Поточний ремонт власними силами
Поточний чи капітальний?
Це головне питання, яке слід вирішити перед тим, як розпочинати планування проведення ремонту та, власне, сам ремонт.
Роз’яснення щодо віднесення робіт до поточного та капітального ремонтів надав Держбуд у листі від 30.04.2003 р. № 7/7-401.
Так, капітальним ремонтом вважається:
- комплекс ремонтно-будівельних, робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій;
- відновлення будівель в зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням;
- поліпшення експлуатаційних показників;
- покращання планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об'єкта.
Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин (за умови їх автономності).
Поточний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання.
Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, то комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі).
Поточний ремонт повинен провадитись з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об'єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).
Також для розмежування капітального та поточного ремонтів Мінжитлокомунгосп у листі від 11.03.2009 р. № 8/7-2425 рекомендував використовувати Примірний перелікпослуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом Держкомітету з питань ЖКГ від 10.08.2004 р. № 150.
У зазначеному листі відмічено, що цей Примірний перелік № 150 можна застосовувати для визначення робіт поточного чи капітального ремонту лікарень, навчальних закладів, адміністративних будинків за рішенням їх власників. Якщо ж Примірний перелік № 150 не дає чіткої відповіді до якого виду ремонтів слід віднести заплановані роботи, то остаточне рішення щодо віднесення ремонту до капітального чи поточного ухвалює керівник установи.
Для більш достовірного визначення характеру робіт доцільно створити спеціальну комісію, до складу якої включити фахівців (інженера, технічного працівника тощо), яка огляне об’єкти необоротних активів у цілому або їх окремі частини. Вона зафіксує виявлені дефекти, зазначить заходи, які необхідно бути вжити щодо їх усунення, у відповідному акті.
Як оформити поточний ремонт власними силами?
І перш за все тут хвилює питання: чи потрібно складати проектну документацію під час проведення поточного ремонту власними силами? Заспокойтеся, у цьому випадку вона не потрібна.
Справа в тому, що про будівництво та капремонт усе чітко розписано у профільних нормативних актах. А ось про поточний ремонт інформації не густо. І тут на допомогу прийшов Мінрегіонбуд.
У своєму листі від 05.03.2019 р. № 7/15.2/3696-19 він перелічив нормативні акти, якими не слід керуватися під час проведення поточного ремонту господарським способом. Зокрема, це Закон України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.99 р. № 687-XIV та Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. № 3038-VI.
Щодо будівельних норм на стадії проектування, прописаних у ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», то про поточний ремонт тут також не йдеться. Нема згадки про поточний ремонт й в Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіону від 16.05.2011 р. № 45та Порядку затвердження проектів будівництва та проведення її експертизи, затвердженого постановою КМУ від 11.05.2011 р. № 560.
Виходячи з положень зазначених законодавчих та нормативних документів поточний ремонт не відноситься до будівництва, тому на нього не поширюються законодавчі та нормативні документи, що діють у будівництві.
Отже, оскільки поточний ремонт не підпадає під дію зазначеної нормативки, то розроблення відповідної проектної документації не потребує.
До речі, це нещодавно підтвердило й Мінрозвитку громад та територій у листі 19.07.2021 р. № 8/15.1/4197-21.
Як вже зазначено вище, починати ремонт необхідно з комісійного обстеження приміщення, за результатами чого необхідно скласти дефектний акт (як варіант, можна застосувати додаток Р «Форма дефектного акта» до ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва»), у якому потрібно навести найменування робіт та витрати. Розрахувати таки витрати доведеться самостийно на підставі поточного рівня цін на трудові та матеріально-технічні ресурси.
Крім того, на підставі висновку комісії обов’язково слід скласти кошторисна проведення ремонтних робіт.
-
Платне користування сайту передбачає:
- доступ до новин, статтей, довідників
- безлімітні завантаження всіх бланків
- відсутність реклами
місяць