Інформація по темі "" | Публікації по тегу
07.11.23
3253 2
Друкувати
Обране

Отримали неустойку, штраф, пеню: що з ними робити?

Бюджетна установа отримала від користувача її платними послугами пеню за невиконання умов договору.

Бюджетна установа отримала від користувача її платними послугами пеню за невиконання умов договору. У зв’язку з цим виникли запитання:

1. Як класифікувати і який код класифікації доходів визначити за такими надходженнями, як неустойка, штраф та пеня?

2. Якщо віднести неустойку, штраф, пеню до власних надходжень не можна, то куди подіти ці кошти? 

Покарання за невиконання умов договору

Згідно зі ст. 230 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV у разі порушення учасником господарських відносин правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання на нього накладаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку він зобов’язаний сплатити постраждалій стороні договору.

При цьому учасниками відносин у сфері господарювання вважаються суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності. Це передбачено ст. 2 ГКУ.

Тобто якщо бюджетна установа надає платні послуги, виконує роботи, реалізує продукцію контрагенту, а той порушує визначені договором зобов’язання, то є підстави стягнути з контрагента неустойку, штраф або нараховувати пеню на користь бюджетної установи.

Але пам’ятайте, що неустойка, штраф, пеня не можуть вважатисяскладовою вартості послуги, робіт чи реалізованої продукції. 

Власні надходження чи ні?

Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 № 2456-VI передбачено, що власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету (п. 4 ст. 13 БКУ).

Відповідно до п.п. 15 п. 1 ст. 2 БКУ власні надходження бюджетних установ — це надходження, отримані в установленому порядку бюджетними установами як плата за надання послуг, виконання робіт та цільових заходів, гранти, дарунки та благодійні внески, а також надходження від реалізації в установленому порядку продукції чи майна та іншої діяльності.

Види власних надходжень бюджетних установ визначені п. 4 ст. 13 БКУ. Серед них, зокрема, є плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю (підгрупа 1 першої групи) та надходження бюджетних установ від додаткової (господарської) діяльності (підгрупа 2 першої групи). Але таких видів надходжень як неустойка, штраф або пеня немає.

Оскільки штрафні санкції (неустойка, штраф, пеня) не є ціною послуг вартісного характеру, тому не можуть зараховуватись як власні надходження бюджетних установ. На це свого часу звернув увагу й Мінфін у листі від 29.01.2018 № 35140-05/23-92/252.

Тому якщо бюджетна установа отримає на свій рахунок неустойку, штраф або пеню, вона зобов’язана буде усю суму таких надходжень перерахувати у відповідний бюджет (залежно від того, з якого бюджету вона фінансується). 

Який код доходів?

Відповідно до п. 23 ч. 2 ст. 29 БКУ до доходів загального фонду державного бюджету, зокрема, віднесено кошти від санкцій (штрафи, пеня тощо), що застосовуються відповідно до закону.

Водночас згідно з п. 38 ч. 1 ст. 64 БКУ до доходів загального фонду місцевих бюджетів віднесено адміністративні штрафи, що накладаються місцевими органами виконавчої влади та виконавчими органами місцевих рад або утвореними ними в установленому порядку адміністративними комісіями.

Бюджетною класифікацією, затвердженою наказом Мінфіну від 14.01.2011 № 11, не визначено окремого коду для зарахування штрафних санкцій (неустойки, штрафу, пені) у разі порушення учасником господарських відносин правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання.

Тому у зв’язку із відсутністю окремого коду бюджетної класифікації для зарахування зазначених коштів таки надходження підлягають перераховуванню до бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»

Що в бухобліку?

Що стосується обліку таких сум, то оскільки вони не є ані доходами, ані видатками установи, вони пройдуть через рахунок установи, так би мовити, «транзитом» до бюджету.

Кореспонденція субрахунків у цьому випадку буде такою: 

з/п

 

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

КЕКВ

№ м/о

дебет

кредит

1

Нараховано заборгованість контрагента за невиконання умов договору

2117

6312

0000

4, 17

2

Надійшла сума неустойки (штрафу, пені)

2313

2117

0000

3, 4

3

Перераховано неустойку (штраф, пеню) до доходу бюджету

6312

2313

0000

3, 17

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цеКоментарі
2
Микита
07.11.2023
А якщо ми перераховуємо за кодом 24060300 "Інші надходження" це неправильно?
Svetlana
07.11.2023
Мінфін у листі від 29.01.2018 № 35140-05/23-92/252 казав про доцільність застосування коду 21081100 Але якщо ви перерахували до бюджету за іншим кодом, то навряд чи вас за це хтось покарає. Головне - віддати ці кошти до бюджету
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі