання, якщо її введення в експлуатацію перенесено на більш пізній строк (абз. 1 п. 6.1 Правил № 795). 

Експлуатуємо

Під час експлуатації акумуляторів необхідно контролювати тривалість чи обсяг їх роботи. Такий наробіток вимірюють у календарних місяцях та кілометрах пробігу авто (абз. 18 п.п. 1.2.3 п. 1.2 Правил № 795). Зазначені дані обов’язково мають знайти своє відображення у Картці обліку наробітку та відстежування обігу (додаток 12до Правил № 795). Ці дані необхідно заносити до Картки щоквартально, а також в цілому за рік.

Якщо АБ переставляють з одного авто на інше, у Картці потрібно зазначити відповідні дату і наробіток АБ, а також дату встановлення в інший ТЗ (п. 8.3 Правил № 795).

Також у Картці слід наводити інформацію про виконання сезонного обслуговування авто, поставлення АБ на збереження та факт списання (абз. 2 п. 8.2 Правил № 795)

Обслуговуємо та ремонтуємо

Відповідальна особа має контролювати систематичність і відповідність ведення обліку використання ресурсу і виконання операцій з ТО та ремонту АБ (абз. 2 п. 5.15 розд. V Правил № 795). Результати контролю потрібно відображати у Журналі обліку операцій з технічного обслуговування і ремонту АБ (додаток 10до Правил № 795).

Якщо спроби «реанімувати» АБ вичерпані, необхідно прийняти рішення про її подальшу долю. 

Визнаємо придатність або непридатність

Керівника установи своїм наказом утворює комісію, уповноважену визначати технічний стан акумуляторів (п. 8.4 Правил 795). Рішення про зняття акумулятора з експлуатації комісія фіксує в Картці обліку із зазначенням причин. Якщо ремонт є економічно недоцільним, а гарантійні зобов’язання вже не діють, комісія приймає рішення про списання відповідної АБ. 

Списуємо?

Акумулятор підлягає списанню, якщо він:

  • досяг граничного технічного стану вичерпав встановлений ресурс та є непридатним для використання за призначенням;
  • досяг граничного технічного стану, не вичерпав встановлений ресурс, але фактично є непридатним для виконання своїх функцій.

Важливо: АБ можна списувати на підставі акта, у разі виявлення її виробничих чи експлуатаційних дефектів, які неможливо усунути за допомогою ремонту або його здійснення є економічно недоцільним(п. 3.13 Норм № 489).

До речі, оформлена Картка обліку з висновками про списання АБ вважатиметься актом на її списання (п. 8.4 Правил № 795). 

Облік після списання

Керівник установи окремим розпорядчим документом має призначити відповідальну за облік та утилізацію відпрацьованих акумуляторів особу (п. 9.2 Правил № 795). Найліпший варіант – покласти цю функцію на відповідального за облік і обіг АБ в установі. Така особа забезпечити ведення обліку відпрацьованих АБ з відображенням даних в Журналі обліку і обігу відпрацьованих АБ (додаток 14 до Правил № 795);

Майте на увазі: існують чітко визначені строки здачі відпрацьованих АБ на утилізацію. Зокрема, це потрібно зробити не пізніше трьох місяців після списання відповідних АБ (п. 9.9 Правил № 795). 

Брухт та його реалізація

Старий акумулятор обов’язково підлягає утилізації. Водночас його можна реалізувати як вторинну сировину, наприклад постачальникам АБ і отримати вигоду.

Для цього АБ після списання оприбутковуємо як брухт свинця. Оцінюємо його за чистою вартістю реалізації або виходячи з вартості подібних запасів. Останню відображаємо в акті оцінки довільної форми (п. 15 розд. ІІ Методрекомендацій № 114).

З постачальником АБ підписуємо договір на купівлю брухту. Передачу якого здійснюємо на підставі акту приймання-передачі (у довільній формі). 

Бухоблік

Новий акумулятора, придбаний окремо від авто, зараховуємо на субрахунок 1515 «Запасні частини». При цьому вартість придбаної АБ значення не має.

А от як обліковувати АБ після встановлення на службове авто, вирішувати вам. Так, у вашому арсеналі є два варіанти:

1) або списати вартість акумулятора на витрати звітного періоду одразу після установлення;

2) або продовжувати обліковувати акумулятор у складі запасів до моменту списання (виходу з ладу).

Авжеж перший варіант значно простіший. Списали і забули. Але саме в цьому і його головний мінус. Контролювати рух та використання АБ після введення в експлуатацію дозволяє лише другий варіант. Саме його ми радимо застосовувати. Для зручності деталізуйте операції з обліку акумуляторів за допомогою аналітичних рахунків.

Брухту свинця після списання старої АБ оприбутковуємо на субрахунок 1518 «Інші виробничі запаси». Відображати дохід на субрахунку 7211 «Доходи від реалізації активів» будемо двічі. При оприбуткуванні брухту та після його реалізації. 

1 Наказ Мінтрансу та зв’язку «Про затвердження Експлуатаційних норм середнього ресурсу акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі» від 20.05.2006 р. № 489.

2 АБ – акумуляторна батарея.

3Правила експлуатування акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджені наказом Мінтрансу та зв’язку від 02.07.2008 р. № 795.

4 Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку запасів суб’єктів державного сектору, затверджені наказом Мінфіну від 23.01.2015 р. № 11.

 

Приклад з обліку заміни відпрацьованого автомобільного акумулятора на новий ви знайдете у журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 11, с. 17

ЧИТАТИ ДОКЛАДНІШЕ


 

 

Окрім того, у свіжому випуску «Бюджетної бухгалтерії»:

Електронні «трудові»: чекаємо на нормативку

Старі-нові меморіальні ордери + оборотна відомість

Оновлення Плану рахунківі Типової кореспонденціїне за горами

Звільнення за переведенням:зарплатні тонкощі

Останнім часом ми отримуємо чимало запитань від читачів, які починаються так: «Працівника переводять до іншої установи…» або «Працівників прийнято за переведенням…». Подякувати за це маємо торішній реформі адміністративно-територіального устрою. Тож давайте сьогодні розглянемо декілька найбільш поширених ситуацій.

Передача відпускної компенсації:що в бухобліку

Звільняючись за переведенням, іноді працівники виявляють бажання прихопити із собою на нове місце зароблену відпускну компенсацію. І мають на це повне право. Як оформити й провести передачу компенсації за невикористану відпустку між роботодавцями, читайте у попередній публікації. А зараз про порядок відображення цих операцій у бухобліку обох сторін.

Передача / отримання майна: розв’язуємо облікові ребуси

Одні установи ліквідуються, інші — переживають реорганізацію. Цей процес неминуче пов’язаний із передачею/отриманням майна між бюджетними установами. Тож не дивно, що бухгалтерські форуми, чати і спільноти аж «тріщать» від запитань щодо оформлення й обліку таких операцій. У цій статті розглянемо найцікавіші облікові питання й надамо практичні поради щодо їх вирішення.

Звільнення у навчальній відпустці: що з відпускними?

Працівнику установи надано навчальну відпустку з 9 по 19 березня поточного року і виплачено відпускні. 12 березня він подав заяву про звільнення за власним бажанням у зв’язку зі зміною місця проживання. Чи може працівник звільнитися в період навчальної відпустки? Чи потрібно при остаточному розрахунку утримувати з нього відпускні за дні, що припадають на період після звільнення?

Соцвідпустка на дітей:відповідаємо на топові запитання

Соцвідпустка на дітей (додаткова оплачувана соціальна відпустка) — одна з гарантій для працівників, які мають дітей. Але хто саме має право на таку відпустку і за яких умов? Як правильно її поділити і продовжити? Та як бути з компенсацією за невикористану «дитячу» відпустку? Маєте сумніви з цього приводу? Тоді тримайте добірку відповідей на особливо популярні запитання.

Готуємо документидля списання майна

Списання майна — ця тема постійно цікавить бухгалтерів. Серед особливо популярних запитань: які документи необхідно підготувати для списання нерухомого та рухомого майна? Впоратися легко з цим завданням вам допоможуть роз’яснення, надані фахівцями МОН у листі від 05.02.2021 р. № 1/9-56.

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Газета «Бюджетна бухгалтерія»Коментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн