Інформація по темі "" | Публікації по тегу
05.07.21
316 0
Друкувати
Обране

Списання шин: коли та як?

На балансі установи на субрахунку 1015 обліковується транспортний засіб. Також на цьому субрахунку ми обліковуємо шини до такого авто. Чи можна списати ці шини з балансу, якщо їм вже понад 20 років? Якими документами оформити таку операцію?


Коли списуємо шини?

Для того, щоб вчасно списати та замінити шини, керуємось такими документами, як:

Норми № 4881;

1 Експлуатаційні норми середнього ресурсу пневматичних шин колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджені наказом Мінтрансзв’язку від 20.05.2006 р. № 488.

Правила № 5492.

2 Правила технічної експлуатації коліс та пневматичних шин колісних транспортних засобів категорій L, M, N, O та спеціальних машин, виконаних на їх шасі, затверджені наказом Мінінфраструктури від 26.07.2013 р. № 549.

Ці документи поширюються на всі підприємства, установи та організації, які експлуатують КТЗ3 і спеціальні машини, виконані на колісних шасі.

3 КТЗ — колісні транспортні засоби.

Але майте на увазі: вимоги цих документів стосуються не всіх засобів пересування. Їх слід застосовувати лише до тих із них, котрі використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування та в особливих умовах експлуатації. Разом із тим спеціальні КТЗ, які використовують спецслужби, залишаються поза сферою дії згаданих нормативно-правових актів.

З’ясуємо, коли дійсно можна і треба списувати шини. Для цього згаданими документами передбачено декілька підстав (див. таблицю нижче).

Підстави для списання автомобільних шин з балансу установи

Підстава

Пояснення

Вичерпано призначений ресурс шини

Призначений ресурс шини — це наробіток шини, виміряний у календарних роках, у разі досягнення якого шина підлягає вилученню з експлуатації незалежно від технічного стану (абз. 23 п. 4 розд. І Правил № 549).

Чітку вказівку на неможливість подальшого використання шин з вичерпаним призначеним ресурсом містить п. 45 розд. V Правил № 549.

Призначений ресурс для різних категорій шин установлено п. 44 розд. V Правил № 549:

• для нових шин — 7, 8 або 10 років з дати виготовлення шини, залежно від категорії КТЗ;

• для відновлених шляхом накладання протектора — 5, 6 і 7 років з дати виготовлення шини

Залишкова висота рисунка протектора досягла встановленої граничної величини

Гранична (мінімальна) залишкова висота рисунка протектора (п.п. «а» п.п. 31.4.5 Правил № 13064):

• для легковиків та вантажних авто масою до 3,5 т — 1,6 мм;

• для вантажних автомобілів масою понад 3,5 т — 1,0 мм;

• для автобусів — 2,0 мм.

Майте на увазі: залишкову висоту рисунка протектора слід перевіряти у випадках, зазначених у п. 7.10 Норм № 488:

щоразу під час установки-зняття шини;

• при сезонному обслуговуванні КТЗ;

щомісяця (за потреби).

Результати замірів залишкової висоти рисунка протектора обов’язково фіксують у картці обліку пробігу шини5

Наявність експлуатаційних та виробничих дефектів, що унеможливлюють подальше використання та ремонт шини

У разі виявлення експлуатаційних чи виробничих дефектів шини, з якими її подальша експлуатація та ремонт неможливі, така шина підлягає списанню. При цьому не має значення, чи відповідає фактичний ресурс шини Нормам № 488. Такою є вимога абз. 2 п. 3.2 та п. 7.5 Норм № 488

Величина фактичного пробігу шини досягла відповідного середнього ресурсу

Фактичний пробіг (наробіток) шини — обсяг роботи шини, що вимірюється здебільшого в кілометрах пробігу автомобіля (п. 5 розд. I Правил № 549).

У разі досягнення величиною фактичного пробігу шини показника її середнього ресурсу необхідно провести її огляд та прийняти рішення щодо можливості (або неможливості) продовження її експлуатації.

Знайте: це не обов’язкова і не єдина умова для списання автошин (п. 3.2 Норм № 488).

Тому якщо шина зберіглася в нормальному стані, дозволено продовжувати її експлуатацію аж до досягнення залишковою висотою рисунка протектора граничного значення або до вичерпання призначеного ресурсу. Про це свідчить п. 7.2 Норм № 488

4 Правила дорожнього руху, затверджені постановою КМУ від 10.10. 2001 р. № 1306.

5 Картка обліку пробігу (наробітку) пневматичної шини, форму якої наведено в додатку 5 до Норм № 488.

Отже, бухгалтер у кожному конкретному випадку приймає рішення про доцільність/недоцільність списання шин та заміни їх на нові, керуючись зазначеними причинами.

Що ми маємо в нашому випадку? Яку підставу для списання шини застосувати? В ситуації нашого читача все однозначно. Шини вичерпали свій призначений ресурс (експлуатуються понад 20 років). Тож без сумніву приймайте рішення про їх списання.

Якими документами оформлюємо?

Знайте, що порядок документального оформлення списання шин залежить від причини такого списання.

Так, якщо фактичний пробіг шини досяг установлених норм і така шина є непридатною для подальшого використання, її списують на підставі картки обліку пробігу.

У такому разі картка має статус акта списання. Про це зазначено в п. 7.1 Норм № 488.

У ній зазначають сумарний пробіг до списання та інформацію про подальше використання шини — відновлення зношеного протектора, ремонт або утилізацію.

Картку підписують усі члени комісії з питань втрати пневматичними шинами споживчих властивостей. До речі, склад такої комісії має затвердити керівник установи своїм наказом.

Натомість, якщо шина вийшла з ладу (через наявність дефектів, остаточне зношення протектора) до моменту досягнення норми середнього ресурсу, оформлюємо акт списання. Звісно, до такого акта слід обов’язково додати картку обліку пробігу шини. До речі, такі картки члени комісії можуть не підписувати.

Тоді як акт має бути підписаний усіма членами комісії з питань обліку пробігу (наробітку), обігу і списання пневматичних шин. Акт складаємо за довільною формою, але обов’язково зазначаємо таку інформацію:

• назва, номер та дата складання і затвердження;

• склад комісії;

• торгова марка, модель та державний реєстраційний номер КТЗ, шини якого списуються;

• розмір шин, їх виробник, моделі, порядкові чи інвентарні номери;

• фактичний пробіг кожної шини з комплекту на дату списання;

• норма середнього ресурсу кожної шини;

• причини списання та висновки комісії.

Знайте: Норми № 488 дозволяють списати відразу увесь комплект шин з одного авто на підставі одного акта списання. У цьому випадку до акта також доведеться додати картки обліку пробігу всіх шин, що списуються.

ВАЖЛИВО!

Після списання шини картку обліку пробігу зберігайте щонайменше протягом трьох років

Як показуємо в обліку?

А тепер залишилось найпростіше завдання — правильно показати списання шин в бухгалтерському обліку.

Оскільки в нашій ситуації шини були придбані разом з автомобілем, то й підстав обліковувати їх окремо не було. Такі шини становили єдине ціле з автомобілем та входили до його первісної вартості. Закономірно, що установа обліковує їх у складі об’єкта ОЗ — транспортного засобу — на субрахунку 1015.

Тож при списанні (знятті) таких шин з автомобіля жодних записів в бухгалтерському обліку виконувати не потрібно. У такому разі жодних коригувань за субрахунком 1015 не проводимо (тобто первісну вартість транспортного засобу не чіпаємо).

Таким чином, у нашій ситуації бухгалтеру достатньо буде оформити списання шин тільки відповідними документами. Для цього відображаємо всю необхідну інформацію в картці обліку пробігу шини.

Зокрема, тут слід зазначити:

• дату зняття шини з КТЗ;

• фактичний пробіг кожної шини з комплекту на дату списання;

• норму середнього ресурсу кожної шини;

• причини списання шини;

• висновки комісії.

Ба більше, у такому разі навіть немає потреби оформлювати акт списання. Оскільки у цій ситуації картка має статус акта списання.

А ось далі будьте уважні. Після того, як замість старих шин на транспортний засіб будуть встановлені нові, їх доведеться обліковувати зовсім інакше.

Так, нові шини необхідно буде зарахувати до складу запасів та оприбуткувати на субрахунок 1515. Також не забудьте на такі шини відкрити нові картки обліку пробігу. При цьому на кожну шину заводимо окрему картку. Ну, а потім подальший облік пробігу (наробітку) шин ведемо за стандартною схемою — з урахуванням Норм № 488 та Правил № 549.

Матвєєва Вікторія

Бюджетна бухгалтерія, липень, 2021/№ 25

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.