3496 1

Чи стягувати з орендарів вартість спожитих ними комунальних послуг та експлуатаційних витрат влітку, коли вони фактично не працюють

16.10.14
Загальноосвітня школа здає в оренду частину приміщення їдальні, в якій орендар розмістив буфет. З орендарем укладено довгостроковий договір. У період канікул буфет не працює, тому виникає запитання: як цей орендар має відшкодовувати вартість комунальних та експлуатаційних послуг в період канікул? Крім того, інші орендарі орендують приміщення школи в навчальний період погодинно для проведення занять у гуртках. Як у період канікул нараховувати орендну плату, суму відшкодування комунальних та експлуатаційних послуг таким орендарям-погодинникам?

Насамперед нагадаємо, що під орендою згідно з п. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.92 р. № 2269-XII (далі — Закон № 2269) розуміють засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Договір оренди укладається між орендодавцем та орендарем на відповідний термін. Нагадаємо, що згідно з п. 1 ст. 17 Закону № 2269 термін договору оренди визначається за погодженням сторін і не може бути меншим ніж п’ять років, якщо орендар не пропонує менший термін.
При цьому, як визначено у п. 1 ст. 19 Закону № 2269, орендар за користування об’єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Отже, хоча орендар, який розміщує буфет, не здійснює свою безпосередню діяльність під час літніх канікул, він фактично займає приміщення їдальні відповідно до укладеного договору. В орендованому приміщенні знаходяться його речі (обладнання, інвентар, робочий одяг тощо). Цей орендар є відповідальним за орендоване приміщення протягом терміну дії договору оренди, не виключаючи жодних періодів.

Таким чином, у період канікул організаціяорендодавець обов’язково повинна нараховувати орендарю орендну плату, а він у свою чергу повинен її сплачувати.
У цьому випадку період канікул та відсутність учнів у школі не є підставою для ненарахування орендної плати.
Щодо орендарів-погодинників, то все залежить від умов та терміну укладених з ними договорів.
Якщо договір оренди укладений на період навчального, а не календарного року або в договорі оренди є умова щодо відсутності погодинної орендної плати на час канікул, то підстав для стягнення орендної плати за час літніх канікул з таких орендарів немає.
Якщо ж договір оренди укладено на календарний рік без будь-яких виключень, то орендар-погодинник має сплачувати орендну плату за весь період, незважаючи на те, що заняття в гуртках фактично не проводяться.
Щодо відшкодування орендарем вартості спожитих ним комунальних послуг та експлуатаційних витрат зазначимо таке.
При орендних відносинах між бюджетною установою (орендодавцем) та сторонньою юридичною або фізичною особою (орендарем) укладається договір оренди відповідно до вимог Типового договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності, затвердженого наказом Фонду держмайна від 23.08.2000 р. № 1774.
Відшкодування орендарем комунальних послуг може проводитися двома шляхами:
— орендар може сплачувати вартість послуг, пов’язаних з утриманням орендованого майна, безпосередньо комунальним або житлово-комунальним підприємствам — надавачам таких послуг, при цьому орендарю необхідно самостійно укласти договори з комунальними службами;
— оплату комунальних послуг може здійснювати орендодавець з наступним відшкодуванням вказаних витрат орендарем.

Із запитання читача видно, що було обрано другий варіант відносин між орендодавцем та орендарями, тобто орендарі відшкодовують суму спожитих комунальних послуг орендодавцю.
Як визначено в листі Держказначейства від 03.05.2007 р. № 3.4-06/1115-5385, орендодавець розподіляє між орендарями витрати на утримання залежно від наявності, кількості, потужності, часу роботи електроприладів, систем тепло- і водопостачання, каналізації за спеціальними рахунками, а в неподільній частині — пропорційно розміру орендованої площі. Орендодавець надає рахунки для оплати комунальних послуг, а саме: тепло-, водо-, електропостачання, водовідведення тощо.
Щодо порядку розрахунку та відшкодування орендарями експлуатаційних видатків, то це питання було докладно розглянуто в консультації «Оренда та експлуатаційні послуги: точки дотику» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2013, № 46, с. 27).
В орендодавця за операціями поточного року кошти зараховуються як відшкодування здійснених витрат та відносяться на відновлення касових видатків. Залежно від проведених операцій коригуються фактичні видатки.
У період, коли орендар не здійснює свою діяльність, орендодавець може переглянути суми відшкодувань комунальних послуг на час відпустки, канікул тощо, адже в цей період орендарі фактично не користуються водою, електроприладами тощо.
Таким чином, орендарю, який розміщує буфет, і орендарям-погодинникам, які уклали договори оренди на календарний рік без виключення періоду канікул, може бути переглянута сума фактично спожитих ними комунальних послуг у період канікул.
А ось експлуатаційні видатки є постійними, і нарахування їх частини орендарям не залежить від фактичного проведення орендарями своєї діяльності. У зв’язку з цим відшкодування експлуатаційних витрат має бути нараховано орендарям і в період літніх канікул.



Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
загрузка...
Коментарі (1)
Лариса
20.08.2015
Все зрозуміло та компетентно. Проте, яким чином розрахувати фактичні витрати з теплопостачатання орендаря-погодинника?