Інформація по темі "" | Публікації по тегу
23.08.23
5553 0
Друкувати
Обране

За яким КЕКВ придбати двері для заміни старих та як їх обліковувати, якщо їх вартість більше 10 тис грн?Двері – це будівельні матеріали

Передусім згадаємо визначення, наведене у п. 3.2 ДСТУ Б В.2.6-23:2009 «Конструкції будинків і споруд. Блоки віконні та дверні. Загальні технічні умови», затвердженого наказом Мінрегіону від 20.01.2009 № 11.

Зокрема, дверима вважається елемент стінової конструкції, призначений для сполучення внутрішніх приміщень із навколишнім середовищем або між собою, захисту від атмосферних і шумових впливів. Двері складаються з дверного прорізу з косяками, дверного блока, системи ущільнення, монтажних швів та наличників.

У свою чергу, до складу дверного блокувходять такі збірні одиниці, як: коробка, дверне полотно, замок або заскочка, в окремих випадках — дозакривач або механізм відчинення-зачинення.

Звідси висновок: двері (незалежно від їх вартості) фактично є лише частиною стіни певного приміщення чи будівлі. До того ж заміна дверей повністю з усіма збірними елементами відбувається не так часто. Здебільшого на практиці йдеться про придбання та установлення нових дверних блоків.

Також варто пригадати вимоги щодо визнання тих чи інших об’єктів основними засобами. Зокрема, за НП(С)БО 121 «Основні засоби» одиницею обліку основних засобів є:

  • закінчений пристрій з усіма пристосуваннями до нього;
  • конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій;
  • відокремлений комплекс конструктивно з’єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент. При цьому кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс — певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно;
  • інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється суб’єктом державного сектору.

Без сумніву, двері — це закінчений пристрій, але конструктивно відокремленим його не назвеш. Адже використовувати двері за призначенням можна тільки після установлення (монтажу). До того ж, перенести вмонтовані двері на інше місце без порушення цілісності їх приладів навряд чи вдасться.

З огляду на це, двері та дверні блоки потрібно обліковувати у складі будівлі (приміщення), а не як окремі об’єкти необоротних активів.

При цьому заміна старих, зношених дверей на нові є ремонтом відповідного приміщення чи будівлі. Відтак двері, вікна та інші подібні конструкції, придбані для заміни, підлягають зарахуванню до складу запасів як будівельні матеріали.

Зокрема, для обліку будівельних конструкцій і деталей (металеві, залізобетонні і дерев’яні конструкції, блоки і збірні частини будівель і споруд) та збірних елементів Порядком застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженим наказом Мінфіну від 29.12.2015 № 1219 призначено субрахунок 1513 «Будівельні матеріали».

Зверніть увагу: вартість таких конструкцій не має значення. У будь-якому разі їх слід зараховувати до складу запасів. 

Обираємо КЕКВ

Насамперед зверніть увагу: при вирішенні питання щодо застосування КЕКВ ключову роль відіграє класифікація робіт із заміни дверей. Тобто потрібно чітко розуміти, до якого виду ремонту (поточного чи капітального) належить заміна дверей.

Так, під поточним ремонтом слід розуміти комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей і попередження передчасного зносу конструкцій та інженерного обладнання.

Капітальним ремонтом вважається комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель у зв’язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням. Водночас метою таких робіт може бути поліпшення експлуатаційних показників, покращання планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об’єкта. При цьому визначальним є те, що капремонт передбачає призупинення експлуатації будівлі (її частин) на час його виконання.

Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, то комплекс робіт з поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що належать до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі).

Таке визначення поточного та капітального ремонту наведено у листі Держбуду від 30.04.2003 № 7/7-401.

Також поглянемо, що з цього приводу зазначено у Примірному переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженому наказом Держкомітету з питань ЖКГ від 10.08.2004 № 150.

Так, відповідно до п.п. 1.2.8.1 цього документа роботи з ремонту та заміни окремих дверних блоків належать до поточного ремонту будівлі. Також поточним ремонтом вважається і заміна несправних дверних приладів та встановлення тих, що бракує (п.п. 1.2.8.2 Переліку № 150).

Тоді як заміну дверних полотен з фарбуванням та встановленням нових приладів визначено як капітальний ремонт (п.п. 2.8.1 Переліку № 150). До цієї категорії також віднесено й роботи із заміни дверних коробок та косяків з наличниками (п.п. 2.8.2 Переліку № 150).

До речі, ремонт дверей з перев’язуванням та заміною окремих частин у них в обсязі понад 3 % загальної кількості також вважається капремонтом будівлі (п.п. 2.8.3 Переліку № 150).

Як бачимо, норми Переліку № 150 не надають однозначної відповіді щодо класифікації робіт із заміни дверних блоків на нові. Такі роботи можна віднести як до поточного, так і до капітального ремонту.

Варто також звернути увагу на роз’яснення, надані МінЖКГ у листі «Щодо застосування Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд» від 11.03.2009 № 8/7-2425. Його висновок такий: Перелік № 150 може застосовуватися для визначення робіт поточного чи капітального ремонту лікарень, навчальних закладів, адміністративних будинків за рішенням їх власників.

Це означає, що бюджетні установи можуть використовувати Перелік № 150, але за наявності рішення (іншого розпорядчого документа) вищої за рівнем установи. До того ж Перелік № 150 є примірним, а не виключним.

У будь-якому разі рішення з цього питання приймає керівник установи за погодженням з фахівцями будівельної галузі (у разі потреби).

Тепер власне про застосування КЕКВ.

Так, витрати на поточний ремонт будівель і споруд слід проводити за рахунок поточних видатків. Відповідно дверний блок та інші необхідні дверні прилади цілком можна придбати за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар». Це випливає з п. 5 п.п. 2.2.1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333, та підтверджується у листі Казначейства від 21.05.2020 № 16-04-04/8839.

При цьому якщо монтаж дверей буде здійснювати стороння організація на підставі окремого договору, тоді витрати на оплату цих робіт слід проводити за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» (п. 8 п.п. 2.2.4 Інструкції № 333).

Якщо ж йдеться про заміну дверей у рамках капремонту будівлі (приміщення), то всі витрати (і на придбання будівельних конструкцій, і на їх монтаж) слід планувати і здійснювати за КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів» (п. 5 п.п. 3.1.3.2 Інструкції № 333).

Видатки на придбання та установлення дверей слід списувати на фактичні витрати. Це пояснюється тим, що витрати на утримання об’єкта основних засобів (проведення технічного нагляду, технічного обслуговування та ремонту), які здійснюються для відновлення або підтримання суб’єктом державного сектору майбутніх економічних вигід або потенціалу корисності, визнаються витратами звітного періоду, в якому вони були понесені. Це зазначено у п. 4 розд. VI Методрекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цеКоментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
50
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×