Інформація по темі "" | Публікації по тегу
08.03.21
541 0
Друкувати
Обране

Ремонт об'єкта оренди коштом орендаря

Бюджетна установа в минулому році уклала договір оренди частини приміщення з іншою бюджетною установою. При цьому установа-орендар фінансується з обласного бюджету, а орендодавець — з міського. Орендоване приміщення знаходиться на останньому поверсі будівлі. Нещодавно почав протікати дах. Чи має право установа-орендар здійснити витрати на ремонт такого приміщення (відремонтувати дах)?


Відразу відповімо: так. Орендар може проводити витрати на ремонт об’єкта оренди. Але при цьому необхідно дотримуватись вимог не тільки бюджетного законодавства, але й цивільного. Водночас потрібно враховувати і приписи нормативно-правових актів, якими регламентовано здійснення орендних відносин.

До речі, зауважимо: для вирішення цього питання не має значення ані форма власності орендаря та орендодавця, ані їх підпорядкованість, ані джерела фінансування їх діяльності.

А от що справді має значення і на що варто звернути увагу, далі пояснимо.

І спочатку нагадаємо, коли орендар має право проводити ремонт об’єкта оренди, а коли це є його прямим обов’язком.

Вимоги ЦКУ

У сфері орендних відносин діє таке загальне правило: поточний ремонт об’єкта оренди проводить орендар за свій рахунок. Тоді як капремонт майна, переданого в оренду, лягає на плечі орендодавця (балансоутримувача). Про це чітко зазначено в ч. 1 та 2 ст. 776 ЦКУ.

Однак не слід забувати і про застереження, передбачене цією нормою: якщо інше не встановлено договором. Виходить, що згаданої норми ЦКУ все ж таки недостатньо для остаточного вирішення питання. А тому можливість проведення ремонту орендованого майна передусім залежить від умов конкретного договору оренди.

Водночас майте на увазі: якщо орендодавець (балансоутримувач) не здійснив капітальний ремонт майна і це перешкоджає його використанню за призначенням, орендар має право (ч. 3 ст. 776 ЦКУ):

• або відремонтувати майно, зарахувавши вартість ремонту в рахунок орендної плати, або вимагати відшкодування вартості ремонту;

• або вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.

Вимоги Закону про оренду1

1 Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 р. № 157-IX.

Порядок здійснення поліпшень та ремонту об’єкта оренди визначено в ст. 21 Закону про оренду. Зокрема, орендар державного або комунального майна може проводити поточний та/або капітальний ремонт такого майна за письмовою згодою балансоутримувача. Відтак, витрати на здійснення ремонтних робіт (незалежно від виду ремонту), вочевидь, ляжуть на плечі саме орендаря (ч.1 ст. 21 Закону № 157).

Між тим орендне законодавство дозволяє зарахувати витрати на здійснення ремонту в рахунок орендної плати. Так, якщо ж об’єкт оренди неможливо використовувати через незадовільний стан, орендар має повне право зарахувати витрати на здійснення такого ремонту в рахунок орендної плати. Однак такий взаємозалік можна проводити не частіше ніж один раз протягом усього строку оренди (ч. 2 ст. 21 Закону № 157).

Що прописати в договорі оренди?

Головним орієнтиром у цьому питанні є Примірний договір2. Саме на підставі цього документа сторони формують власний договір оренди державного майна. При цьому, якщо ОМС не затвердив примірний договір оренди комунального майна, ви цілком законно можете застосовувати згаданий Примірний договір.

2 Примірний договір оренди нерухомого майна, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності, затверджений постановою КМУ від 12.08.2020 р. № 820.

Слід пам’ятати: орендар має право проводити за власний рахунок поточний та/або капітальний ремонт орендованого майна. Це передбачено п. 5.3 Примірного договору. Але таку умову договору орендар не повинен розглядати як «автоматичний» дозвіл на проведення такого ремонту.

Висновок: орендар може відремонтувати об’єкт оренди тільки за наявності письмової згоди балансоутримувача. Також радимо чітко прописати в договорі оренди, за чий рахунок будуть проводитися такі роботи.

Як отримати згоду балансоутримувача?

Відповідь на це запитання знаходимо в п. 153 Порядку № 4833.

3 Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою КМУ від 03.06.2020 р. № 483.

Для отримання письмової згоди орендар звертається до балансоутримувача із клопотанням, в якому обґрунтовує необхідність проведення такого ремонту. До клопотання потрібно додати:

• опис ремонтних робіт;

• орієнтовний строк їх проведення.

У свою чергу, балансоутримувач розглядає клопотання орендаря та протягом 10 робочих днів приймає відповідне рішення.

Вимоги бюджетного законодавства

Такі вимоги є визначальними для орендарів — розпорядників бюджетних коштів при плануванні та здійсненні витрат на ремонт орендованого майна.

І передусім пригадаємо головне правило взяття бюджетних зобов’язань.

Важливо!

Розпорядники бюджетних коштів мають право брати бюджетні зобов’язання та здійснювати платежі виключно в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами

Таке правило наведено в ч. 1 ст. 48 БКУ. Тож зобов’язання, взяті без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, не вважаються бюджетними і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. У свою чергу, взяття таких зобов’язань вважатиметься порушенням бюджетного законодавства. Це випливає із п. 20 ч. 1 ст. 116 БКУ (ср. USER_SHOW_ID).

Таким чином, орендар має планувати у кошторисі установи не тільки видатки на оренду майна, а й на його утримання та поліпшення. Лише за таких умов здійснення витрат на ремонт орендованого приміщення буде правомірним.

А як діяти, якщо виникла потреба здійснити видатки, не передбачені кошторисом? Насправді, вирішити це фінансове питання не складно. У такому разі слід унести зміни до кошторису установи. Випадки, в яких вносять зміни до кошторисів (планів асигнувань), а також порядок їх внесення визначено п. 47 Порядку № 2284.

4 Порядок складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджений постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228.

Як правильно внести зміни до головного планового фінансового документа бюджетної установи, читайте у статті «Вносимо зміни до кошторису: як, коли, приклад» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2020, № 42).

Після того, як всі ці питання будуть вирішені, залишаться суто бухгалтерські справи. Маємо на увазі планування витрат на ремонт, належне документальне оформлення та відображення на рахунках бухгалтерського обліку. Як це зробити правильно, залежить від виду ремонту. Наші підказки наведено у таблиці нижче.

Ремонт орендованого приміщення: плануємо, проводимо та обліковуємо

Вимоги

Поточний ремонт

Капітальний ремонт

Визначення

Комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій та інженерного обладнання

Комплекс ремонтно-будівельних робіт, спрямованих на заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель у зв’язку з їх фізичною зношеністю. Метою проведення таких робіт також може бути поліпшення експлуатаційних показників будівлі, покращання її планування та благоустрою території без зміни будівельних габаритів об’єкта

Хто проводить

Орендар за свій рахунок (ч. 1 ст. 776 ЦКУ)

Орендодавець (балансоутримувач) (ч. 2 ст. 776 ЦКУ)

Орендар має право за письмовою згодою балансоутримувача майна здійснювати поточний та/або капітальний ремонт орендованого майна за рахунок власних коштів (ст. 21 Закону № 157, п. 153 Порядку № 483)

З ким погоджувати

Поточний та/або капітальний ремонт орендованого майна орендар має право здійснювати за письмовою згодою балансоутримувача.

Для отримання такої згоди орендар звертається до балансоутримувача із клопотанням, в якому обґрунтовує необхідність проведення такого ремонту та надає відповідні документи (п. 153 Порядку № 483)

Як розмежувати витрати

З’ясувати вид ремонтних робіт допоможе Примірний перелік № 1505

Застосування КЕКВ

Оплату поточного ремонту доріг, будівель, приміщень (у тому числі й орендованих) слід планувати за КЕКВ 2240. За цим же КЕКВ здійснюють оплату і послуг монтажу обладнання, устаткування тощо.

Видатки на придбання матеріалів, будівельних матеріалів, обладнання для ремонту необхідно планувати за КЕКВ 2210

Видатки на капремонт (у тому числі на придбання будматеріалів, обладнання для капремонту, виготовлення проєктно-кошторисної документації та виконання супровідних робіт) передбачено проводити за КЕКВ 3132

Відображення в бухобліку

Усі витрати на проведення ремонту необоротних активів (у тому числі орендованих) визнаються витратами відповідного звітного періоду. Це означає: незалежно від вартості ремонту та його виду (капітальний чи поточний) такі витрати не збільшують первісну вартість відремонтованого об’єкта.

Залежно від призначення такого об’єкта суми витрат на ремонт відображають за Дт субрахунку 8013 або 8113

5 Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом Держкомітету з питань ЖКГ від 10.08.2004 р. № 150.

Матвєєва Вікторія

Бюджетна бухгалтерія, березень, 2021/№ 10

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.