Звітність + інвентаризація у воєнний час
Коли подавати звітність?
Граничні строки подання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками бюджетних коштів прописані в Порядку № 4191. І передбачають подання проміжної фінансової звітності до органу Казначейства не пізніше 15-го числа місяця, наступного за звітним кварталом (абз. 2 п. 6 Порядку № 419). Аналогічні строки встановлено і для подання бюджетної звітності (п. 18 розд. І Порядку № 442).
1 Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою КМУ від 28.02.2000 № 419.
Але ці строки «працювали» в мирний час. Тоді як на період воєнного часу ці вимоги послаблено. Перший крок для цього зробили законодавці та прописали це в Законі № 21153. Так, юридичним особам дозволили звітувати протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану за весь період неподання звітності.
У свою чергу, Мінфін та Казначейство підтвердили цей факт у своїх роз’ясненнях (див. лист Держказначейської служби від 17.03.2022 № 19-05-1-05/4608, лист Мінфіну від 19.03.2022 № 49020-07-5/6418).
Нарешті, позицію компетентних органів тепер закріплено і в п. 2 Порядку № 419 завдяки постанові № 6674. Тож установи, які не подали в період дії воєнного стану проміжну, річну фінансову звітність у визначені строки, мають зробити це протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни.
4 Постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку подання фінансової звітності» від 10.06.2022 № 667.
З огляду на це, візьміть до уваги декілька нюансів:
— по-перше, Порядок № 419 у жодному разі не звільняє розпорядників бюджетних коштів від подання фінансової та бюджетної звітності. Тож якщо ви не змогли відзвітувати під час воєнного стану, зробіть це пізніше. Але майте на увазі: звітувати доведеться за весь період неподання, а це справа досить клопітна;
— по-друге, відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання фінансової та бюджетної звітності не загрожує ані бухгалтеру, ані установі. Пряму вказівку на це містить п.п. 2 п. 1 Закону № 2115 (ср. USER_SHOW_ID).
Але якщо установа розташована в більш-менш спокійному районі і ви маєте змогу подати фінансову та бюджетну звітність, обов’язково зробіть це. Не зловживайте складним становищем у країні.
Коли проводити інвентаризацію пошкодженого майна?
Провести інвентаризацію майна, зруйнованого або пошкодженого внаслідок військової агресії РФ, — справа не з легких і тягне на завдання із зірочкою. Практичні поради щодо дій бухгалтера в таких умовах ми наводили в матеріалі «Інвентаризація зруйнованого та пошкодженого майна» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2022, № 22).
Приємно, що наші поради з цього приводу наразі озвучені Кабміном у п. 12 Порядку № 419, який нещодавно було доповнено новим абзацом. Так, установи, які знаходяться в районах проведення воєнних (бойових) дій у період дії воєнного стану або майно яких розташоване на (в) таких територіях (районах), проводять інвентаризацію тільки за можливості безпечного та безперешкодного доступу уповноважених осіб до активів, необхідних первинних документів і регістрів бухобліку.
Нагадаємо: перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, має визначити Кабмін (п.п. 69.28 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Отже, дії установ, майно яких постраждало або зазнало ушкоджень у результаті бойових дій, мають бути такими:
— провести інвентаризацію тільки-но зникнуть перешкоди та стане можливим безпечний і безперешкодний доступ до активів, первинних документів і регістрів бухобліку;
— відобразити результати інвентаризації в бухобліку відповідного звітного періоду.
І ще один важливий момент. У загальному випадку керівники установ можуть прийняти рішення про проведення інвентаризації окремо визначеного майна в разі його викрадення (розкрадання), нестачі, знищення (псування) на день установлення таких фактів. А тому не треба чекати 1-го числа місяця, наступного за місяцем, в якому з’явилася можливість доступу до таких активів.
До відома! Аналогічні зміни щодо інвентаризації знищеного та втраченого майна в період воєнного стану Мінфін планує5 унести й до профільного документа — Положення № 8796.
5 Проєкт змін див. на сайті Мінфіну від 16.05.2022 за посиланням: mof.gov.ua/uk/legal_acts_drafts_2022-558.
Бюджетна бухгалтерія, липень, 2022/№ 25