Інформація по темі "" | Публікації по тегу
12.04.21
8700 0
Друкувати
Обране

Батьківські внески: оформлюємо, обліковуємо і використовуємо

Передусім слід розуміти: такі кошти є нічим іншим як благодійна допомога. При цьому батьки є благодійниками, а школи та дитсадки – бенефіціарами. Благодійні внески можуть надаватися як у грошовій формі, так і у вигляді товарів, робіт та послуг.

Тетяна СТАНКУС експерт з фінансових питань  

БЮДЖЕТНА БУХГАЛТЕРІЯ КВІТЕНЬ, 2021/№ 14

 

Кошти батьків = благодійна допомога

Майте на увазі: прийом благодійних внесків від фізичних і юридичних осіб відбувається виключно на добровільній основі(лист МОН від 05.09.2013 р. № 1/9-608). Також фахівці МОНу наголосили: у разі надання благодійних внесків батьками, дотримання вимог названих вище нормативних актів є обов'язковим. Окрім того, у цьому випадку не обійтися без оформлення відповідної документації та відображення операцій з отримання коштів від батьків у бухобліку. 

Бюджетний облік

Кошти, надані батьками школі або дитячому садку, визнаються бюджетними коштами. Такі надходження належать до першої підгрупи другої групи власних надходжень бюджетних установ (ч. 4 ст. 13 БКУ). У свою чергу, останні є складовою частиною спеціального фонду бюджету.

Такі надходження слід відображати за кодом класифікації доходів 25020100 «Благодійні внески, гранти та дарунки».

Звісно, запланувати надходження благодійних внесків заздалегідь неможливо. Тому в разі їх фактичного отримання на спеціальний реєстраційний рахунок, внесіть зміни до спецфонду кошторису. Такі зміни вносимо відповідно до вимог Порядку № 2281.

Також пам’ятайте: витрачати кошти першої підгрупи другої групи власних надходжень можна на організацію своєї основної діяльності.

Втім благодійник цілком може визначити цілі витрачання внеску самостійно. Якщо ж батьки надали садочку або школі грошові кошти без визначення конкретних напрямів їх спрямування, їх встановлює керівник закладу. При цьому він має спрямовувати одержані надходження на першочергові потреби, пов’язані з основною діяльністю установи.

До речі, абз. 2 п. 2 Порядку № 12222 дозволяє витрачати благодійні внески і на виплату зарплати працівникам установ і закладів освіти. Але пам’ятайте: спрямувати благодійні кошти на зарплату ви можете лише за умови, що такий напрям визначили самі батьки. 

ВАЖЛИВО! Благодійні внески не можуть заміняти плату за надання установами і закладами платних послуг 

Плата за надані послуги є обов’язковою. Тоді як благодійні внески батьків – цілком і повністю добровільні. Тож не слід їх плутати із батьківською платою за харчування у дитсадках або платою за додаткові заняття, гуртки, секції тощо. 

Документальне оформлення

У разі оформлення надання благодійних внесків, йдеться про договір про пожертву. При цьому до договору про пожертву застосовуються положення про договір дарування (ст. 729 ЦКУ). Такий договір може бути укладено як у письмовій, так і в усній формі. Тож письмова форма договору зовсім не обов’язкова. Письмовий договір оформляйте, якщо на цьому наполягають батьки. Наприклад, застосування такої форми договору буде доцільною при наданні особливо цінних речей. А от, прописати конкретні напрями використання благодійних внесків, можна не тільки в договорі.

Більш простим і зручним способом для батьків буде оформлення заяви на ім’я керівника закладу освіти з проханням прийняти благодійні внески. Саме в цій заяві можна визначити напрями спрямування внесків.

Також призначення спрямування коштів можна зазначити безпосередньо в заяві на переказ готівки. Останню оформляють при внесенні батьками коштів на спеціальний реєстраційний рахунок установи. Форму цієї заяви наведено у додатку 10 до Інструкції № 1033. У реквізиті «Призначення платежу» батьки можуть зазначити конкретний напрям використання. Наприклад, це може бути: «на придбання підручників з англійської мови», «на святкове обладнання залу», «на придбання посуду для дітей» тощо. До речі, видана батькам квитанція буде підтвердженням факту внесення коштів на рахунок установи. 

Бухгалтерський облік

Кошти, отримані закладами та установами освіти від батьків на виконання цільових заходів, належать до складу доходів за необмінними операціями (абз. 4 п. 1.2 розд. ІІ НП(С)БО 1244). Такі доходи визнаються одночасно з отриманням активів. Тобто нарахування доходів здійснюємо за фактом зарахування благодійних внесків на спеціальний реєстраційний рахунок або внесення готівки в касу (п. 3.4 розд. ІІ НП(С)БО 124).

Відображення операцій з надходження благодійної допомоги (незалежно від її форми) передбачає обов’язкове визнання доходів за субрахунком 7511 «Доходи за необмінними операціями».

Нагадаємо: для обліку операцій з нарахування доходів спецфонду, у тому числі отриманих як благодійна допомога, призначений меморіальний ордер № 14.

Порядок обліку отримання та витрачання спонсорських та благодійних внесків у грошовій формі визначено пп. 5. 7 та 5.8 Типової кореспонденції

1 Порядок складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджений постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228.

2 Порядок отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування, затверджений постановою КМУ від 04.08.2000 р. № 1222.

3 Інструкція про ведення касових операцій банками в України, затверджена постановою правління НБУ від 25.09.2018 р. № 103.

4 Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 124 «Доходи», затверджене наказом Мінфіну від 24.12.2010 р. № 1629. 

Як відображати надходження і витрачання батьківських внесків у бухобліку, фінансовій та бюджетній звітності, ви знайдете у журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 14, с. 11

ЧИТАТИ ДОКЛАДНІШЕ


 

Окрім того, у свіжому випуску «Бюджетної бухгалтерії»:

Оклади робітників ОМС у 2021 році: Мінекономіки змінило думку

Зміни у порядку індексації: що нового?

Індексуємо зарплату у квітні 2021 року

Бартерні операції в бюджетній сфері: чи можливо?

КП1 надає послуги з обрізки дерев. Місцева рада розраховується з КП не грошовими коштами, а обрізаною деревиною. Чи не суперечить така ситуація нормам чинного законодавства?

Платні послуги чи оренда для закладу культури?

Заклад культури надає приміщення для проведення концертів. Чи є такі послуги різновидом орендних операцій? Чи необхідно у зв’язку з цим дотримуватись вимоги законодавства про оренду?

Змінити допороговий договір: дії замовника

На початку року установа уклала договір із надання доступу до мережі Інтернет на суму 23400 грн. Згодом провайдер повідомив про підвищення тарифу на послуги. У зв’язку з цим вартість договору зросла на 4440 грн. Якими мають бути наші дії у цій ситуації? Чи потрібно оприлюднювати таку додаткову угоду у Prozorrо?

Забезпечувальний депозит — повернули: що робити далі?

Строк дії договору оренди закінчився, орендоване майно прийнято без зауважень. Орендодавець повернув на рахунок орендаря забезпечувальний депозит. Яка доля цих коштів? Потрібно їх перераховувати до доходів відповідного бюджету чи можна залишити в розпорядженні установи? З’ясуємо разом.

Об’єднаний звіт з ЄСВ та ПДФО: заповнюємо разом

Саме час подбати про складання та подання об’єднаного звіту з ЄСВ та ПДФО. Не знаєте, з чого почати, бо звіт дуже об’ємний, містить багато різної інформації, котра ще й дублюється в різних додатках? Докладно про всі ці додатки ми розповімо у майбутніх публікаціях. А сьогодні покажемо на прикладі, як правильно заповнити єдиний звіт.

Вартість води включено до вартості квитка: що з добовими?

У вартості квитка відрядженого зазначено воду за 23 грн. Чи вважається це харчуванням? Чи слід вартість води вираховувати з добових?

Підвищення кваліфікації: відповіді на влучні запитання

«Прокачати» свої навички — завжди корисно. А деколи навіть необхідно та законодавчо обов’язково. Сьогодні поговоримо про підвищення кваліфікації. З вас запитання — з нас відповіді.

Службовець —> посадова особа: чи зберігається «надбавочний» стаж?

З 1 березня 2021 року касира та секретаря-друкарку ОМС переведено зі службовців у посадові особи ОМС. Чи зараховується їм період роботи на попередніх посадах до стажу служби в ОМС для встановлення надбавки за вислугу років?

Стій, хто іде? дистанційники & надомники

У попередньому номері ми розглядали законодавчі новації у сфері гнучкого режиму роботи1. Й обіцяли розповісти, як не переплутати дистанційну та надомну роботу. Не будемо зволікати. Сказали — зробили. Сьогодні з’ясуємо, що спільного та відмінного між цими двома видами роботи.

Матдопомога на «соцпобут»: чи платити під час декрету?

Спеціаліст держоргану з 9 березня 2021 року знаходиться у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 27 березня працівниця надала заяву з проханням виплатити їй матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. Чи можна надати їй таку допомогу?

Вагітна працівниця «на збереженні»: як платити лікарняний?

Вагітна працівниця у березні 2021 року перебувала на лікарняному. На початку квітня вона надала листок непрацездатності, виданий у зв’язку із загрозою переривання вагітності (вагітність — 22 тижні). Її загальний страховий стаж становить 5 років і 6 місяців. Як оплачувати лікарняний листок: у розмірі 100 % середнього заробітку чи залежно від стажу?

Послуги закладів культури, що не є орендою

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×