Інформація по темі "" | Публікації по тегу
08.03.21
101 0
Друкувати
Обране

Комп + софт від благодійника: що в бухобліку

Бюджетна установа отримала благодійну допомогу — комп'ютерну техніку з так званим софтом — встановленим ПЗ1 (операційна система Microsoft Windows та графічний редактор Photoshop). При цьому в документах, наданих благодійником, вартість комп'ютерної техніки та програмного забезпечення зазначено окремими сумами. Чи потрібно збільшувати первісну вартість комп'ютера на вартість таких програм? Чи вважається таке програмне забезпечення нематеріальними активами? Чи потрібно його оприбутковувати на позабалансовий субрахунок? Як правильно відобразити таку операцію в бухобліку?


1 ПЗ — програмне забезпечення.

ПЗ: на яких умовах отримуємо

Передусім з’ясуємо, на яких умовах установа отримує від благодійника ПЗ. Звичайно, ми не будемо вас знайомити з видами програмних продуктів та пояснювати, для чого потрібен кожен із них. Лише зазначимо, що ПЗ — це всі програми, процедури та дані, що мають стосунок до функціонування певної комп’ютерної системи.

Тобто ПЗ являє собою базовий набір програм, що дає можливість керувати комп’ютером як єдиним цілим. З огляду на це, як операційну систему, так і графічні редактори, без сумніву, можна віднести до ПЗ.

А от далі — цікавіше. Річ у тому, що всі комп’ютерні програми належать до об’єктів авторського права. Про це чітко зазначено у п. 2 ч. 1 ст. 433 ЦКУ, а також у п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону про авторське право2.

2 Закон України «Про авторське право і суміжні права» від 11.07.2001 р. № 2627-III.

У свою чергу, в бухобліку авторське та суміжні з ним права (у тому числі й комп’ютерні програми) належать до нематеріальних активів. Це передбачено абз. 4 п. 2 розд. ІІ НП(С)БО 1223. Відтак, зарахування «операційки» та графічного редактора до складу нематеріальних активів виглядає цілком логічним.

3 Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 122 «Нематеріальні активи», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 р. № 1202.

Начебто все зрозуміло. Але пам’ятайте: зараховуванню до складу нематеріальних активів підлягають придбані права на володіння, користування та розпорядження об’єктом нематеріальних активів. Причому відчуження цих прав від колишніх власників та визначення вартості таких об’єктів є обов’язковою умовою. Пряму вказівку на це містить п. 4 розд. ІІ Методрекомендацій з обліку НА4.

4 Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку нематеріальних активів суб’єктів державного сектору, затверджені наказом Мінфіну від 23.01.2015 р. № 11.

Увага!

До складу нематеріальних активів зараховують придбані права на володіння, користування та розпорядження об’єктом нематеріальних активів.

Також зауважте: підставою для зарахування нематеріального активу (у тому числі й ПЗ) на баланс є первинний документ, згідно з яким цей об’єкт вводиться в господарський оборот. Таким документом може бути патент, свідоцтво, ліцензійний договір, договір про створення за замовленням і використання об’єкта права інтелектуальної власності, договір про передання виключних майнових прав інтелектуальної власності тощо.

Натомість у нашій ситуації установа-користувач на встановленні операційну систему та графічний редактор отримує лише права тимчасового користування.

А ось опубліковувати, розповсюджувати, продавати чи в інший спосіб відчужувати такі програми установа в жодному разі не має права. Адже отримавши безоплатно ліцензійні програми, установа не отримує право володіння та розпорядженням ними. Такі права залишаються за їх розробниками. Таким чином, установа не має підстав зараховувати зазначене ПЗ на свій баланс до складу нематеріальних активів.

Чи збільшувати первісну вартість ПК

Спочатку визначимо, чи є підстави для збільшення первісної вартості комп’ютера на вартість встановленого ПЗ.

Для цього пригадаємо, які витрати включають до первісної вартості об’єкту ОЗ. Перелік складових первісної вартості ОЗ наведено в п. 5 розд. ІІ НП(С)БО 121.

Зокрема, серед них витрати, безпосередньо пов’язані з доведенням необоротних активів до придатного для використання стану.

При цьому, з одного боку, використовувати комп’ютер без операційної системи практично неможливе, принаймні за його прямим призначенням. Тоді як відсутність графічного редактора жодним чином не впливає на можливість користування технікою. Хоча виконувати функції, передбачені такою програмою, за її відсутності не вийде.

А от з іншого боку, вартість ліцензійних програм не входить до вартості комп’ютерів. Адже в документах, наданих благодійником, вартість комп’ютерної техніки та ПЗ зазначено окремими сумами.

Ба більше, у цьому разі установа фактично не понесла жодних витрат, пов’язаних з доведенням такої техніки до стану, придатного для використання. Авжеж, такі витрати були понесені благодійником. Саме про це й свідчать надані документи.

Шукаємо вихід

Тож як правильно вчинити в такій ситуації?

Як завжди, вибір за вами. Але, на нашу думку, все ж таки вартість безоплатно отриманих ліцензійних програм не варто включати до первісної вартості комп’ютерної техніки.

Порядок подальшого обліку програм здійснюємо за стандартною схемою. Тобто керуємось загальноприйнятим порядком обліку програм, придбаних бюджетними установами на правах користування.

Нагадаємо: у такому разі установа-користувач ліцензійних програм обліковує такі об’єкти на позабалансовому субрахунку. На користь цього варіанту свідчать п. 16 розд. ІІ Методрекомендацій з обліку НА.

Важливо

Авторські права, отримані у користування, обліковують поза балансом

Тож для обліку та узагальнення інформації про отримане в користування авторське право і суміжні з ним права використовуємо субрахунок 013 «Орендовані нематеріальні активи розпорядників бюджетних коштів».

При цьому оцінювати такі об’єкти варто виходячи із розміру винагороди, визначеної умовами договору.

В решті-решт, саме вартість ПЗ, зазначена в документах благодійника, і буде обліковою вартістю таких програм.

Наостанок розглянемо умовний приклад.

Приклад. Заклад освіти отримав від благодійника комп’ютерну техніку для кабінету інформатики. Зокрема, надійшло 7 персональних комп’ютерів вартістю 21000 грн кожен, на загальну суму 147000 грн. Згідно з первинними документами, отриманими разом із комп’ютерами, до складу кожного з них входять моноблок, клавіатура та миша.

Згідно з наказом про облікову політику вартісний критерій для ОЗ встановлено на рівні 20 тис. грн. З огляду на це, отриману комп’ютерну техніку зараховано до складу ОЗ на субрахунок 1014. Окрім того, на кожен комп’ютер установлено операційну систему Microsoft Windows 10 Home та Photoshop. Згідно з наданими документами вартість операційної системи — 3500 грн , графічного редактора — 10500 грн на кожне робоче місце.

Усього отримано ліцензійних програм на правах користування на суму 98000 грн. Такі програми зараховано на позабалансовий облік.

У бухгалтерському обліку ці операції слід відображати таким чином:

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума, грн

№ м/о

дебет

кредит

1

Оприбутковано безоплатно отриману комп’ютерну техніку

1014

2117

147000

4

Водночас відображено:

• дохід від безоплатно отриманої комп’ютерної техніки

2313

7511*

147000

3

• збільшення внесеного капіталу на суму безоплатно отриманої комп’ютерної техніки

7511

5111

147000

14

• касові видатки

2117

2313

147000

3,4

2

Відображено безоплатно отримане ПЗ на правах користування

8013

2117

98000

4

Водночас відображено:

• дохід від безоплатно отриманих програм

2313

7511*

98000

3

• касові видатки

2117

2313

98000

3, 4

3

Відображено отримання прав на користування програмним забезпеченням (операційною системою та графічний редактором) у позабалансовому обліку

013

98000

16

* Не пізніше останнього робочого дня звітного місяця на суму отриманої благодійної допомоги необхідно подати до Держказначейської служби Довідку про надходження в натуральній формі.

Увага! Довідку оформляємо на загальну суму — 245000 грн, у тому числі: 147000 грн зазначаємо за КЕКВ 3110 і 98000 грн — за КЕКВ 2240.

ВИСНОВКИ

• В бухгалтерському обліку авторське та суміжні з ним права (у тому числі й комп’ютерні програми) відносять до складу нематеріальних активів.

• На облік у складі нематеріальних активів беруть придбані права на володіння, користування та розпорядження об’єктом нематеріальних активів.

• Авторські права, отримані у користування, обліковують на позабалансовому субрахунку 013.

Матвєєва Вікторія

Бюджетна бухгалтерія, березень, 2021/№ 10

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.